Левски ще се бори до последно за третото място, Асен Великов напомни за класата си

Баскетболният отбор на Левски записа изключително важна победа в опита си да завърши на трета позиция преди края на второто завъртане в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Тити Папазов прекъснаха серията от четири поредни успеха на Спартак Плевен, след като се наложиха с 80:74 (19:17, 23:16, 10:18, 28:23) в двубой от 16-ия кръг на родния шампионат.

Така във временното класиране Левски се настани на третото място с баланс от 11-6, какъвто е и този на четвъртия Черноморец. Именно тези два тима се изправят един срещу друг в понеделник, за да определят кой от тях ще завърши на третото място преди старта на решителния трети етап и турнира за Купата на България. Спартак Плевен пък остава на пета позиция в подреждането с актив от 10-8.

В отсъствието на Чавдар Костов, който се контузи по време на последния мач на националния отбор, шампионите се нуждаеха от лидер, който да ги поведе към победата в последната четвърт. В тази роля влезе капитанът на "сините" Асен Великов, който отбеляза 9 точки във финалния период, включително някои изключително важни стрелби, чрез които отборът на Левски набра скорост и достигна до успеха.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Венцислав Петков постави началото на гонитбата между двата отбора, отбелязвайки първата си тройка в мача. Веднага след това Марио Литъл успя да си изкара нарушение от тройката, като бе точен на два пъти от наказателната линия, за да направи серията на Левски 5:0 след първата минута игра. Отборът на Спартак реагира с отлична комбинация между Коча Йовович и Димитър Маринчешки, като вторият реализира първите две точки в актива на плевенчани за 5:2.

"Сините" обаче продължаваха да натискат своя съперник в откриващите фрагменти от срещата, увеличавайки аванс си на 9:2 след кошове на Петков и Цветомир Чернокожев. Гостите от Плевен реагираха мигновено и съкратиха щетите с четири безответни точки, като по този начин те намалиха разликата на едно притежание при 9:6. Двата отбора продължаваха да си разменят серии от безответни точки, като този път дойде ред на Левски да нанесе своя удар. Шампионите излязоха напред с 14:6 в резултата, след като Ивица Радич и Чернокожев се отличиха с по една точна изява за домакините.

Взетият таймаут от старши треньора на Спартак Тодор Тодоров даде своя резултат почти мигновено, след като Николай Стоянов излезе на сцената с две поредни тройки, за да смъкне дефицита на четири при 16:12. Отборът на Левски обаче имаше много сериозно предимство при борбите в нападение, грабвайки общо 7 топки под коша на Спартак в първата четвърт. Въпреки това Спартак не остана далеч зад своя опонент, доближавайки се на две точки пасив след първите 10 минути игра при 19:17 в полза на Левски.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Независимо от това, че губеха борбата под собствения си кош, баскетболистите на Тодор Тодоров не допускаха голям брой точки от втори шанс. Страхотната стрелба от тройката на плевенчани пък им донесе първата преднина в днешния мач, след като Мартин Маринов бе точен за 21:22 в началото на втория период. Левски се съвзе по най-бързия начин и отново си върна преднината чрез серия от 8 безответни точки, 5 от тях на Венцислав Петков, след която шампионите излязоха напред при 29:22.

Капитанът на плевенчани Димитър Маринчешки се превърна в човека, който сложи край на серията на "сините". Крилото вкара два наказателни удара, за да намали изоставането на своя тим на пет при 29:24. Грешка от страна на Асен Великов пък позволи на бързоногия Николай Маринов да напредне към коша и да завърши бързата атака за 29:26. Домакините продължаваха да изпитват сериозни проблеми с организацията в офанзивен план, като сушата им без отбелязана точка надхвърли две минути.

През това време Маринчешки отново се отчете с два точни изстрела от наказателната линия, преди Цветомир Чернокожев да сложи край на мъките на Левски - 31:28 в полза на шампионите. Възпитаниците на Тити Папазов продължаваха да разполагат с минимална преднина при влизането в последните две минути от втората четвърт, когато резултатът бе 34:30 за домакините. Финалните 120 секунди от първото полувреме обаче се оказаха най-силни за столичани, които се доближиха до двуцифрената разлика след успешни изяви на Венци Петков, Марио Литъл и Ивица Радич - 40:32.

Баскетболистите на Спартак влязоха в сериозна дупка точно преди почивката, а Литъл и Радич отново се отчетоха с по един кош от наказателната линия, за да помогнат на Левски да се добере до първата си двуцифрена разлика в резултата при 42:32. Маринчешки спря пропадането на своя отбор с едно успешно изпълнение от наказателната линия. Резултатът остана непроменен на голямата почивка, като двата тима се оттеглиха в съблекалните при 42:33 в полза на Левски.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна с леко превъзходство от страна на Спартак, който намали две точки от своя пасив при 44:37. Отлична бърза атака за плевенчани пък бе завършена от Божидар Аврамов, който допълнително намали разликата при 44:39. Устремът на гостите от Плевен бе продължен от страхотна тройка на Симеон Илиев, която маркира серия от 2:9 в полза на гостите. По този начин баскетболистите на Тодор Тодоров съкратиха дистанцията между двата тима на само две точки при 44:42.

Отборът на Левски допусна страшно голям брой неточности в първата половина на третата четвърт, като играта на "сините" нямаше нищо общо от тази в последните две минути на предния период. Божидар Аврамов нанесе нов удар по самочувствието на домакините с чудесен пробив за 44:44, а веднага след това столичани направиха нова грешка в офанзивен план.

Очакваното се случи и при оставащи 3 минути до края на третата част Спартак отново се оказа водач в резултата след перфектна комбинация между Аврамов и Маринчешки - 46:48 в полза на плевенчани. Лидерът на Левски Ивица Радич обаче възстанови реда в своя отбор, след като наниза шест поредни точки, за да донесе актива обратно в ръцете на Левски - 52:49. В крайна сметка двата тима оставиха най-важното за последната четвърт, която започна при 52:51 за домакините.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Още в началото на финалния период Николай Стоянов предизвика нова смяна на водачеството, след като крилото наниза кош за 52:53. Марио Литъл възстанови равенството с един успешен опит от наказателната линия, като след две минути игра в последната четвърт резултатът бе 53:53. Страхотна тройка от доста далечно разстояние на Асен Великов и страхотен пробив на Венцислав Петков дадоха известно предимство на Левски при 58:53.

Момчетата на Тодор Тодоров продължаваха да пропускат удобни възможности, докато от другата страна Асен Великов продължаваше да ръководи организацията на своя тим. Опитният плеймейкър наниза още две точки на сметката си, за да вдигне разликата на седем при 60:53. Ивко Ивков намали дистанцията на пет с две точни изпълнения от наказателната линия, но веднага след това Ивица Радич напомни за себе си, за да върне седемточковия аванс на Левски при 62:55.

Тройка на резервата Мартин Петров успя да неутрализира двете точки на Николай Стоянов от по-рано, като "сините" продължаваха да се приближават към победата - 65:57. Гостите от Плевен нямаха никакво намерение да се предават и чрез успешна стрелба от средно разстояние на Николай Стоянов те успяха да намалят разликата на шест точки при 67:61 с оставащи 2:55 на часовника. Спартак продължаваше да настига своя съперник, като този път Ивко Ивков се отчете с успешно завършена бърза атака за 67:63.

Невероятният в днешния мач Асен Великов обаче изстреля своите към аванс от седем точки при 70:63 с още една ключова стрелба, а веднага след това Венцислав Петков развинти защитата на гостите, за да направи резултата 72:63 в полза на шампионите. Въпреки че изостанаха с двуцифрен дефицит в началото на последните 60 секунди от редовното време, плевенчани намериха начин да се завърнат на четири точки от своя съперник при 78:74 и оставащи 17 секунди на часовника. Марио Литъл обаче подпечата успеха на своя тим с два точно изпълнени фаула, които донесоха победа с 80:74 на Левски.

Ивица Радич завърши с изключителен дабъл-дабъл от 21 точки и 22 борби (9 в нападение) за победата на "сините". Венцислав Петков се отчете с 20 точки и 4 асистенции, а Цветомир Чернокожев добави още 17 точки плюс 9 борби.

Николай Стоянов приключи с 16 точки за Спартак Плевен. Димитър Маринчешки записа още 13 точки и 6 борби, докато Божидар Аврамов завърши с 12 точки, 6 борби и 6 асистенции за плевенчани.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров, Венцислав Петков, Марио Литъл 8, Цветомир Чернокожев 17, Ивица Радич 21 (Асен Великов 9, Мартин Петров 3, Николай Михайлов 2, Станислав Ваклинов)

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Коча Йовович 2, Божидар Аврамов 12, Николай Стоянов 16, Димитър Маринчешки 13, Максим Корниенко 4 (Ивко Ивков 9, Мартин Маринов 9, Симеон Илиев 5, Николай Маринов 4)

Снимки: Петър Каменски