Макар и в необичаен вид, Ливърпул попари надеждите на Милан и направи нещо невиждано за английски тим

Ливърпул завърши битката в група "В" на Шампионската лига, определяна още след изтеглянето на жребия като "група на смъртта", с шест победи от шест мача. Тази вечер мърсисайдци, които играха в състав, изграден предимно от резервни играчи, обърнаха с 2:1 Милан на "Сан Сиро" и по този начин оставиха "росонерите" на дъното в групата. Лидерът в Серия "А", който пък бе притиснат от кадрови проблеми, поведе с гол на Фикайо Томори (29'), но в хода на целия мач създаде твърде малко и не успя да защити амбициите си да се класира за елиминациите. Ливърпул изигра доста спокойно двубоя, но въпреки това успя да стигне до обрат след голове на Мохамед Салах (36') и Дивок Ориги (55'), който се разписа във втори пореден мач. Мърсисайдци завършиха с пълен актив от 18 точки, ставайки първият английски отбор с подобно постижение, докато Дявола остана на дъното с едва четири пункта. По същото време Атлетико Мадрид спечели директната битка с Порто за второто място и също ще се класира на 1/8-финалите. Португалският отбор пък ще играе в Лига Европа през пролетта.

Стефано Пиоли бе притиснат от доста контузии. Златан Ибрахимович получи почивка в мача срещу Салернитана, но се завърна, за да поведе атаката на "росонерите". Той трябваше да бъде подпомаган от Месиас и Диас.

Юрген Клоп очаквано направи голям брои промени в своя състав и само Алисон, Салах и Ориги запазиха титулярните си места от мача с Уулвърхамптън през уикенда. Дивок Ориги, който отбеляза победния гол в този двубой, получи също шанс да стартира като титуляр. 19-годишния Тайлър Мортън започна за втори пореден път в Шампионската лига.

Въпреки че гостите бяха в толкова променен състав и домакините се нуждаеха от победата, именно мърсисайдци бяха по-активният отбор в началото. Тимът на Пиоли пък бе повече фокусиран върху това да не допуска положения пред своята врата. Първата добра атака на "росонерите" дойде в 28-ата минута, когато Ибрахимович проби отдясно, но се забави с удара и Конате изчисти в корнер. След неговото изпълнение топката бе центрирана към близката греда, където Минамино направи непохватен опит да изчисти, след което кълбото тупна пред Алисон, който инстинктивно изби, но Томори направи добавка от два метра - 1:0.

Ливърпул реагира веднага. Ориги не успя да се възползва максимално от една добра възможност, но в 36-ата минута равенството бе възстановено. Менян не успя да избие добре един удар на Окслейд-Чембърлейн, след което Салах стигна до топката и я прати под напречната греда. Това бе 20-и гол за египтянина от началото на сезона.

В 50-ата минута Кесие падна в наказателното поле след единоборство тяло в тяло с Костас Цимикас. Домакините поискаха дузпа и ВАР прегледа набързо ситуацията, но основания за 11-метров наказателен удар нямаше.

Менян спаси удар на Салах, но в 55-ата минута гостите наказаха грешка на Томори, който предаде топката на Мане. Ударът на сенегалеца би избит от стража, но след това Ориги направи добавка с глава за 1:2.

Домакините се стъписаха за няколко минути, но в 61-вата организираха добра атака, която обаче завърши с удар на Крушчич над вратата. Клоп реши в 64-тата минута да извади и Мане и Салах, така че Ливърпул остава с едва един титуляр на терена - Алисон. На местата на сенегалеца и египтянина влязоха Кейта и Гомес.

В 70-ата минута Ориги пропусна добра възможност за втори свой гол, след като стреля с глава встрани от целта.

В 85-ата минута Кесие пропусна най-добрата възможност за Милан през втората част, след като бе изведен очи в очи с Алисон, но не успя да преодолее вратаря на Ливърпул. Окслейд-Чембърлейн направи същото за Ливърпул в добавеното време, когато излезе сам срещу Менян, но стражът  спаси.