Камерун не сгреши срещу Гамбия и е на 1/2-финал

Домакинът Камерун очаквано е първият полуфиналист в турнира за Купата на африканските нации. В първия четвъртфинал "неукротимите лъвове" сразиха с 2:0 Гамбия на стадион "Япома" в Дуала. Автор и на двете попадения стана нападателят на френския клуб Лион Карл Токо-Екамби в рамките на 7 минути в началото на второто полувреме. Той изведе камерунците напред в 50-ата минута, а в 57-ата на практика реши двубоя в полза на домакините.

В 30-ата минута сантиметри разделиха Венсан Абубакар от гол във вратата на Гамбия. Авторът на 6 попадения от началото на турнира отправи хубав удар с глава, но топката мина леко встрани от десния страничен стълб на стража Бубакар Гайе. Шест минути по-късно Гайе направи решаващо спасяване след удар с глава от съвсем близко разстояние на Абубакар.

Пет минути след почивката Камерун излезе напред в резултата. Нападателят на Лион Карл Токо-Екамби се извиси във въздуха и с глава изпрати топката в мрежата зад Гайе след центриране на Колинс Фай.

Броени минути след гола на Токо-Екамби "неукротимите лъвове" можеха да поведат с 2:0 в резултата, но от малък ъгъл Колинс Фай не намери очертанията на вратата.

Резултатът все пак стана 2:0 в 57-ата минута, когато Мартин Хонгла центрира отляво и навлезлият във вратарското поле на противника Токо Екамби порази целта с лекота.

Камерун ще спори за място на финала с победителя от сблъсъка между Египет на Мохамед Салах и Мароко.

Интересно за отбелязване е, че 85 минути на терена за Гамбия бе новото попълнение на Левски - десният бек Ноа Сонко Сундберг.

Снимка: #TotalEnergiesAFCON2021 / Twitter