Братът на Тине Урнаут води Амщетен срещу Левски София

В първия си европейски мач от три години насам ще изиграе отборът на Левски София. "Сините" се завръщат на европейската сцена в 1/16-финални сблъсъци с австрийския ВКА Амщетен НО в зала "Левски София".

Реваншът ще се изиграе на 8 декември (сряда), също от 18:30 ч. По програма "сините" трябваше да гостуват в Австрия на 30 ноември, а реваншът в София да е на 7 декември. Мерките, въведени в алпийската държава от 22 ноември, наложиха промяна. Тъй като в Австрия може да влизат само лица със завършен цикъл на ваксинация против коронавирус (включително и деца над 12 г.), двата тима постигнаха споразумение за срещите.

Преди мачовете на родна земя волейболистите на Амщетен записаха пет поредни победи в първенството си, последният от които с 3:0 гейма, над Хипо Тирол.

Треньор на тима от провинция долна Австрия е Андрей Урнаут. Специалистът е потомък на истинска волейболна династия - брат на словенската звезда Тине Урнаут и син на Адолф Урнаут (капитан на югославския отбор). Последният обявен за Най-добър волейболист на Европа през 1966 г. от авторитетното френско издание "L′Equipe". Синът на специалиста - Альоша, също е волейболист, изявява се в Белгия.

Самият Андрей Урнаут е играл в няколко европейски шампионата, има и огромен треньорски опит. Бившият посрещач поема Амщетен през март, след като става шампион със саудитския Ал Ахли.

През новия сезон "оранжевите" са втори във временното класиране с 31 точки (11 победи, 1 загуба), а лидер е Валдфиртел с Валентин Благинов в състава - 12 победи и 35 точки.

В 1/32-финалите на Купата на претендентите ВКА Амщетен надделя над ВСК Лоу Академи (Харков) с 3:1 гейма, а в реванша отстъпи с 2:3 гейма, но резултатът бе напълно достатъчен за преминаване в следващата фаза.

От своя страна Левски се поздрави с пета поредна и общо шеста победа в родния елит - над Славия с 3:0 гейма. Във временното класиране воденият от Андрей Жеков тим е шести с 20 точки (6 успеха, 3 поражения).

Българският отбор ще даде всичко от себе си за постигане на целта, макар и да не очаква лесни двубои. Сплавта между младост и опит със сигурност ще направи срещите още по-интригуващи, като се има предвид, че гостите ситуацията е сходна. Разликата обаче е, че в състава си Амщетен има петима чужденци - трима поляци, канадец и сърбин.