Дузпи донесоха втори европейски трофей на непобедимия Айнтрахт, Рамзи провали Рейнджърс

Айнтрахт (Франкфурт) е тазгодишният победител в турнира Лига Европа. "Орлите" триумфираха с 5:4 след изпълнение на дузпи над Глазгоу Рейнджърс във финала, игран на "Рамон Санчес Писхуан", и спечелиха втория си европейки трофей след 1980 година, когато вдигат Купата на УЕФА. Германският тим остана непобеден в 13 мача в Лига Европа през този сезон, така че съвсем заслужено триумфира в турнира и през следващата кампания ще играе в Шампионската лига, въпреки че завърши на 11-о място в Бундеслигата. Иначе двата отбора изиграха динамичен двубой, в който създадоха доста положения. Джо Арибо даде аванс на "сините" в 57-ата минута, но Рафаел Боре изравни в 69-ата. След това никой не успя да вземе победата в рамките на 120 минути и се стигна до дузпи. Единственият пропуск в тях направи опитният Аарън Рамзи, който играе в Рейнджърс под наем от Ювентус. Героят на Айнтрахт Боре реализира решаващия наказателен удар за "орлите".

Оливер Гласнер бе направил една промяна от мача с Майнц от последния кръг на Бундеслигата. Линдстьом бе възстановен и започна вместо Хауге.

Джовани ван Бронкхорст бе заложил на абсолютно същия състав, който започна в двубоя от полуфиналите срещу РБ Лайпциг на "Айброкс". Скот Райт бе предпочетен пред Фешън Сакала. Кемар Рууф се завърна в групата, но остана на пейката за началото. Хаджи и Морелос от доста време лекуват контузии и не можеха да помогнат.

Преди началото организаторите представиха няколкоминутна откриваща церемония, която не блесна с особена оригиналност. Феновете на Айнтрахт пък използваха възможността да реализират мащабна хореография.

122 Айнтрахт - Рейнджърс, финал на Лига Европа (18.05.2022)

Рейнджърс започна по-ентусиазирано. Играта обаче бе прекъсната още в шестата минута за няколко минути, след като Лундстрам вдигна крак, а по същото време Роде наведе главата си и получи много лош удар в нея. Санкция не последва, а обилното кръвотечение от главата на Роде бе спряно с превръзка.

В 12-ата минута шотландците изгубиха топката в центъра, което даде шанс на Айнтрахт за добра контра. Тамада получи прецизно подаване, което го намери в наказателното поле. Ударът му бе блокиран, след което топката стигна до Соу, който стреля от 20 метра, но Макгрегър нямаше проблем да улови. Рейнджърс владееше малко повече топката, но директният футбол и бързите контри на "орлите" изглеждаха много по-опасно. В 20-ата минута Кнауф направил чудесен солов пробив, завършил с удар в близкия ъгъл. Макгрегър обаче се намеси блестящо и изби в корнер.

Арибо нанесе страхотен фалцов удар от около 22 метра в 26-ата минута, след който топката профуча на сантиметри встрани от лявата греда на Трап. Това бе и първата по-добра възможност за Рейнджърс.

В 31-вата минута Костич стреля силно от воле, но не бе точен. Малко след това отново той се озова на стрелкова позиция при скоростна контраатака на Айнтрахт, но и този път топката премина встрани от целта.

Рейнджърс нанесе първия си точен удар в 37-ата минута, когато Лундстрам засече с глава центриране от фаул, но Трап успя да избие над вратата си. Тимът на Ван Бронкхорст осезаемо доминираше в последните десетина минути на първата част, но пък това не донесе сериозни проблеми за Трап.

Айнтрахт започна много активно второто полувреме. В 49-ата минута Линдстрьом бе много близо да открие резултата, след като стреля от границата на наказателното поле, топката рикошира в Баси, но премина встрани от гредата.

В 53-тата минута тимът от Франкфурт поиска дузпа, след като Боре падна в наказателното поле след контакт с Голдсън. Реферът отсъди корнер, а ВАР прецени, че грешка няма, защото бранителят на Рейнджърс първо докосна топката.

Двубоят ставаше все по-отворен. Рейнджърс успя първи да нанесе удар в 57-ата минута, когато Тута сгреши фатално в ситуация, в която трябваше да отработи подаване с глава на Соу, давайки възможност на Арибо да се откъсне. Той напредна и стреля хладнокръвно в ъгъла.

В 60-ата минута "орлите" отново поискаха дузпа, след като удар на Боре от 20-ина метра рикошира според тях в ръката на Баси. Наказателен удар не последва, а повторенията показаха, че по по-скоро топката среща зоната около ребрата на играча.

В 67-ата минута Тамада пропусна страхотен шанс да изравни резултата, след като бе изведен очи в очи с Макгрегър и опита да го прехвърли, но заедно с това прехвърли и вратата му. Само две минути след това обаче отбраната на Рейнджърс сгреши фатално. Голдсън не пресече едно центриране на Костич отляво, което даде възможност на Боре да засече за 1:1.

Айнтрахт имаше предимство до края на редовното време, но гол така и не падна, така че се стигна до продължения.

В 95-ата минута Баси се подхлъзна, което даде шанс на Боре да пробие отдясно в наказателното поле, но Баси все пак успя да се върне и в последния момент да отклони топката в ъглов удар.

Във второто продължение Баришич изстреля топовен изстрел от 25 метра, но той беше точно в обсега на Трап, който боксира. Веднага след това и Айнтрайт имаше шанс също след удар от далечна дистанция. Отправи го Хрущич, но тук топката премина встрани от целта. В 115-ата минута и Якич шутира опасно, но  над вратата. Две минути след това Райън Кент получа златен шанс да донесе победата на Рейнджърс, след като засече от седем метра ниско центриране на Рууф, но Трап успя да избие с крак. Дейвис опита добавка от границата на наказателно поле, но изстрелът му премина над вратата. В добавеното време Трап спаси и опасен удар на Таверние от фаул.

Таверние и Ленц изпълниха точно първите две дузпи. Дейвис реализира втория наказателен удар за Рейнджърс с удар под гредата. Хрущич направи общия резултат 3:3. Мощен изстрел на Арфийлд отново даде преднина на Рейнджърс. Тамада вкара с помоща на страничната греда за 4:4. Аарън Рамзи обаче пропусна четвъртата дузпа за шотландския тим, като Трап спаси удара му в средата на вратата. Костич се възползва и изведе Айнтрахт напред, въпреки че Макгрегър докосна топката. Рууф остави Рейнджърс в играта, реализирайки петата дузпа. Боре вкара последната дузпа за Айнтрахт и донесе втори европейски трофей на "орлите".

Снимки: Gettyimages