Франция се класира за Световното с гръм и трясък, могъщ Мбапе заби 4 гола (видео)

Световният шампион Франция се класира по повече от убедителен начин за първенството на планетата в Катар догодина. В мач от квалификационна Група "D" "петлите" пометоха с 8:0 като домакини Казахстан. По този начин воденият от Дидие Дешан отбор зае първо място в класирането в групата с 15 точки. Вторият Финландия е с 11 и няма как да измести Франция. В последните два мача в групата Франция гостува тъкмо на Финландия, а Босна и Херцеговина на Ивайло Петев приема Украйна. Финландия и Украйна все още са в битка за второто място, даващо право на участие в баражите за класиране на Мондиал 2022. Украинците са трети към момента, все още без поражение, но с цели 6 равенства и общо 9 точки. Казахстан пък е на последното пето място с 3 точки.

Тази вечер героите за Франция на "Парк де Пренс" бяха Килиан Мбапе и Карим Бензема. Първият се отличи с четири гола ('6,'12,'32,'87), а Бензема реализира две попадения ('55,'59). Адриен Рабио в 76-ата минута и Антоан Гризман в 84-ата от дузпа допринесоха за разгромната победа на французите. Мбапе стана първият играч, реализирал хеттрик за Франция в официален мач от 36 години. За последно това прави Доминик Рощо на 30 октомври 1985 година срещу Люксембург (6:0).

Още в 6-ата минута световните шампиони излязоха напред в резултата. Тео Ернандес намери с пас отляво Килиан Мбапе в наказателното поле на Казахстан и суперзвездата на Пари Сен Жермен с хубав удар от въздуха без никакво забавяне насочи топката във вратата, като тя се отклони леко и от страничния стълб.

Второто попадение за "петлите" не закъсня. В 12-ата минута атака на Франция започна от вратаря Юго Лорис. Последва дълго подаване към Кингсли Коман, който изпревари излезлия неразчетено напред страж на Казахстан Стас Покатилов. Коман центрира отдясно и Мбапе, на практика оставен на празна врата, с лекота направи резултата 2:0.

В 32-ата минута Коман записа втората си асистенция в мача, а Мбапе оформи своя хеттрик. Коман отново центрира отдясно, а Мбапе този път порази целта с техничен удар с глава.

Второто полувреме се оказа още по-кошмарно за казахстанския тим. В 55-ата минута Карим Бензема направи резултата 4:0. Тео Ернандес се пребори за топката на левия фланг и почти от аутлинията подаде на намиращия се пред противниковата врата Бензема, а нападателят на Реал Мадрид с технично отиграване отклони кълбото в мрежата.

Четири минути по-късно Бензема и Мбапе "матираха" казахстанската отбрана с блестящо двойно подаване. То позволи на Мбапе да подаде на отлично пласирания Бензема, който не сгреши на празна врата - 5:0. За Бензема това бе попадение №35 за националния тим на Франция и така той излезе еднолично на пето място в ранглистата на топреализаторите на "петлите", изпреварвайки Давид Трезеге. Рекордьор е Тиери Анри с 51, следван от Оливие Жиру (46) и Антоан Гризман (вече 41), който пък се изравни тази вечер с Мишел Платини.

Домакините имаха и още възможности за гол в следващите минути, като в една ситуация топката с милиметри не премина голлинията на вратата на гостите. В 72-ата минута пък току-що появилият се на терена Муса Диаби вкара гол за 6:0, но той бе отменен заради засада.

Шестият гол все пак стана факт в 76-ата минута, когато Адриен Рабио заби топката във вратата на Покатилов с глава.

И това не бе всичко, тъй като в 84-ата минута бе ред и на Антоан Гризман да запише името си сред голмайсторите тази вечер. Нападателят на Атлетико Мадрид бе точен с безпощадно изпълнение от дузпа, която бе отсъдена след разглеждане на ситуацията от ВАР за нарушение на футболист в жълто именно срещу Гризман.

Три минути преди края дойде време и за последния гол в мача, а негов автор бе Мбапе. 22-годишният нападател получи извеждащ пас от Муса Диаби и с хладнокръвен удар по земя изпрати за четвърти път тази вечер топката в противниковата врата. Секунди след това Мбапе бе сменен и аплодиран от публиката във френската столица.

Снимки: uefa.com