Ман Сити сломи съпротивата на Питърбро за седем минути

Манчестър Сити направи нова крачка напред в турнира за ФА Къп. Английският шампион победи с 2:0 последния в Чемпиъншип Питърбро в сблъсъка между двата тима от 5-ия кръг на надпреварата. "Гражданите" не впечатлиха твърде много с играта си, особено през първото полувреме. Въпреки това те взеха своето, като пречупиха съпротивата на съперника си с два гола в рамките на седем минути, дело на Рияд Марез в 60-ата и Джак Грийлиш в 67-ата минута на срещата.

Питърбро излезе с Куаме Поку, Рики-Джейд Джоунс и Самюел Шмодикс в атака. Джордж Грант и Жеандо Фукс пък действаха в средата на терена.

Джосеп Гуардиола бе избрал да започне мача с Джак Грийлиш, Габриел Жезус и Рияд Марез в предни позиции. В халфовата линия си партнираха Фернандиньо, Илкай Гюндоган и Фил Фоудън. Олександър Зинченко пък изведе отбора с капитанската лента.

В началните минути Манчестър Сити започна по-активно и на два пъти Олександър Зинченко опита изстрели, но и двата пъти те бяха доста неточни.

Първата реална голова възможност бе създадена от домакините. Това се случи в 10-ата минута, когато Жеандо Фукс отправи силен удар по земя, топката рикошира в защитник и само блестящата намеса на Едерсон попречи да се стигне до гол.

В 30-ата минута Манчестър Сити стигна до първото си опасно положение. Илкай Гюндоган получи в наказателното поле и опита много коварен диагонален изстрел, който тупна до гредата, но в аут.

Минута по-късно Джак Грийлиш направи хубав пробив в пеналта на съперника, но завършващият му удар бе доста разочароващ.

Отново Гюндоган бе в центъра на събитията в 41-ата минута, когато бе намерен с центриране на метри от вратата, но ударът му с глава бе неточен.

Джосеп Гуардиола направи две доста изненадващи смени на почивката. Той извади двамата си централни защитници Нейтън Аке и Рубен Диаш и пусна на тяхно място Аймерик Лапорт и Джон Стоунс.

Питърбро започна добре и втората част и бе много близо до гола. В 49-ата минута при един дълъг тъч защитата на гостите не успя да изчисти топката и тя стигна до Сами Шмодикс, който отправи изстрел по посока на вратата и той мина опасно близо до гредата.

Ман Сити обаче откри резултата с първата си добра възможност за втората част. В 60-ата минута Рияд Марез получи топката, направи серия от финтове и стреля по земя от малък ъгъл, като така успя да изненада вратаря и да отбележи в далечния ъгъл на вратата за 0:1.

В 63-ата минута алжирецът можеше да удвои резултата. След бърза контраатака топката стигна до него, той се озова очи в очи с вратаря, но стреля над вратата.

След това в 67-ата минута гостите имаха нова добра възможност, но изстрел на Габриел Жезус бе спасен от вратаря.

Няколко секунди по-късно "Гражданите" все пак удвоиха преднината си. Грийлиш получи дълъг пас, елегантно овладя топката и я промуши под плонжа на вратаря за 0:2.

Питърбро не се предаде и в 72-ата минута Джак Мариът тества бдителността на Едерсон, който трябваше да прави важно спасяване.

В 76-ата минута Жоао Кансело преодоля няколко играчи на съперника в наказателното поле и стреля силно, но вратарят спаси.

Стражът на домакините Стивън Бенда попречи на Грийлиш да удвои головата си сметка в 88-ата минута след хубав изстрел от границата на наказателното поле.

В 90-ата минута Аймерик Лапорт направи фрапиращ пропуск, като отблизо не успя да уцели вратата.

В крайна сметка Манчестър Сити постигна това, което искаше - победа, без да хвърля твърде много сили. Така възпитаниците на Джосеп Гуардиола вече са на 1/4-финал в турнира. Сега те могат да съсредоточат вниманието си към предстоящото дерби с Манчестър Юнайтед през уикенда.