Макс Верстапен защити Шарл Леклер след състезанието на „Имола“

Лидерът в генералното класиране във Формула 1 Шарл Леклер допусна първата си по-сериозна грешка от началото на сезон 2022, след като се завъртя от третото място във вчерашната Гран При на Емилия-Романя. Монегаскът мина много агресивно през високите бордюри на шикана „Алта“, след което колата му се вдигна във въздуха и той загуби контрол над нея.

Последва удар в стената от гуми, но за щастие на Леклер неговият F1-75 се размина с големите поражения. Все пак той трябваше да спре в бокса за ново предно крило, като този стоп го смъкна до деветото място, но с високо темпо той успя да се върне до шестата позиция, на която и финишира.

Леклер: Бях алчен и сгреших

След края на състезанието световният шампион Макс Верстапен, който спечели надпреварата на „Имола“ за втора поредна година, коментира инцидента на Леклер. По думите на пилота на Ред Бул такава грешка много лесно може да се допусне в дадените условия.

„Тази грешка може да се допусне много лесно, защото той натискаше много здраво, за да догони Чеко (Перес), знам, че за него е болезнено. Шампионатът обаче е дълъг и днес ние успяхме да наваксаме много точки, което допълнително сипа сол в неговата рана, но нищо не може да се промени. Той не го направи нарочно“, заяви световният шампион.

Двойна победа на Ред Бул на "Имола", Норис - трети

По време на уикенда за Гран При на Емилия-Романя той успя да стопи цели 19 точки от пасива си спрямо Леклер, след като взе максималните 34 точки след победите си в спринта и състезанието, както и най-бързата обиколка в неделя. Така преди Гран При на Маями следващата неделя той е втори в класиране при пилотите с пасив от 27 точки спрямо Леклер.

Грешката на Леклер бе само част от болезнения ден за тифозите, който бяха окупирали всички трибуни на „Имола“. Проблемите за тях започнаха още при преминаването на „Тамбурело“ в първата обиколка, когато Даниел Рикардо неволно удари Карлос Сайнц, който се завъртя и затъна в чакъла. За испанеца това бе второ поредно отпадане след грешката в Австралия преди две седмици.

Снимки: Gettyimages