Манчестър Сити измъкна победата на "Гудисън" с доза късмет и необяснимо решение на ВАР

Манчестър Сити измъкна безценна победа с 1:0 над Евертън на „Гудисън Парк“, благодарение на която отново увеличи преднината си на шест точки пред Ливърпул, но и с мач повече от мърсисайдци. Шампионите изиграха много бледо първо полувреме и малко по-добро второ. Късметът обаче бе на тяхна страна, след като в 82-рата минута Фил Фоудън се разписа след груба грешка на Кийн. Веднага след това пък „карамелите“ имаха основателни претенции за дузпа след очевидна игра с ръка на Родри. След дълга проверка от ВАР обаче такава не бе отсъдена, като все още всички коментатори и анализатори на Острова не могат да разберат мотивите за това решение.

Мениджърът на домакините Франк Лампард направи само една промяна от мача със Саутхамптън, който Евертън загуби с 0:2. Абдулай Дукуре бе възстановен от контузия и започна. Доминик Калвърт-Люин пропусна двубоя заради контузия.

Джон Стоунс се завърна в титулярния състав на Манчестър Сити, а Грийлиш и Жезус, които пропуснаха известно време заради контузии, попаднаха в групата, но останаха на пейката за началото.

Двата отбора изиграха доста равностойно първо полувреме. Разбира се, шампионите имаха предимство по отношение на контрола върху топката, но тимът на Гуардиола не успя да създаде нищо запомнящо се в атака. „Карамелите“ влагаха много енергия в единоборствата и често ги печелиха. Домакините дори пропуснаха най-добрата ситуация, до която един от двата отбора стигна през първата част. Това се случи в 34-тата минута, когато Иуоби се пребори за една топката в наказателното поле на Сити, след което изведе Ричарлисон зад гърба на Диаш. Нападателят на Евертън се озова сам срещу Едерсон, но от десетина метра стреля право в ръцете на стража на гостите.

В 55-ата минута Пикфорд най-сетне бе поставен под напрежение и трябваше да прави две последователни спасявания след удари на Фоудън и Кансело.

Сити обаче продължи да играе доста по-активно след почивката. В 65-ата минута Пикфорд отново се намеси, отразявайки удар на Стоунс от 25 метра. Три минути след това вратарят на Евертън направи ново двойно спасяване. Първото бе след нисък шут на Де Бройне, а след това и при добавката на Бернардо Силва. В 70-ата минута Фоудън пък засече с глава центриране на Де Бройне, но този път топката премина над вратата.

В 82-рата минута шампионите най-сетне стигнаха до гола, макар и с голяма доза късмет. Центриране на Силва рикошира в Кийн, който направи неуспешен опит да изчисти. Топката стигна до Фоудън, който се разписа отблизо

Само две минути след това домакините поискаха дузпа, след като топката срещна ръката на Родри. Ситуацията бе разглеждана дълго от ВАР, като всички си мислеха, че наказателен удар ще бъде отсъден. Решението обаче бе, че дузпа няма, но никой в този момент не разбра каква е мотивацията за него, тъй като играта с ръка бе очевидна. Появиха се предположения, че може би е отсъдена засада, но графики за такава не бяха показани.