Левски срази Славия с великолепни голове на Стефанов и Кръстев, "сините" на точка от бронза

Левски спечели с 2:1 гостуването си на Славия на стадион “Александър Шаламанов”. Илиян Стефанов и Филип Кръстев бяха точни за успеха на "сините", като и двете попадения бяха красиви. Героят от финала за Sesame Купа на България откри резултата с глава в 38-ата минута, а в 83-ата Кръстев се разписа със страхотен изстрел в мрежата на бившия му отбор. За "белите" се разписа Георги Вълчев с точен удар от дузпа в 62-ата минута. По този начин футболистите на Станимир Стоилов записват трети пореден успех в efbet Лига и се нуждаят само от точка в последния кръг срещу Лудогорец, за да спечелят бронзовите медали в първенството.

Това беше първи мач на "сините" след спечелването на купата в неделя. На вратата на тима на Мъри се завърна Николай Михайлов, който зае мястото на пазилия на финала с ЦСКА - София Пламен Андреев. От състава от финала липсваха още Георги Миланов, Драган Михайлов и Сонко Сундберг. Извън групата на Славия пък остана националът Радослав Кирилов.

Отборът от "Герена" можеше да открие резултата още в четвъртата минута. Уелтон проби много добре по дясното крило, последва центриране на бразилския нападател, като топката попадна на крака на Билал Бари. Реализаторът на "сините" обаче не успя да засече подаването от чиста позиция и пропусна да накаже Светослав Вуцов

27 Славия - Левски

Малко след това Уелтон показа класа и по другия фланг - бразилецът елиминира хитро с глава Ертан Томбак, но последвалият пас не стигна до другите атакуващи играчи в синьо. Малко след това Вуцов улови слаб удар към неговата врата.

В 25-ата минута героят на "сините" от финала за Sesame Купа на България Илиян Стефанов се размина с гол. Атакуващият халф на левскарите се възползва от закъсняла намеса на Светослав Вуцов и стреля с глава, след което стражът на "белите" изби, а топката се удари в падащия Стефанов и излезе в аут.

В 31-ата минута Славия създаде първото опасно положение пред рамката на Николай Михайлов. Людовик Соарес центрира отляво, а Йон Бакеро засече топката на скорост, но тя премина встрани от целта. Последва опасно разбъркване в наказателното поле на гостите, но Мартин Петков не успя да нанесе удар.

В 38-ата минута Патрик-Габриел Галчев центрира добре пред вратата на "белите" и Илиян Стефанов с глава порази целта - 1:0 за Левски! Звездата на "сините", чиято фланелка от финала с ЦСКА - София се продаде на търг за 8000 лева, изрази бурно своята радост, а около 4000 привърженици на Левски избухнаха в бурна радост.

В последните секунди на първото полувреме Филип Кръстев можеше да направи 2:0, но пропусна. Националът проби през центъра, като можеше да комбинира с двама нахлуващи свои съотборници. Вместо това юношата на Славия реши да стреля към вратата на Вуцов, но топката излезе в аут.

Втората част започна позиционно, без сериозни опасности пред двамата вратари. Това обаче се промени в 61-ата минута, когато Келиан ван дер Каап сгреши от нищото, връщайки сложна топка в краката на Михайлов. Последва изритване от страна на стража на "сините" вляво, където Цунами не успя да изчисти както трябва напред и славистите осъществиха моментален удар.

В пеналтерията на Левски нахлу Иван Минчев, който беше препънат от Филип Кръстев - реферът Георги Давидов наду свирката и отсъди дузпа, макар че секунда след като Минчев падна на тревата топката се спря в мрежата. От бялата точка Георги Вълчев не срещна трудност срещу Михайлов - 1:1.

В 83-ата минута носителите на купата отново поведоха. След акция на Левски по левия фланг, топката попадна у Филип Кръстев, който с премерен и техничен удар препарира Светльо Вуцов, пращайки кълбото в далечния ъгъл извън обсега на националния вратар - 2:1 за Левски!

Попадението на халфа отприщи голяма радост сред агитката в синьо, а щастливият голмайстор отиде да се радва при феновете в сектор "В", което пък му спечели освирквания и обиди от страна на "бялата" агитка.

Славия 1:2 Левски

0:1 Илиян Стефанов (38)
1:1 Георги Вълчев (62- дузпа)
1:2 Филип Кръстев (83)

Стартовите състави:

Славия: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 29. Гьоко Зайков, 37. Венцислав Керчев, 4. Людовик Соарес, 14. Никита Николаевич, 77. Георги Вълчев, 73. Иван Минчев, 11. Кристиан Добрев, 7. Йон Бакеро, 9. Мартин Петков.

Левски: 13. Николай Михайлов, 5. Келиан ван дер Каап, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 14. Илиян Стефанов, 17. Уелтон, 19. Билал Бари, 22. Патрик-Габриел Галчев, 30. Филип Кръстев, 33. Хосе Кордоба, 88. Марин Петков.

Снимки: Владимир Иванов