Наполи отново надхитри Милан като гост, ВАР помогна на "партенопеите"

Наполи постигна изключително важна победа с 1:0 при гостуването си на Милан от 18-ия кръг на Серия А. Елиф Елмас отбеляза единственото попадение още в петата минута, а в 90-ата Франк Кесие се разписа за „росонерите“, но голът му беше отменен заради спорна намеса на ВАР. Така „партенопеите“ прекратиха серията си от три шампионатни мача без успех и спечелиха за втори пореден път като гост на този съперник след победата през март със същия резултат. По този начин Лучано Спалети вече има 8 победи и 3 равенства в 11-те си мача срещу Стефано Пиоли. Също така наставникът на Наполи няма загуба срещу Милан в последните си 14 мача срещу този съперник (11 успеха и 3 ремита).

Пиоли направи четири промени в своя състав. Единственият нов в защитата беше Фоде Бало-Туре, който замени болния Тео Ернандес. Също така двамата опорни халфове този път бяха Сандро Тонали и Франк Кесие. Последната промяна беше на десния фланг, където Жуниор Месиас беше предпочетен пред Алексис Салемакерс. На върха на атаката отново беше Златан Ибрахимович.

Спалети предприе три промени в стартовите си 11. В защита контузеният Марио Руи беше заменен от Кевин Малкюи, а в халфовата линия Андре-Франк Замбо Ангиса стартира вместо Адам Унас. Изненадващо нападението се водеше от Андреа Петаня, а не от Дрис Мертенс.

"Партенопеите" откриха резултата още в петата минута. Тогава Пьотър Жиелински центрира от корнер, а на близката греда Елмас засече топката с глава и така даде аванс на своя тим. Следващото по-сериозно положение в мача дойде в 18-ата минута, когато Бало-Туре центрира към Ибрахимович, чийто удар с глава мина покрай вратата. В 24-ата минута Кесие опита далечен шут по земя, който не намери целта. Десет минути по-късно Алесандро Флоренци отправи воле, което профуча встрани от вратата. В 42-ата минута Ървинг Лосано овладя топката, след което стреля на два пъти, но ударите му бяха блокирани успешно. Така попадението се оказа единственият точен изстрел преди почивката.

В 49-ата минута Ибрахимович стреля опасно от малък ъгъл, а Давид Оспина изби топката в корнер. Малко след това Лосано изведе Петаня на чудесна позиция, но Фикайо Томори настигна нападателя и изби топката с шпагат за нов корнер. В 53-ата минута Месиас опита удар, който се оказа твърде неточен. В 68-ата минута бразилецът отново пробва своя мерник, като направи още един пропуск, макар и този път да беше по-близо до целта. В 73-ата минута резервата Оливие Жиру игра с глава и така прати топката над вратата. В 77-ата минута Петаня стреля от дистанция, но и неговият удар не беше точен. В 84-ата минута Ибрахимович не успя да се възползва от грешка на Замбо Ангиса и така Оспина улови топката.

В 90-ата минута Кесие отбеляза така желания изравнителен гол за "росонерите". Той обаче беше отменен, след като с помощта на ВАР Давиде Маса видя пасивна засада на падналия на земята Жиру и прецени, че французинът е повлиял на ситуацията, пречейки на лежащия до него Жуан Жезус. Така неаполитанците си тръгнаха от "Джузепе Меаца" с победа.

Това означава, че лидерът в класирането Интер е „зимен шампион“ с 43 точки на сметката си. Наполи събра 39 пункта и измести от втората позиция Милан, който е трети със същия актив, но и по-лоша голова разлика.

МИЛАН - НАПОЛИ 0:1

0:1 Елмас (5')

Милан: Менян, Флоренци, Томори, Романьоли, Бало-Туре, Тонали, Кесие, Месиас, Диас, Крунич, Ибрахимович

Наполи: Оспина, Малкюи, Рахмани, Жезус, Ди Лоренцо, Замбо Ангиса, Деме, Лосано, Жиелински, Елмас, Петаня