Страхотен Евънс спечели първия старт от Формула Е в Рим

Новозеландецът Мич Евънс завоюва своята първа победа за сезона във Формула Е, след като триумфира по един страхотен начин в първото състезание за уикенда по улиците на италианската столица Рим.

Пилотът на Ягуар започна надпреварата от деветото място, но се ориентира перфектно в надпреварата, в която лидерите постоянно си разменяха позициите. В този контролиран хаос Евънс запази своя втори „атакуващ режим“ за втората половина на състезанието, което му и помогна в борбата с Робин Фрайнс (Върджин) и Щофел Вандоорн (Мерцедес) за първата позиция.

След като той веднъж застана на нея 10 минути преди края на редовното време Евънс просто не погледна назад и на финала завърши с аванс от цели 5.7 секунди, което за стандартите на Формула Е е цяла вечност. Втори и трети финишираха Фрайнс и Вандоорн, които започнаха състезанието от първата редица.

Първи извън подиума се класира двукратният шампион Жан-Ерик Верн (ДС), а петицата бе затворена от втория пилот на Ягуар Сам Бърд, който също направи сериозен прогрес в хода на състезанието, след като потегли 13-ти. Точки в първия старт по улиците на Вечния град взеха още Антонио Феликс да Коща (ДС), Едоардо Мортара (Вентури), Паскал Верлайн (Порше), Ник Касиди (Върджин) и Андре Лотерер (Порше).

Действащият шампион Ник де Врийс (Мерцедес) се движеше в челото на колоната в началните етапи на състезанието, но малко след неговата среда загуби темпо и започна да потъва в класирането. Именно поради тази причина той се прибра в бокса малко преди края и не финишира.

В генералното класиране във Формула Е след четвъртия кръг за сезона лидер с 49 точки е Мортара, следван от Вандоорн с 46 и Фрайнс, който има 42. Днешният победител Евънс е осми с общ актив от 26 пункта. Осмият сезон в историята на изцяло електрическия шампионат продължава утре с още един старт по улиците на Рим.

Снимки: Imago