Алжир и Тунис направиха важна крачка към класиране на Световното по футбол след победи като гости

Отборите на Алжир и Тунис постигнаха минимални победи с по 1:0 в първите срещи от баражите в зона Африка по пътя към Световното първенство. Алжирците се наложиха над Камерун като гост в Дуала с попадение на Ислам Слимани

Също като гост Тунис прекърши Мали в Бамако с автогол на Муса Сисоко. Така двата отбора от Северна Африка взеха много сериозна преднина преди реваншите.

Снажният нападател на Алжир Слимани увеличи сметката си на осем гола в Световните квалификации, след като се разписа в 40-ата минута с глава след центриране от свободен удар. Във вторник срещата-реванш в Блида ще даде отговор дали Алжир ще се класира за пети път на Световни финали.

Алжир се върна на стадиона в Дуала, където през януари отпадна от Екваториална Гвинея в турнира за Купата на Африканските нации. Селекционерът Джемал Белмади отказа да натисне паник-бутона в отбора си и заложи на доста от онзи отбор. В 13-ата минута Слимани пропусна чисто положение да вкара, но в 40-ата не сбърка.

За Камерун дебют като старши треньор направи бившият защитник Ригоберт Сонг. Най-доброто положение за гол за техния отбор пропусна Карл Токо Екамби, чийто опасен изстрел беше спасен от бившия вратар на Славия и ЦСКА Райс Мболи.

В Бамако Мали отстъпи с 0:1 на Тунис, като 21-годишният Муса Сисоко си вкара автогол в 36-ата минута при своя четвърти мач за страната. Само четири минути по-късно същият бранител направи вечерта си още по-неприятна, след като си изпроси червен картон, след като препъна откъсващия се нападател на тунизийците Сейфедин Жазири точно пред границата на наказателното поле.

Въпреки това, Мали имаше своите шансове преди почивката, но лошият завършващ удар се оказа проблем. И с 10 души те запазиха същия интензитет и през второто полувреме, но нямаше как да стигнат до равенство. Дебют на треньорския пост на Тунис направи новия наставник Жалед Кадри.