Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Невероятно! "Железен" вратар отчая Милан, Специя шокира "росонерите" на "Сан Сиро"

Основният претендент на Интер за Скудетото Милан претърпя шокиращо поражение с 1:2 от Специя на собствения си стадион "Сан Сиро" в мач от 22-ия кръг на Серия "А". Играчите на Стефано Пиоли създадоха огромен брой положения за гол и обсипаха с удари вратата на гостите, но стражът Иван Проведел бе просто непробиваем в почти всички ситуации. Рафаел Леао изигра силен мач за "червено-черните" от Милано, но усилията му се оказаха недостатъчни дори за точка. В първата минута на добавеното време на първата част именно Рафаел Леао изведе домакините напред в резултата. Резервата Кевин Агудело изравни в 64-ата минута. В шестата минута на добавеното време, буквално в последните секунди на срещата, гостите сътвориха контраатака, при която Емануел Джеси се озова в много опасна за Милан зона и донесе победата на Специя.

За гостите в игра така и не се появи българският защитник Петко Христов. Той остана през цялото време на скамейката на резервите. Неотдавна той бе заразен с коронавирус, но в момента е здрав и готов за игра.

След този резултат Милан остава с 48 точки на второ място в класирането. С 2 точки повече е лидерът Интер, който е и с мач по-малко. Специя пък взе изключително важна победа и се изкачи на 14-а позиция с 22 точки.

Пиоли имаше големи проблеми със състава си за днешния мач. Той не можеше да разчита поради различни причини на някои основни играчи в халфовата линия, а в отсъствието на Алесио Романьоли, Симон Кяер и Фикайо Томори в центъра на отбраната на Милан днес си партнираха Матео Габия и Пиер Калюлю. Златан Ибрахимович пък водеше атаката на седемкратния клубен шампион на Европа, но шведът нямаше ден днес.

Емануел Джеси, Рей Манай и Даниеле Верде бяха изнесените в най-предни позиции за гостите от Специя футболисти, на които Тиаго Мота бе заложил.

Рафаел Леао пробва техничен удар към пазената от Иван Проведел врата още във втората минута и не бе твърде далеч от целта, но топката все пак излезе в аут. В 10-ата минута пък Алексис Салемакерс направи пробив и опита изстрел към вратата на Специя, но бе блокиран от бранител.

В 16-ата минута Леао бе много близо до гол за 1:0. Той получи топката от Златан Ибрахимович при контраатака на Милан, напредна отляво на вратата на Специя, показа техника и стреля много добре, но стражът Проведел реагира блестящо и изби с крак в корнер. В 20-ата минута пък последователно Салемакерс и Ибрахимович не успяха да изведат Милан напред в резултата от доста добри позиции. Четири минути по-късно Леао стреля опасно към вратата на Проведел, но топката мина на сантиметри над напречната греда.

В 27-ата минута и пред Ибра се откри шанс за гол, но Проведел пак с крак направи важно спасяване след изстрела на 40-годишния шведски нападател. Малко след това път Аркадиуш Реца едва не наказа неубедителан игра на Алесандро Флоренци, като стреля към вратата на Милан от близко разстояние, но Майк Менян бе на мястото си. Секунди по-късно пък имаше опасност за вратата на Специя след изстрел на Ибрахимович, но до гол не се стигна. В 40-ата минута играчите на Тиаго Мота сътвориха хубава атака, а секунди след това Проведел направи ново отлично спасяване, този път след шут на Салемакерс.

Заключителните минути на първото полувреме бяха доста интересни. Първо нескопосана игра на Проведел доведе до отсъждането на дузпа в полза на Милан след преглед на ситуацията с ВАР от рефера. Арбитърът прецени, че Проведел е извършил нарушение срещу Леао, но Тео Ернандес пропусна дузпата, стреляйки встрани от целта. Това се случи в 45-ата минута, а секунди по-късно Милан все пак вкара гол. Негов автор бе най-добрият на терена до момента Рафаел Леао. След дълго подаване и лошо отиграване на защитник в бял екип, португалският нападател се озова очи в очи с Проведел, демонстрира бързината си и с техничен удар прехвърли стража - 1:0. Гостите имаха претенции за извършено срещу играч на Специя нарушение преди паса към Леао, но реферът Марко Сера прецени, че всичко е било в рамките на правилата.

В 56-ата минута Ибрахимович застраши вратата на Проведел, но стреля неточно. Минута по-късно се стигна до поредния пропуск на Милан пред вратата на Проведел. Леао подаде на Салемакерс отляво, а белгиецът мигновено стреля, но Проведел с крак изби.

В 59-ата минута пред Специя се откри съвсем нелоша възможност за 1:1, но футболист на гостите от относително малък ъгъл стреля право в Менян. Гостите се активизираха и резултатът действително бе изравнен в 64-ата минута. Влезлият в игра за Специя минути по-рано Кевин Агудело опъна мрежата зад Менян с удар от съвсем близко разстояние. Колумбиецът бе изпуснат от отбраната на домакините и се възползва по най-добрия начин от паса отляво на Даниеле Верде

Малко след изравнителното попадение Менян отново имаше работа, а Милан вече не контролираше събитията на терена по същия начин, както през първата част. Играчите на Стефано Пиоли търсеха победния гол, но в 82-ата минута пред Специя се откри отличен шанс за обрат. След хубав пробив на Агудело отдясно се получи сериозна заплаха за вратата на Менян, но до голов удар не се стигна.

В последната минута Ибрахимович можеше да донесе победата на Милан, но от близко разстояние стреля право в ръцете на Проведел, който, като изключим ситуацията с дузпата и гола на Леао, когато нямаше и какво да стори, просто бе "заключил" вратата си днес. Драмата достигна до връхната си точка в добавеното време, в което първо резервата Жуниор Месиас опъна мрежата зад Проведел с фалцов удар, но това се случи миг след прозвучаването на съдийски сигнал за нарушение срещу Анте Ребич. Хърватинът пробва шут, Симоне Бастони извърши нарушение срещу него, но реферът не даде авантаж. Топката достигна до намиращия се в наказателното поле Месиас, който с чудесен изстрел реализира попадение, но сигналът на арбитъра вече бе прозвучал и домакините трябваше да изпълнят пряк свободен удар. Зад топката застана Ибра, но ударът му бе спасен от Проведел.

И това обаче не беше последната дума на стража. След изпълнението на корнер играч на Милан бе на косъм от отбелязването на победен гол с глава, но Проведел успя да играе с топката, тя се отби от напречната греда и не попадна във вратата. Последва контратака на гостите, при която в 96-ата минута резервата Виктор Коваленко подаде на намерилия пространство в наказателното поле Емануел Джеси и той с прецизен удар по земя преодоля съпротивата на Менян, като донесе скъпоценната победа за Специя.