Ливърпул хвърли ръкавица към Манчестър Сити след десетата си поредна победа

Ливърпул записа десета поредна победа в Премиър лийг, след като надделя с 2:0 над Уотфорд в първия двубой от 31-вия кръг. Благодарение на този успех мърсисайдци излязоха на върха във временното класиране за първи път от началото на декември. „Червените“ вече имат две точки преднина пред шампиона Манчестър Сити, който по-късно днес гостува на Бърнли. След седмица големите съперници излизат един срещу друг на „Етихад Стейдиъм“ в директен сблъсък. Днес Ливърпул не изигра впечатляващ двубой, но класата на отбора на Юрген Клоп си каза думата. Диого Жота (22') откри резултата с 20-ия си гол от началото на сезона, а Фабиньо удвои от дузпа в самия край. Гостите пропуснаха две чудесни възможности и така Ливърпул постигна пета поредна чиста мрежа в първенството.

Клоп бе направил четири промени в сравнение с последния шампионатен мача на Ливърпул. Мохамед Салах и Роберто Фирмино започнаха в атака за сметка на Садио Мане и Луис Диас, които бяха на пейката за началото. Там остана и Фабиньо, вместо когото стартира Къртис Джоунс. Джо Гомес очаквано зае мястото отдясно на отбраната, въпреки че Трент Александър-Арнолд вече е възстановен от своята контузия и попадна в групата за днешния двубой.

Рой Ходжсън направи само една корекция в състава, който победи Саутхамптън в миналия кръг. Ибрахима Сар се завърна сред титулярите. Денис му отстъпи мястото си.

Двубоят започна доста динамично. Ливърпул нападаше по-масирано, но от самото началото се видя, че контраатаките на „стършелите“ са много опасни. При една от тях гостите можеха да открият резултата. Куцка бе изведен очи в очи с Алисон, но стражът на Ливърпул излезе напред и направи много важно спасяване. Секунди след това домакините поведоха в резултата с първия си точен удар. Джо Гомес центрира перфектно отдясно, а Диого Жота засече с глава, изпреварвайки Фостър и пращайки топката в далечния ъгъл. Това бе 14-и гол за португалеца в Премиър лийг през този сезон и седми с глава в първенството, откакто дебютира за мърсисайдци.

В 38-ата минута Жота бе много близо до това да удвои, след като топката стигна до него на далечната греда, но ударът му от малък ъгъл попадна в тялото на Бен Фостър.

В 57-ата минута Уотфорд пропусна втора чиста ситуация в двубоя. Този път Педро получи страхотен пас от Сар и имаше много добра възможност да изравни, но стреля на сантиметри встрани от лявата греда на вратата на Алисон. Темпото осезаемо спадна през втората част. Юрген Клоп реагира с включването на Фабиньо и Мане, които замениха последователно Джоунс и Салах. Ливърпул вдигна оборотите след 70-ата минута в търсене на втори гол, но мърсисайдци така и не стигаха до точен удар.

В 88-ата минута ВАР призова главния рефер Стюарт Атуел да изгледа една ситуация в наказателното поле на Уотфорд, при която Куцка задържа и събори в наказателното поле Жота при един корнер в полза на домакините. Решението бе дузпа в полза на Ливърпул. Фабиньо изпълни безкомпромисно наказателния удар, стреляйки под гредата за крайното 2:0.

Снимки: Gettyimages