Хорхе Мартин тръгва пръв в Катар, Куартараро - едва 11-и

Хорхе Мартин (Прамак Дукати) спечели първата квалификация за сезон 2022 в MotoGP, това е петият му полпозишън в световния шампионат и втори пореден на пистата “Лусайл”, тъй като миналата година стартира пръв в Гран При на Доха, вторият старт, проведен в Катар.

Преди началото на уикенда заводският тим на Дукати обяви, че Джак Милър и Франческо Баная няма да карат с двигатели версия 2022, но пилотите на Прамак запазиха моторите, създадени за новия сезон и Мартин демонстрира, че това е било правилното решение.

Куартараро: Искам скорост като на Сузуки

Световният шампион Фабио Куартараро (Ямаха) остана едва 11-и в битката за разпределение на местата на стартовата решетка, като той трябваше да мине през Q1, за да стигне до борбата за по-предни позиции. Куартараро завърши на 0,624 секунди от Мартин.

Марк Маркес (Хонда) на два пъти оглавява класирането в ранните бързи обиколки, но не успя да отговори на атаката на Мартин, който излезе начело с 1:53.011 минути в най-бързата си обиколка и това се оказа достатъчно за първото място на старта.

Втори остана Енеа Бастианини (Грезини Дукати), който беше най-бърз в третата свободна тренировка днес, като италианецът завърши на 0,147 секунди от Мартин. Трети се класира Маркес, който с 1:53.283 минути завърши на 0,272 секунди от мартин.

Топ 6 в класирането допълниха Джак Милър (Дукати), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Пол Еспаргаро (Хонда), като тримата се събраха в пет стотни от секундата, а Пол Еспаргаро остана на 0,335 секунди от Мартин. Брад Биндър с КТМ завърши на 4 хилядни от секундата от Пол и завърши 7-и, а бившият световен шампион Жоан Мир (Сузуки) остана на по-малко от 6 стотни от него в борбата за осмата позиция. Мир успя да изпревари с 4 хилядни Франческо Баная (Дукати) - Баная спечели миналата година полпозишъна в Катар, но сега остана едва 9-и, на 0,4 секунди от Мартин. Последната позиция в Топ 10 зае другият пилот на Сузуки Алекс Ринс, на 0,470 секунди от първия.

Снимки: Gettyimages