Ботев се окичи с бронза след успех над Славия

Ботев (Пловдив) надви Славия с 2:1 в последен двубой от плейофите в първата шестица. Така възпитаниците на наставника Азрудин Валентич се окичиха с бронзовите медали, завършвайки на трето място в класирането след Лудогорец и ЦСКА - София. По същото време днес Лудогорец надви с 1:0 Левски на "Герена", което позволи на "канарчетата" да изпреварят "сините". Те обаче ще трябва да играят бараж за участие в Европа със седмия Берое, тъй като Левски триумфира в турнира за Купата на България. Иначе днес двубоят се разви по плановете на Ботев. Кристиян Добрев (14) наказа бившия си отбор, но попадението му беше отменено след намесата на ВАР. Джак Лейн (53) изведе домакините напред в резултата, а Николай Минков (66) удвои. Валентин Петров (85) реализира почетното попадение за столичани.

Голяма част от стартовия състав на пловдивчани днес гледа двубоя от трибуните. Ключови футболисти за "канарчетата" получиха почивка от наставника Азрудин Валентич и поради тази причина сред 11-те има доста играчи, които са получавали по-рядко шанс за изява.

Във втората минута на мача Филип Филипов центрира от десния фланг. В наказателното поле подаването намери Джак Лейн, който нанесе удар с пета. Впоследствие се оказа, че нападателят е бил в положение на засада. В 6-ата минута Никита Николаевич пробва да прехвърли Християн Славков, но вместо това прехвърли вратата. Две минути по-късно Джак Лейн стреля, но ударът му беше блокиран от Людовик Соарес и топката стана лесна за Светослав Вуцов.

Малко след това Антоан Бароан нанесе удар от далечна дистанция, който беше много слаб. В 12-ата минута Тодор Неделев разсече защитата на Славия с хубаво подаване към Джак Лейн. Нападателят показа своята скорост и напредна, излизайки очи в очи срещу Светослав Вуцов. В последния момент обаче ударът на Лейн му изневери.

В 14-ата минута Славия стигна до гол чрез бившия футболист на Ботев Кристиан Добрев. Той беше намерен в наказателното поле и с хубав удар в обратния ъгъл преодоля Християн Славков. ВАР обаче се намеси и отмени попадението, тъй като Добрев е бил в положение на засада. Футболистът на Славия пък не отпразнува попадението си в знак на уважение към бившите си съотборници и домакинската публика.

В 30-ата минута опасен удар на Димитър Стоянов от далечна дистанция прелетя на сантиметри от горната греда. В 37-ата минута се откри най-чистата възможност за гол пред Славия. Рикошет направи така топката да стигне до краката на Бакеро. Сам срещу вратаря нападателят стреля, но Славков спаси вратата си и запази равенството.

В 52-ата минута Димитър Тонев дриблира между двама, след което стреля, но покрай вратата. Минута по-късно домакините стигнаха до гола чрез Джак Лейн. Той беше намерен от Атанас Чернев с подаване по земя до тъчлинията. Лейн остави защитник зад гърба си и използва скоростта си да напредне. Нападателят влезе в наказателното поле и с безпощаден удар под гредата зарадва бултрасите.

В 58-ата минута Светльо Вуцов улови лесно слаб удар на Точукву Ннади. В 61-ата минута Димитър Стоянов направи ужасяваща грешка и подаде към Тодор Неделев. Халфът на Ботев обаче не се възползва от този подарък и сбърка при шута си, останал сам срещу Вуцов. Секунди по-късно звездата на домакините опитат и да прехвърли Вуцов от центъра. Метър го раздели от пореден красив гол с жълто-черната фланелка.

В 66-ата минута "канарчетата" удвоиха своята преднина чрез Николай Минков. Тодор Неделев стреля от дъгата на наказателното поле, а шутът му беше блокиран от защитник в бяло. Топката обаче попадна право в Николай Минков, около когото нямаше футболисти на Славия. Той вдигна главата си, видя как се бе позиционирал Вуцов и го преодоля с хубав удар.

В 76-ата минута Джеймс Ето'о изчисти топката от голлинията след слаб шут на Валентин Петров. Логичното се случи в 85-ата минута и Славия стигна до гол. Белите натиснаха своя съперник, а Валентин Петров оползотвори това с гол. Той получи на дъгата на наказателното поле, завъртя се и преодоля Християн Славков.

БОТЕВ - СЛАВИЯ 2:1
1:0 Джак Лейн (53)
2:0 Николай Минков (66)
2:1 Валентин Петров (85)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БОТЕВ: 84. Християн Славков, 8. Тодор Неделев, 11. Антоан Бароан, 17. Николай Минков, 20. Лъчезар Балтанов, 21. Точукву Ннади, 23. Димитър Тонев, 24. Роберто Пунчец, 26. Джак Лейн, 27. Атанас Чернев, 28. Филип Филипов;

СЛАВИЯ: 21. Светослав Вуцов, 18. Димитър Стоянов, 23. Емил Виячки, 29. Гьоко Зайков, 4. Людовик Соарес, 14. Никита Николаевич, 17. Ерол Дост, 20. Борислав Цонев, 11. Кристиан Добрев, 9. Мартин Петков, 7. Йон Бакеро;

СНИМКИ: Start-photo