Фантастичен гол на Кръстев зарадва Левски и страхотната "синя" публика

Отборът на Левски стартира успешно пролетния дял в efbet Лига. “Сините” надвиха с 2:1 Локомотив (Пловдив) в дербито от 20-ия кръг пред почти пълните трибуни на стадион “Георги Аспарухов”. Близо 13 000 бяха по трибуните, правейки срещата със "смърфовете" най-посетената на "Герена" от дълго време, а в герой за столичани се превърна Филип Кръстев.

Именно новият плеймейкър на 26-кратните шампиони донесе победата с фантастичен гол в 32-ата минута. Преди това Андриан Краев даде аванс в 22-ата минута, а резервата Милош Петрович изравни в 30-ата минута. Секунди преди първия гол в мача Мартин Паскалев от гостите бе изгонен с директен червен картон и това определено улесни столичани, които над 70 минути бяха с числено предимство.
Два пъти и гредите спряха левскарите след удари на Бари (31`) и Костадинов (88`), но като цяло играта на Левски не бе на нивото, което иска треньорът Стоилов.

Преди срещата имаше мащабно шествие на привържениците и ръководството на клуба, което стартира от паметника на "Васил Левски" и продължи до клубния стадион на 26-кратните шампиони.

Ръководството на Левски поведе хиляди на шествието на "сините"

Левски заема шесто място в класирането с 29 точки и вече 7 поредни мача е без поражение в първенството. Локо (Пд) остана на осма позиция с 25 точки.

36 Левски - Локомотив (Пловдив) II

На “Герена” цари позитивизъм и той е свързан с работата на Станимир Стоилов, а освен това тимът се подсили с петима нови играчи. Най-голям интерес предизвика привличането на национала Филип Кръстев, който дебютира отлично, а освен него Левски взе централните защитници Сонко Сундберг и Келиан ван дер Каап, както и двама бразилци в лицето на Цунами и Велтон. Единствено нидерландецът не дебютира от първата минута срещу "смърфовете", а влезе в даденото от рефера осем минутно продължение.

36 Левски - Локомотив (Пловдив) I

Капитанът Николай Михайлов бе вратар, като записва рекорден за него 19-и мач за първенство с клуба в един сезон. Отбраната бе в състав Драган Михайлович,  Сонко Сундберг , Хосе Кордоба и Цунами. Ролята на дефанзивен халф изпълняваше Андриан Краев, а пред него бяха Филип Кръстев и 17-годишният Асен Митков. Атаката водеше Билал Бари, подкрепян по крилата от Уелтон и 18-годишният Марин Петков

Локомотив (Пловдив) също беше активен на трансферния пазар. Новите имена на “Лаута” са Преслав Боруков, Александър Василев, Ивайло Димитров, Райън Бодунга и Христо Иванов., като първите двама дебютираха от първата минута.

Александър Тунчев заложи под рамката на Лукас Райдер, а Мартин Паскалев, Кристиан Гомес и Йосип Томашевич бяха в защита. Бирсент Карагарен, Парвиз Умарбаев, Петър Витанов и Александър Василев бяха халфовете пред тях, докато Лукас Салинас бе плеймейкър зад Димитър Илиев и Преслав Боруков.

Двубоят стартира равностойно при перфектни условия за футбол и голям ентусиазъм по трибуните. Първият удар към една от двете врати бе в 15-ата минута, когато Цунами стреля от фаул, но Рейдър спаси. Шест минути по-късно Мартин Паскалев бе изгонен с директен червен картон за нарушение срещу Бари, който излизаше сам срещу Рейдър. Домакините искаха дузпа, но бе отсъдено нарушение на линията на наказателното поле, докато гостите протестираха за нарушение срещу Митко Илиев в началото на атаката.

След намесата на ВАР бе потвърдено, че Паскалев е извършил нарушението, като последен човек и бе пратен под душовете. Зад топката застана Петков, чийто удар се отби в стената и попадна на крака на Краев. Новата осмица на “сините” стреля лошо, но топката заблуди Райдър, като тупна няколко пъти и германският страж не успя да се намеси адекватно - 1:0.

Публиката на “Герена” избухна, но радостта бе кратка, тъй като в 30-ата минута резервата Милош Петрович изравни с глава след центриране от корнер. Бранителят се появи секунди по-рано на мястото на Боруков, който бе изпратен с освирквания от агитката на родния си клуб.

Домакините реагираха светкавично, като в 31-ата минута Бари нацели гредата със силен удар с левия крак, а при добавката Митков се забави и не стреля от добра позиция. Не изминаха и две минути от гола на "черно-белите" и Левски отново поведе за щастие на хилядите левскари на “Герена”. Новият плеймейкър Филип Кръстев със страхотен далечен изстрел прати топката в горния ляв ъгъл на Райдър и ознаменува дебюта си с първото си попадение за столичани.

В 43-ата минута Митков искаше дузпа за съприкосновение с играч на Локо, но реферът даде знак играта да продължи и след това даде картон на капитана Илиев, който имаше претенции към отсъжданията през първата част.

На почивката Димитър Костадинов замени младия Митков, а агитките на “сините” от Сектор “Б” и Сектор “А” запалиха факли, като трябваше Волен Чинков да прекрати срещата за 5 минути, тъй като нямаше никаква видимост на терена. Малко преди да бъде спрян мача Салинас пропусна да изравни.

Националът Карагарен пък излезе в отлична позиция в 63-ата минута, но стреля покрай гредата на Михайлов.

Играчите на Стоилов, които бяха с човек повече, се опитваха да стигнат до трети гол, но липсваше или последното подаване, или решаващия удар. Петков и Костадинов си поеха лошо топката преди очите на Рейдър, Кръстев пък не успя да асистира на Бари, който пробва удар и с крака и с глава, но и в двата случая далеч от целта. Радослав Цонев и Георги Миланов замениха Уелтон и Петков.

Отново гредата спаси гостите в 88-ата минута, но този път след удар на Костадинов, който се отби в защитник и спря върху горната греда.

Чинков даде продължение от осем минути, в което дори и вратарят Рейдър отида да скача при корнер, за да търси изравняване, но без успех. "Синята" публика няколко пъти скандираше името на Станимир Стоилов, а през втората част и това на Ники Михайлов. Последните минути отново 12-ият играч на Левски подкрепяше силно столичани, които заслужиха изстраданата си победа и стартираха с важни три точки в битката за първата шестица.

Мъри няма как да не е доволен от трите точки и от страхотната подкрепа и любов на “сините” фенове. Отборът му обаче показа, че може повече на лагера в Турция, като днес младите и новите играчи в тима се бяха притеснили. Победата и ентусиазмът обаче може да се окажат сериозен плюс за Левски преди двата поредни мача за първенство с ЦСКА 1948 и ЦСКА - София, както и четвъртфинала за Купата на България срещу Септември (София).

“Смърфовете” ще си вдигат самочувствието срещу Царско село, преди дербито с Ботев (Пловдив) и гостуването на “Армията” за Купата.