Лудогорец напусна безславно Европа след загуба в Белград

Шампионът Лудогорец няма да играе в европейските клубни турнири през пролетта, след като ще завърши на последно място в Група “F” на Лига Европа. “Орлите” загубиха с 0:1 визитата си на Цървена звезда в Белград и така загуби шансове дори за трета позиция подреждането, което щеше да прати разградчани в турнира за Купата на конференциите. Така домакинството на Мидтиланд след две седмици ще бъде последният мач на Лудогорец от тазгодишната еврокампания.

39 Цървена звезда - Лудогорец

Българите бяха равностойни в определени моменти на сърбите, но направиха твърде малко, за да стигнат до нещо повече от минимална загуба. Единствената възможност за гол се отвори пред Доминик Янков, който обаче не успя да преодолее Милан Борян. Звездашите от своя страна бяха по-активни през по-голямата част от срещата и имаха повече положения за гол. Така че трите точки дойдоха заслужено на сметката на отбора от столицата на западната ни съседка.

Наставникът на "орлите" Станислав Генчев направи вратарска рокада. Вместо Кристиян Кахлина, който традиционно пазеше в европейските мачове, сега на вратата застана Серджио Падт. В защита вместо Оливие Вердон игра Георги Терзиев, който си партнира с Игор Пластун. Отдясно бе Жордан Икоко, а отляво - Шакил Пинас. В халфовата линия действаха Стефан Баджи и Клод Гонсалвеш, а пред тях - Доминик Янков. По двете крила бяха Кирил Десподов и Мавис Чибота, а на върха на атаката - Пиерос Сотириу.

Срещата започна с натиск на домакините, но разградчани успяха да отблъснат набезите на звездашите и постепенно изравниха играта. До средата на първата част чисто голово положение пред двете врати нямаше.

В 29-ата Лудогорец можеше да открие резултата, след като се оказа на стрелкова позиция срещу Милан Борян. Шутът бе точен, но стражът на домакините бе добре пласиран и отрази удара.

В последната минута на полувремето сърбите стигнаха до най-чистото си положение за частта. Мирко Иванич получи топката на много опасна позиция по диагонал на вратата на Падт, но не успя да намери рамката на вратата и шутът му мина покрай гредата.

В 53-ата минута Милан Павков стреля с левия крак по диагонал и след рикошет в Пластун топката можеше да изненада Падт, но вратарят внимаваше и изби в ъглов удар.

Три минути по-късно обаче домакините стигнаха до гол. Отличен параболичен удар на Мирко Иванич с десния крак не остави шансове на Падт - 1:0 в полза на Звезда.

През следващите минути на мача домакините продължиха да са по-активни и да търсят повече втори гол. На няколко пъти имаха опасни ситуации пред Падт, като най-близо до попадение бе Гелор Канга, чийто удар по земя мина на сантиметри от гредата. Единственият опит за изравняване от страна на гостите бе далечен удар на Дорин Ротариу, който обаче бе спасен от вратаря на Звезда.

По този начин Лудогорец за втора поредна година напуска безславно груповата фаза на Лига Европа. През миналия сезон "орлите" завършиха с нула точки, а през този до момента е с една, спечелена в първия мач при визитата на Мидтиланд. Именно срещу датчаните е и последният мач на българите тази година. Скандинавците ще търсят задължителна победа, защото при три точки в Разград със сигурност ще завършат на една от първите две позиции в групата. Шампионът на България не успя да покаже, че има необходимите качества да продължи напред в Европа и трудно може да се говори за някакво сериозно надграждане след провала през миналия евросезон. Голяма част от новите попълнения от изминалите няколко сезона не показват, че успяват да стигнат нивото на предшествениците си отпреди няколко години, когато Лудогорец играеше успешно срещу значително по-класни тимове

ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА 1:0 ЛУДОГОРЕЦ
1:0 Иванич (56)

ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА: 82. Борян, 2. Гаич, 25. Еракович, 15. Драгович, 6. Панков, 55. Срнич, 18. Петрович, 8. Канга, 10. Катай, 4. Иванич, 9. Павков

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 6. Пинас, 5. Терзиев, 30. Пластун, 22. Икоко, 25. Баджи, 8. Гонсалвеш, 11. Десподов, 13. Чибота, 64. Янков, 19. Сотириу