Барселона смаза Реал Мадрид насред “Бернабеу” в запомнящо се Ел Класико

Барселона нанесе тежко поражение на Реал Мадрид с 4:0 насред “Сантиаго Бернабеу” в среща от 29-ия кръг на Ла Лига. Пиер-Емерик Обамеянг беше точен на два пъти - в 29-ата и 52-рата, а по веднъж се разписаха Роналд Араухо в 38-ата и Феран Торес в 47-ата.

Така каталунците поне частично си го върнаха за петте поредни загуби, които имаха в Ел Класико. За последно “лос кулес” бяха надвили столичани преди точно три години, а предишната домакинска загуба на Реал за първенство беше преди 14 месеца.

Победата на Барса можеше да бъде и по-изразителна, но футболистите на Чави направиха и няколко сериозни пропуска. В същото време обаче загубата не променя кой знае колко положението на Реал, защото тимът е лидер с 9 точки аванс пред Севиля и девет кръга преди края изглежда почти сигурен шампион. “Блаугранас” обаче вече са само на 3 пункта от второто място, а и са с мач по-малко.

При отсъствието на контузения Карим Бензема наставникът на Реал Карло Анчелоти излезе само с двама нападатели в лицето на Родриго и Винисиус, а Лука Модрич започна като "фалшива деветка". Марко Асенсио беше на пейката, а Гарет Бейл не попадна дори сред резервите.

Изненадващо Даниел Алвеш беше оставен сред резервите на Барса за сметка на Роналд Араухо. Според медиите в Испания промяната е станала в последния момент. Усман Дембеле беше титуляр в атака заедно с Пиер-Емерик Обамеянг.

Любопитното в този двубой беше, че и двата тима играха в резервните си екипи - столичани в черно, а гостите в жълто-червено. При Реал това е в чест на 120-ия рожден ден на клуба, а гостите не дадоха обяснение.

Срещата започна открито от страна и на двата тима и положенията не закъсняха. Родриго опита силен удар към вратата на Барса, а в 7-ата минута Марк-Андре тер Стеген се намеси отлично след коварен шут на Валверде.

В началните минути се стигна и до опасно влизане на Обамеянг в крака на Тони Кроос, но нападателят на каталунците не получи картон.

Барса отговори със 100-процентов шанс пред Обамеянг, който в 12-ата минута беше изведен от Феран Торес сам срещу Куртоа, но вратарят спаси. Секунди след това белгиецът отрази изстрел и на Дембеле

В 18-ата Куртоа имаше късмет, че удар на Торес не попадна в целта. Гостите продължиха да доминират и в 24-ата Педри намери Торес зад последния в защитата, но Каземиро се хвърли и с тяло спаси последвалия изстрел на испанеца.

В крайна сметка по-силната игра на Барселона даде резултат в 29-ата минута. Тогава Дембеле с лекота размина Начо Фернандес на крилото и центрира към Обамеянг, който с глава вкара за 1:0.

13 Реал Мадрид - Барселона 0:4, Ла Лига

Малко не достигна на Обамеянг да забие второ попадение в 35-ата минута, като този път Куртоа спаси шута му.

Секунди след това последва контраатака на Реал, при която Винисиус излезе сам срещу Тер Стеген, но не успя дори да нанесе удар. Бразилецът като че ли се опита да падне за дузпа, заради което последва спор между него и вратаря.

Гостите все пак стигнаха до втори гол и това се случи в 38-ата минута. Тогава Дембеле центрира от ъглов удар и Роналд Араухо с лекота спечели високата топка и опъна мрежата за 2:0.

На почивката Карло Анчелоти прибегна до двойна смяна, вкарвайки Мариано Диас и Едуардо Камавинга. Италианецът реши да използва Каземиро като централен защитник, а Алаба мина вляво.

На "лос кулес" има трябваха само около 20 секунди, за да хванат съперника в крачка, защото Феран Торес веднага излезе сам срещу Куртоа, но не уцели вратата.

Минута след това обаче бившият футболист на Манчестър Сити беше безкомпромисен и покачи на 3:0 след атрактивна асистенция на Обамеянг.

Гостите обаче нямаха намерение да спират и в 52-рата Обамеянг още веднъж порази целта. Първоначално обаче беше отсъдена засада на Феран Торес при атаката. Последва преразглеждане от ВАР, откъдето изчислиха, че всичко е по правилата и това е 4:0.

Изпадналите в нокаут домакини се разминаха с пети гол в 58-ата, когато Обамеянг пропусна от няколко метра.

Чак в 61-вата Реал създаде опасност, но Тер Стеген улови шут на Родриго. Междувременно част от феновете на домакините бяха започнали да си тръгват.

Последваха нови възможности пред Обамеянг и Торес, които този път не завършиха с попадения.

Дойдоха по-спокойни минути от страна на Барса, но на треньора Чави това не му хареса и той се скара на своите футболисти. В 73-ата Дембеле се размина с попадение за 5:0, а малко по-късно късмет нямаше и появилият се на терена Мемфис Депай.

До края "лос меренгес" опитаха да вкарат поне един гол, но не успяха.