Перфектен Верстапен разочарова тифозите и в спринта на „Имола“

След като вчера спечели класическата квалификация за Гран При на Емилия-Романя, днес световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен триумфира и в спринтовото състезанието на „Имола“. По този начин нидерландецът си осигури първата стартова позиция и за утрешното състезание, в което той триумфира през миналата година.

Верстапен направи слаб старт, в който загуби първата позиция от лидера в световния шампионат Шарл Леклер, който вдиган тифозите на крака в първите метри. В последствие монегаскът успя да отвори аванс от 1.7 секунди, но Верстапен запази много по-голям ресурс в своите гуми и с лекота стопи изоставането си във втората половина на надпреварата от 100 километра.

Нидерландецът имаше нужда от три атаки с DRS на правата преди „Тамбурело“, но два тура преди края той изпревари своя съперник със страхотно спиране от външната страна на шикана. Въпреки силно износените си гуми Леклер задържа втората позиция и добави нови седем точки към своя актив в генералното класиране.

Трети на старта утре ще се нареди вторият пилот на Ред Бул Серхио Перес, който, въпреки че стартира седми завърши на само 1.7 секунди зад Леклер. Компания на мексиканеца на втората редица ще прави Карлос Сайнц, който регистрира най-големият прогрес в хода на спринта, печелейки шест позиции спрямо резултата си от квалификацията вчера.

На пета и шеста позиция на старта утре ще се наредят пилотите на Макларън Ландо Норис и Даниел Рикардо, а седми и осми ще бъдат Валтери Ботас и Кевин Магнусен. Те взеха и последните точки от днешния спринт. На пета редица ще се наредят Фернандо Алонсо и вторият пилот на Хаас Мик Шумахер.

Джордж Ръсел и Юки Цунода ще поделят шестия ред, а старите познайници Себастиан Фетел и Люис Хамилтън ще си правят компания на седмия. Зад тях, на последните три редици ще бъдат Ланс Строл, Естебан Окон, Пиер Гасли, Алекс Албон, Никола Латифи и Гуаню Джоу.

Китаецът бе единственият пилот, който не финишира днешното състезание. Той отпадна още в първия тур, в който той се докосна с Гасли при преминаването на „Пиратела“ и се удари тежко в стената на „Имола“, унищожавайки задната част на своя Алфа Ромео. Стюардите разгледаха инцидента между двамата и го обявиха за състезателен.

Въпреки второто си място в спринта Леклер успя да увеличи своя аванс на върха в генералното класиране във Формула 1, като той вече има актив от 78 точки и преднина от 40 спрямо съотборника си Сайнц. Трети въпреки 11-то си място остава Ръсел, който има 37 пункта, а победителят от спринта Верстапен се изкачи до петото място с 33. Между двамата е Перес, който има събрани 36 точки.

Състезанието за Гран При на Емилия-Романя, четвърти кръг за сезон 2022 във Формула 1 започва утре в 16:00 часа българско време и ще може да бъде следено на живо със Sportal.bg.