Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Голямо опълчение, брилянтни вратари, три отменени гола и престижен хикс за България в Украйна

Украйна и България завършиха при 1:1 в приятелска среща в Одеса.

Радослав Кирилов откри резултата в 35-ата минута, а в 80-ата опитният Тарас Степаненко изравни.

В герои за "лъвовете" се превърнаха двамата вратари Николай Михайлов и дебютантът Светослав Вуцов. Те си разделиха по едно полувреме и спасиха един куп положения. За зверския натиск на украинците говори фактът, че домакините отправиха цели 36 удара. На три пъти пък съдиите правилно отмениха техни попадения заради засади.

Селекционерът Ясен Петров излезе със звездите на Левски - братята Цоневи, в средата на терена. По двата фланга специалистът пусна Радослав Кирилов и Тодор Неделев, а напред в атака започнаха Атанас Илиев и Кирил Десподов. В защитата Пловдивския Джанини пусна Едисон Йорданов, Андреа Христов, Кристиян Димитров и Димитър Велковски, а на вратата с капитанската лента застана Николай Михайлов.

29 Украйна - България 1:1

Мачът започна със сериозна опасност пред българската врата. Още в 45-ата секунда пробив отдясно на украинското нападение позволи на Зинченко да стреля от непосредствена близост. Футболистът на Манчестър Сити обаче не намери очертанията на българската врата. Малко след това Десподов направи опасно слизане към рамката на домакините, но само толкова. В осмата минута Зинченко имаше втори шанс пред себе си, но този път не сполучи с глава.

В 13-ата минута играчите на Украйна записаха нов пропуск в своя актив. Този път с гола се размина Зубков, който изпусна с глава отблизо. Малко след това последва нова серия от пропуски - първо на Зубков, после блокиран шут на Зинченко. В 15-ата минута Довбик вкара топката в мрежата, но попадението на Украйна беше отменено заради засада. Веднага след това Ясен Петров извърши първата си смяна - на мястото на Йорданов влезе Иван Турицов.

В 25-ата минута Малиновский от украинците пробва късмета си от фаул, но изстрелът му профуча над вратата на Михайлов. В 34-ата минута българският страж имаше решаваща проява пред голлинията, но веднага след това България поведе в резултата! На стрелкова позиция, фронтално пред вратата на "сините", излезе Ради Кирилов и крилото на Славия не сбърка - 1:0 за България!

В 38-ата минута украинците сътвориха поредната си опасна акция, но този път Велковски записа важна намеса пред голлинията ни, блокирайки голов удар на нападателя Артьом Довбик. Серията от пропуски пред мрежата на Михайлов продължи с нов неточен изстрел на Довбик, който засече неточно топката на три-четири метра пред целта.

С началото на второто полувреме на вратата на България дебютира стражът на Славия Светослав Вуцов, който моментално беше обстрелван на два пъти от "сините" - в първия случай топката се отби в лявата греда. Момчетата на Ясен Петров отговориха с опасно разбъркване пред украинската врата, при което остана малко Кирилов да отбележи своя втори гол. В 55-ата минута домакините вкараха за втори път топката в нашата врата и за втори път в такава ситуация беше отсъдена засада. След 180 секунди нападателят на Бенфика Роман Яремчук шутира опасно покрай българската врата.

В 65-ата минута звездата на Аталанта Руслан Малиновский тества Вуцов под нашата рамка, но българинът изби топката в корнер. След 120 секунди топката за трети път се оплете в българската мрежа и за трети път турската съдийска бригада отмени гола заради засада, което вбеси сериозно публиката в Одеса. В 73-ата минута дойде време за още един пропуск на домакините - капитанът Андрий Ярмоленко получи пас и остана пред Вуцов, но вратарят на България изби с крак головия удар. В 76-ата минута Яремчук стреля слабо от шест-седем метра - още един пропуснат шанс за "сините".

Все пак логичното се случи в 80-ата минута. Продължителна акция на Украйна около наказателното поле на българите завърши с майсторски шут на дефанзивния халф Тарас Степаненко, който не остави шансове на Вуцов - 1:1. Скоро след изравнителния гол българският вратар отби силен удар на Ярмоленко.

В 92-ата минута Ярмоленко намери Коваленко на два метра пред празната врата, но резервата на украинците направи по-трудното и шутира над вратата. Секунди по-късно само чудо спаси нашите от попадение след шут на Яремчук и брилянтно спасяване на Вуцов.

Украйна 1:1 България

0:1 Радослав Кирилов (35)
1:1 Тарас Степаненко (80)

Стартовите състави:

Украйна: 1. Бушчан, 22. Матвиенко, 4. Кривцов, Собол, 18. Тимчик, 5. Сидорчук, 8. Малиновский, 17. Зинченко, 7. Ярмоленко, 16. Довбик, 11. Зубков.

България: 1. Николай Михайлов, 12. Едисон Йорданов, 3. Андреа Христов, 5. Кристиян Димитров, 19. Димитър Велковски, 10. Радослав Кирилов, 16. Радослав Цонев, 14. Борислав Цонев, 8. Тодор Неделев, 9. Атанас Илиев, 11. Кирил Десподов.

Снимки: Владимир Иванов