Юношите до 17 на крачка от Европейско

Юношеският национален отбор на България до 17 години постигна важна победа в битката си за Евро 2022. Младите “лъвчета” надиграха с 1:0 Финландия в първия си мач от Група 8 на елитната квалификация. В португалския град Санта Комба Дао нашите стигнаха до успеха с гол на нападателя на Славия Роберто Райчев в средата на първата част.

Нашите спечелиха първата си група, надделявайки безапелационно с три победи над Сърбия, Хърватия и Лихтенщайн.

Другите два отбора в нашата група сега - домакините от Португалия и Ейре се изправят един срещу друг по-късно днес.

В 12-ата минута България бе близо до откриване на резултата. Асен Митков премина пред двама футболисти на съперника, за да нахлуе в наказателното поле, където намери пролука за стрелба, но ударът му бе избит от вратаря на финландците.

Малко по-късно все пак нашите откриха. Антоан Стоянов спечели една висока топка, което се оказа извеждащ пас за Роберто Райчев, който напредна в наказателното поле и с хубав шут с десния крак откри.

В 56-ата минута Финландия получи право да изпълни дузпа, която бе повече от спорна. При едно центриране отляво топката се отби в таза на Мартин Георгиев, но съдията реши, че бранителят е играл с ръка и посочи бялата точка. Зад топката застана Яспер Ялонен и пропусна, пращайки кълбото над вратата.

До края на срещата финландците опитаха да наложат натиск, но българите се защитаваха солидно и не позволиха сериозни опасности пред Алекс Божев.

По този начин България направи много важна крачка към класиране за Евро 2022. Първият тим във всяка група се класира напред към финалите, както и най-добрите седем сред вторите тимове от всички осем групи. Следващият мач на нашите е срещу домакините Португалия след три дни.

БЪЛГАРИЯ 1:0 ФИНЛАНДИЯ
1:0 Райчев (16)

БЪЛГАРИЯ: 1. Алекс Божев, 7. Захари Атанасов, 6. Мартин Георгиев, 5. Росен Маринов, 4. Симеон Василев, 8. Антоан Стоянов, 10. Асен Митков, 18. Нгуен До, 9. Роберто Райчев, 11. Борислав Маринов, 19. Петър Кирев

ФИНЛАНДИЯ: 1. Рамула, 3. Галвес, 5. Ееро, 4. Хеленс, 2. Наамо, 11. Лаине, 6. Армстронг, 17. Тернава, 7. Талвитие, 10. Ялонен, 9. Ежех