Контрите на Спортинг отчаяха Бенфика

Шампионът Спортинг (Лисабон) триумфира в първото за сезона издание на столичното дерби срещу Бенфика. Отборът на Рубен Аморим се наложи с 3:1 при гостуването си на "Луж" и се изравни на върха в класирането на Лига Португал с Порто, който по-рано днес разгроми с 3:0 Портимонензе.

За Спортинг това беше 12-а поредна победа във всички турнири. Дори в отсъствието на капитана си Себастиан Коатес "лъвовете" действаха с огромно самочувствие и наказаха грубите грешки в противниковата защита. Точни за "зелено-белите" бяха Пабло Сарабия Паулиньо и Матеуш Нунеш, a за Бенфика се разписа Пици в добавеното време.

Сарабия даде преднина на гостите в 8-ата минута след много красива атака, завършила с центриране на Педро Гонсалвеш и шут под гредата на испанския национал. Малко преди почивката Гонсалвеш вкара втори гол за Спортинг, но той беше отменен заради засада. Реферът Диаш Соареш вдигна цели 7 жълти картона през първите 45 минути.

Второто полувреме започна със смяна в състава на Жорже Жезус. Той извади Валентино Лазаро и пусна още един нападател в лицето на Роман Яремчук. Николас Отаменди получи контузия, но стисна зъби и продължи. В 52-ата минута Бенфика претендираше за дузпа за игра с ръка на бранител в зелено-бяло, но такава нямаше.

В 60-ата минута Евертон центрира от корнер, а Дарвин Нунес отправи хубав удар с глава, който срещна напречната греда. Малко след това Жоао Марио се озова на перфектна позиция, но шутира слабо и право в ръцете на Антонио Адан. Пропускът на халфа срещу бившия му тим се оказа фатален, защото в ответната атака Спортинг вкара втори гол. Матеуш Нунеш хитро изведе Паулиньо и той не остави шансове на Влаходимос.

В 64-ата минута гредата спря и Рафа Силва от Бенфика. Домакините тотално забравиха за защитата и бяха наказани от Матеуш. Най-добрият в редиците на Спортинг изскочи сам срещу вратаря след пас на резервата Рикардо Есгайо и прати топката в близкия ъгъл с второто си попадение през сезона.

При 0:3 Бенфика започна да мисли за решаващия мач срещу Динамо (Киев) в Шампионската лига след няколко дни. В 80-ата минута Дарвин Нунес засече перфектно подаване на Яремчук, но след продължително преразглеждане на ситуацията с помощта на ВАР се оказа, че украинецът е бил в засада, преди да центрира към своя съотборник.

В началото на добавеното време Отаменди беше близо до това да вкара почетен гол за "орлите", но ударът му с глава мина на сантиметри от целта. Все пак, домакините стигнаха до попадение, дело на Пици в 95-ата минута. Опитният халф изненада Адан с прецизен изстрел от границата на наказателното поле.

Загубата е трета за Бенфика в първенството и отборът вече изостава на 4 точки от Спортинг и Порто, които още нямат поражение през кампанията.

В следващия кръг Спортинг ще посрещне Боависта, а Бенфика ще гостува на Фамаликао.