Битка като за финал! Манчестър Сити и Реал спряха дъха на целия свят, но всичко ще се реши в Мадрид

Манчестър Сити взе преднина от 4:3 срещу Реал Мадрид в първи полуфинал от Шампионската лига, игран на “Етихад”. Срещата се превърна в една от най-атрактивните в турнира от години насам, като наред със седемте гола зрителите видяха и доста пропуски. Домакините на три пъти повеждаха с по две попадения, но съперникът не се отказваше и запази големи шансове да продължи напред.

Първенецът на Англия впечатли с мощта си в атака и набързо дръпна с 2:0 след попадения на Кевин Де Бройне (2’) и Габриел Жезус (11’), а след това пропусна да реализира трето попадение. Неузнаваемите до момента испанци обаче напомниха за себе си с гол на Карим Бензема (33’). Осем минути след подновяването на играта Фил Фоудън върна добрия аванс на своите, но Винисиус Жуниор (55’) веднага отговори с гол за Реал. Попадение на Бернардо Силва в 74-тата докара нещата до 4:2, но в 82-рата Бензема вкара наказателен удар. При 2:1 пък Марез удари греда.

81 Манчестър Сити - Реал Мадрид 4:3

Реваншът на "Бернабеу" ще бъде на 4 май (сряда), като крайният победител ще спори с по-добрия измежду Ливърпул и Виляреал.

Домакините успяха да вдигнат на крака Джон Стоунс, който излезе като десен бранител, но заради болки беше заменен още преди паузата. Забилият четири гола през уикенда Габриел Жезус беше титуляр в атака. Кансело беше наказан, заради което вляво на защитата действаше Олександър Зинченко

Каземиро, който лекуваше травма, си остана сред резервите на гостите. По тази причина в халфовата линия започна Федерико Валверде. Друг от футболистите под въпрос - Дейвид Алаба, намери място в стартовия състав, но също като Джон Стоунс не издържа много. В атака испанците разчитаха и на двамата си млади бразилци - Родриго и Винисиус Жуниор

Срещата започна с гол на Де Бройне за 1:0 още във 2-рата минута. Тогава белгийският ас реализира с глава след асистенция на Риад Марез.

Играчите на Пеп се възползваха от психологическото си предимство и много скоро след това - в 11-тата минута, резултатът стана 2:0. Този път точен беше Жезус.

Съвсем малко не достигна на "гражданите" да вкарат още едно попадение в 15-ата минута, когато Фил Фоудън изненадващо овладя една трудна топка и подаде остро във вратарското поле, където Куртоа не се намеси кой знае добре, но все пак Алаба беше там, за да спаси положението.

Реал Мадрид стигна до първата си възможност в 17-ата минута, когато Винисиус проби отляво и дори шутира опасно, но се стигна само до корнер.

В 26-ата Марез провали отлична акция на Сити, след като вместо да подаде на намиращия се сам пред вратата Фоудън, избра сам да завърши, но стреля в аут. Три по-късно обаче алжирският национал беше в основата на светкавична контраатака, в края на която Фоудън шутира до гредата.

Секунди след това Реал Мадрид най-накрая показа нещо смислено и сантиметри не достигнаха на Алаба да намали с глава след подаване на Бензема. Последва обаче нова опасност пред Куртоа, като този път Зинченко пробва късмета си, но топката също не попадна в целта.

Дойде обаче мигът на Бензема. В 33-ата Ферлан Менди центрира отляво и нападателят пребори Зинченко, за да насочи кълбото в гредата и от там в мрежата.

Последва още един шанс за испанците - този път пред Родриго в 35-ата, но Едерсон отрази.

Последва принудителна смяна в състава на Манчестър Сити - Фернандиньо на мястото на Джон Стоунс, като капитанът на домакините заигра вдясно на защитата. До края на полувремето шампионът на Премиър лийг имаше още две добри положения.

На полувремето Алаба беше заменен от Начо Фернандес. Само три минути след появата си на терена обаче Начо, а и Милитао, се оставиха да бъде преодолян и Марез стреля в гредата, а при добавката Фоудън стреля в тялото на Карвахал.

В 53-тата обаче Фоудън нямаше как да бъде спрян - 3:1 за Сити. Младокът беше точен с глава след подаване на включилия се отлично Фернандиньо.

Две минути по-късно обаче бразилският ветеран в тима на "гражданите" обаче беше надхитрен от Винисиус, който след като го размина, пробяга до вратата и вкара втори гол за Реал Мадрид.

Куртоа спаси сигурен гол за Сити в 68-ата след изненадващо включване на Лапорт в атака. Тогава защитникът засече пас на Зинченко, но стражът парира. Четвъртият гол обаче стана факт в 74-тата минута. Тогава Зинченко беше фаулиран пред наказателното поле и арбитърът лапна свирката с идеята да маркира нарушение, но Бернардо Силва веднага взе топката и я изстреля в горния десен ъгъл на Куртоа - 4:2. Реферът така и не беше дал сигнал за спиране на играта и се получи авантаж.

Реал обаче пак съкрати изоставането си, след като в 82-рата Бензема превърна в гол дузпа, отсъдена за игра с ръка на Лапорт.

Сити веднага отговори с няколко шанса пред Куртоа, но до ново попадение не се стигна.

Снимки: Gettyimages