Знаменит обрат донесе осмата титла на Манчестър Сити

Манчестър Сити отново е шампион на Англия. Отборът на Пеп Гуардиола стигна до титлата в последния кръг по изключително драматичен начин. "Гражданите" спечелиха с 3:2 домакинството си на Астън Вила, въпреки че изоставаха с два гола в 69-ата минута. Мати Каш и Филипе Коутиньо дадоха преднината на бирмингамци. Домакините обаче стигнаха до пълен обрат в рамките на пет минути. Резервата Илкай Гюндоган се разписа два пъти, а едно попадение реализира Родри.

Ман Сити печели четвърта титла в последните пет години и осма в историята си. Тимът завърши с преднина от една точка пред Ливърпул, както през 2019 г., като двата отбора водеха невероятна битка до последната секунда на сезона.

Срещата започна при празнична атмосфера на "Етихад", където феновете очакваха да празнуват след края на двубоя. Настроението им се покачи още повече, тъй като те разбраха за ранния гол на Уулвърхамптън срещу Ливърпул. На терена "гражданите" поеха контрола от самото начало, а първият удар бе дело на Кансело. Той обаче бе блокиран от Чеймбърс.

В деветата минута Робин Олсен, който направи своя дебют за Астън Вила, можеше да сбърка фатално. Той се забави с изритването на топката и тя уцели Жезус. За късмет на вратаря кълбото отиде встрани от вратата. Секунди по-късно бирмингамци организираха добра бърза атака, но Коутиньо не успя да засече центриране.

Тимът на Гуардиола увеличаваше натиска и направи някои отлични комбинации около и в наказателното поле, но до точен удар не се стигаше. В 24-ата минута Вила направи нова добра атака, но тя не доведе до нищо. Гостите се бяха изнесли напред и след като загубиха топката, Де Бройне напредна в огромно празно пространство. Малко пред наказателното поле той се подхлъзна, но кълбото се озова в Жезус, който намери Фоудън, а неговият изстрел мина малко покрай дясната греда на Олсен.

Габриел Жезус пробва удар от малък ъгъл, но вратарят се справи. По-късно бразилецът бе изведен на добра позиция, след като Фоудън открадна топката. Жезус обаче отново не намери целта. В този период пресата на Ман Сити създаваше сериозни проблеми на гостите и те не можеха да изнесат топката.

88 Манчестър Сити отново е шампион на Англия

Третата добра атака на бирмингамци завърши с гол. В 37-ата минута Дин получи топката отляво и центрира, а Мати Каш с глава разстреля Едерсон и смълча "Етихад". След попадението се видя изнервянето в играта на домакините, които прибързваха с отиграванията. В същото време на два пъти в следващите минути Оли Уоткинс се озова на позиция за удар. Първия път бе изстрелът му бе блокиран, а втория бе изведен зад защитата, но си поведе лошо и не успя да завърши.

На почивката Гуардиола извади Фернандиньо, който изпитваше проблеми срещу Уоткинс, и пусна негово място Зинченко. Това означаваше разместване в защитата, при което Стоунс застана в центъра, а Кансело се премести отдясно. Украинецът веднага се включи с пробив и центриране. Ман Сити вдигна темпото от началото на втората част и стигна до опасна ситуация в 49-ата минута. Тя обаче завърши с удар на Де Бройне над вратата. Секунди по-късно Кансело центрира към Жезус, но топката дойде малко дълга за бразилеца и той не успя да я засече на метър пред голлинията.

Домакините натискаха, но отново изпуснаха Уоткинс в 55-ата минута. Нападателят на Астън Вила се справи с притискащия го Стоунс и бе сам срещу Едерсон, но прати топката покрай вратата. Страничният съдия вдигна засада, но попадението вероятно щеше да бъде признато, тъй като Уоткинс бе на централната линия, когато получи топката. Преди да е изминал час игра Гуардиола пусна в игра Рахийм Стърлинг, който замери Риад Марез, след като алжирецът бе незабележим във времето, което прекара на терена.

Играчите на Ман Сити не можеха да намерят пролуки в защитата на съперника и не успяваха да създават чисти положения. Де Бройне получи шанс да стреля от фал на добра позиция пред наказателното поле, но не бе достатъчно точен. Блестящо изпълнение на Филипе Коутиньо в 69-ата минута усложни много задачата на домакините. Бразилецът свали топката прекрасно и елиминира Лапорт, а след това прати топката в мрежата.

В 68-ата минута на терена се появи Илкай Гюндоган и той се оказа в основата на знаменит обрат. Германският национал се възползва от центриране на Стърлинг и намали за 1:2 в 76-ата минута. Две минути по-късно Родри изравни с мощен удар от границата на наказателното поле. В 81-ата минута Гюндоган се разписа за втори път и изведе "гражданите" напред. Той се възползва от отлично подаване на Де Бройне и засече топката пред вратата. След като поведе, Сити спря да атакува и задържаше топката, а гостите не ги застрашиха до края на срещата.

Към края на мача на екрана на "Етихад" се появи предупреждение, че нахлуването на терена е забранено. Това не спря феновете на Сити да влязат на игрището, за да отпразнуват титлата, което забави награждаването.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - АСТЪН ВИЛА 3:2
0:1 - Каш (37)
0:2 - Коутиньо (69)
1:2 - Гюндоган (76)
2:2 - Родри (78)
3:2 - Гюндоган (81)

Снимки: Gettyimages