Тотална доминация на Toyota в деветия етап на Рали Дакар

Жиниел де Вилиерс (Република Южна Африка) спечели деветия етап в автомобилния клас на Рали Дакар, а Toyota записа тройна победа на 287-километровата отсечка покрай Уади Ад-Дауасир. Това стана възможно с второто място на Хенк Лейтган (Република Южна Африка) и третото на лидера в класирането Насер Ал-Атия (Катар).

Матиас Екстрьом (Швеция) и Стефан Петерханзел (Франция) потеглиха първи по кратката отсечка след двойната победа на Audi в понеделник, а трите автомобила на Toyota бързо ги настигнаха. Лейтган излезе първи начело, но така и не успя да се откъсне от съотборниците си. Неговият сънародник Де Вилиерс го изпревари преди контролата на 118-ия километър и удържа преднината си за първа победа в тазгодишното издание на Рали Дакар. Той я спечели с девет секунди пред Лейтган и 64 пред Ал-Атия.

Екстрьом спечели първа етапна победа на Рали Дакар, Льоб съкрати изоставането си от Ал-Атия

Екстрьом завърши четвърти с 2:07 минути зад водещата Toyota, а Себастиан Льоб (Франция, Bahrain Raid Xtreme) изостана с още четири секунди на петото място. Карлос Сайнц (Испания, Team Audi) и Петерханзел пък бяха съответно шести и осми.

Себастиен Льоб с втора етапна победа в Рали Дакар

Така Ал-Атия увеличи преднината си на върха в класирането, като неговият най-близък преследвач Льоб изостава на 39:05 минути преди последните три етапа на Рали Дакар. Язид Ал-Раджи (Саудитска Арабия, Тoyota Gazoo Racing) е трети с над час пасив от съотборника си.

Рали Дакар няма да бъде спирано

Хосе Игнасио Корнехо (Чили, Monster Energy Honda) спечели етапа в мотоциклетния клас с 1:26 минути пред Кевин Бенявидес (Аржентина, Red Bull KTM) и с 1:47 пред Рики Брабек (САЩ, Monster Energy Honda). Матиас Валкнер (Австрия, Red Bull KTM) пък завърши на четвъртото място и с това оглави общото класиране.

Теранова спечели шестия етап на Рали Дакар, Ал-Атия увеличи преднината си на върха

Доскорошният лидер Сам Съндърланд (Великобритания, GasGas) се затрудни с разчистването на пътя в началото, загуби шест минути срещу съперника си и остана едва 14-и днес. Валкнер води на британеца с 2:12 минути.