Барселона прекърши предпоследния в Ла Лига с късен гол

Барселона успя да се добере до победа срещу предпоследния в класирането на Ла Лига Алавес с 1:0 в мача между двата тима на стадион "Мендисороса" в последния мач от 22-ия кръг на Ла Лига. Автор на единствения гол в срещата стана халфът Френки де Йонг в 87-ата минута. Асистенцията пък бе на новото попълнение Феран Торес. Домакините от Алавес търсеха първа победа от 6 ноември, когато надвиха с 2:1 на свой терен последния Леванте, но не успяха да подобрят ситуацията си в класирането. Те остават 19-и със 17 точки.

Каталунците пък бяха в серия от 3 поредни мача без победа във всички турнири, като по-рано този месец загубиха от Реал Мадрид за Суперкупата на Испания, а съвсем наскоро бяха елиминирани от турнира за Купата на краля от Атлетик Билбао. В последния си мач за първенство играчите на Чави завършиха 1:1 с Гранада и тази вечер, макар и трудно, успяха да постигнат победа. Барселона заема пето място в класирането след този резултат, като отборът има 35 точки и е с една по-малко от четвъртия Атлетико Мадрид.

Барселона повиши поредния от талантите си и му даде номера на Коутиньо

Луис Риоха и Хоселу оформиха нападателния тандем, на който разчиташе тази вечер Ходе Луис Мендилибар, а младият мароканец Абде, Люк де Йонг и Феран Торес бяха тримата играчи в атакуващ план, на които бе заложил Чави Ернандес. Трябва да се отбележи, че за Торес това бе първи мач с фланелката на "лос кулес" в Ла Лига.

В 13-ата минута Люк де Йонг бе близо до много красив гол, но не му достигна малко точност. Педри центрира добре към нидерландския нападател, който стреля по зрелищен начин от въздуха и топката мина недалеч от целта, но все пак излезе в аут.

В 32-ата минута Феран Торес получи възможност за изстрел от нелоша позиция около границата на наказателното поле на Алавес, но изпълнението на бившия играч на Манчестър Сити бе много некачествено и топката мина далеч от целта.

Като цяло първото полувреме бе доста разочароващо по отношение на интересните моменти пред двете врати. Такива почти нямаше, а най-опасната ситуация за някоя от двете врати всъщност бе сътворена от Алавес и то буквално в последните секунди на първата част. Тогава пред Пере Понс се откри възможност да стреля от идеална позиция, но той насочи топката право в Марк-Андре тер Стеген, за когото нямаше проблеми да спаси.

В средата на второто полувреме в рамките на секунди каталунците бяха близо до гол във вратата на Алавес, но до такъв не се стигна. Първо Люк де Йонг се озова в отлична позиция сам срещу стража Фернандо Пачеко, но се засуети и защитникът Мартин Агирегарибия се намеси решаващо в последния момент, избивайки топката преди нидерландецът да нанесе удар. Това се случи в 62-ата минута, а в 63-ата след центриране от фал на Педри, Де Йонг и Жерард Пике се разминаха с топката точно пред вратата на Пачеко.

Последваха интересни ситуации и пред вратата на Тер Стеген. В 73-ата минута домакините имаха претенции за дузпа след падане на Томас Пина в наказателното поле на Барселона след съприкосновение с Нико Гонсалес. Реферът Хорхе Фигероа прецени, че няма основания да посочва бялата точка. Пет минути по-късно Хоселу можеше да забие топката с глава във вратата на "лос кулес", но от изключително изгодна позиция не успя да порази целта след центриране отдясно на Джейсън.

Мачът вървеше към нулево равенство, но в 87-ата минута Барселона успя да нанесе удар на съперника си. След дълъг пас на Жорди Алба към Феран Торес бившият играч на Манчестър Сити с едно движение от въздуха свали топката за Френки де Йонг. Подаването на Торес бе перфектно и за нидерландския халф бе лесно да насочи топката във вратата от съвсем близко разстояние. В малкото оставащи до края минути Тер Стеген направи спасяване дълбоко в добавеното време и гостите удържаха изкованата в самия край победа.