Рованпера с почти перфектен завършек на Рали Швеция

Кале Рованпера (Toyota) записа своята третата победа в кариерата в Световния рали шампионат (WRC), след като триумфира в снежното Рали Швеция, втори кръг за сезон 2022.

Финландецът започна последния ден на надпреварата край Умеа с аванс от 18.3 секунди спрямо Елфин Евънс (Toyota), който получи десетсекундо наказание, заради опасното си каране в последния етап на вчерашния ден. Уелсецът обаче отпадна от Рали Швеция още в първото изпитание на финалния ден, след като допусна грешка и остана затънал в една пряспа край пътя.

Така Рованпера можеше спокойно да не атакува да края на ралито, но финландецът избра да бъде много агресивен във финалния етап, който даваше и бонус точките. В него той даде второто време зад От Танак (Hyundai) и така си тръгва от Швеция с почти перфектния актив от 29 точки.

Второто място в шведската надпревара, след отпадането на Евънс, бе за Тиери Нювил (Hyundai), който завърши на 22.0 секунди зад Рованпера и даде третото време във финалната отсечка. Трети на подиума се качи вторият пилот на Toyota Есапека Лапи, който завърши на 30.6 зад своя съотборник, но остана без точки от финалния етап.

Четвърти в ралито и в „бонус етапа“ бе Такамото Кацута (Toyota NG), а топ 5 в подреждането на Рали Швеция затвори Гъс Грийнсмит (M-Sport Ford). Последната бонус точка в снежната надпревара бе спечелена от Крейг Брийн (M-Sport Ford), който обаче остана извън топ 10, след двете си отпадания в първите два дни.

Победителят в „бонус етапа“ Танак също си тръгва от Швеция само с точките си от последното изпитание, след като естонецът отпадна в петък заради проблем в хибридната система на неговия i20.

В генералното класиране в Световния рали шампионат след края на втория кръг лидер с 46 точки е Рованпера, следван от Нювил с 32 и победителя от Рали Монте Карло Себастиен Льоб (M-Sport Ford). Французинът не стартира в Швеция, тъй като през 2022 година участва във WRC с ограничена програма. Така третото място сред пилотите с пълна програма се заема от Грийнсмит, който има събрани 20 пункта от първите два старта.

Сезон 2022 във WRC продължава в края на месец април с асфалтовото Рали Хърватия, което за втора поредна година ще бъде част от календара на шампионата. Надпреварата край Загреб ще се проведе между 21 и 24 април. Интересно съвпадение е, че през миналата година Рованпера отново бе лидер в класирането във WRC преди Рали Хърватия, но допусна сериозна грешка и отпадна още в първата отсечка край Загреб.

Снимки: Gettyimages