Десет "сини" гладиатори удариха Ботев (Враца) след феноменален мач в Кърджали

Гладиаторска 94-минутна битка, красиви голове, две груби грешки на новоизлюпен национал и гол в последните секунди. Такъв бе сблъсъкът от 14-ия кръг на efbet Лига между отборите на Арда и Ботев (Враца), който завърши 3:2 в полза на домакините от Кърджали.

Футболистите на Георги Чиликов взеха аванс от два гола след точни изстрели на Спас Делев (33) и Румен Руменов (46).

Груба грешка на новоизлюпения национал Алекс Петков доведе до дузпа за врачани в 51-ата минута, която бе реализирана от Дориан Бабунски, а отново таранът на гостите вкара за 2:2 в 54-ата минута.

При нарушението за 11-метровия наказателен удар реферът Радослав Гидженов спести директен червен картон на Петков, тъй като той задържа нарочно Матеус с две ръце, без да има намерение да играе с топката. А футболните правила са категорични, че в подобна ситуация се отсъжда дузпа с директно изгонване.

Гершката смути младия централен бранител на Арда. В 71-ата минута той извърши груб фаул в центъра на терена и този път бе изгонен с втори жълт картон.

Въпреки това домакините не се отчаяха, а двубоят започна да се играе атака за атака. В 90-ата минута гредата попречи на Ботев да осъществи пълен обрат след удар с глава на Георги Николов, а това положение се оказа решаващо за крайния изход на двубоя.

В 93-ата минута резервата Тонислав Йорданов вкара с техничен шут в долния десен ъгъл за крайното 3:2 и хвърли в екстаз съотборниците си и феновете на сините.

Домакините започнаха активно още с началния съдийски сигнал и още преди да са изтекли две минути застрашиха противниковата врата. Коконов центрира отдясно, Руменов засече с крак от въздуха, но шутира в аут.

Врачани отговориха с удар от 20 метра на Матеус в 14-ата минута, който Караджов първоначално изпусна, но после догони топката и я улови.

Малко по-настойчивата игра на Арда даде резултат в 33-ата минута. Спас Делев поде атака отляво, влезе навътре към наказателното поле и комбинира със свой съотборник. Последва подаване надясно за Коконов, който центрира отлично по земя към Делев и крилото на сините реализира с шут от два метра.

В 42-ата минута Делев пробва да намери с подаване отляво на предната греда Коконов, но бранител в зелено се хвърли на шпагат и изби топката в корнер, предотвратявайки втори гол във вратата на Костов.

Втората част започна шеметно, тъй като двата тима си вкараха три гола в рамките на девет минути.

Преди да са изтекли и 60 секунди Арда се възползва от грешка на Христов. Топката стигна до Тилев, който я отклони за Руменов и халфът вкара за 2:0 след феноменален прехвърлящ удар от границата на пеналта.

Радостта на домакините не бе дълга, тъй като Ботев набързо заличи преднината им от две попадения. Първо, в 51-ата минута Бабунски намали от дузпа. Тя бе отсъдена за задържане на Матеус от Алекс Петков. Защитникът на домакините позволи топката да му бъде отнета от халфа, който заедно със свой съотборник излизаше очи в очи с Караджов и бе повален с ръце от Петков. Реферът Радослав Гидженов посочи бялата точка, но вместо директен червен картон за умишленото нарушение, показа на провинилия се футболист само жълтия цвят.

Само три минути по-късно Бабунски отново шокира домакините, когато изравни резултата, засичайки с глава центриране от фаул.

В 71-ата минута Петков извърши груб фаул в центъра на терена и този път напусна терена, тъй като получи втори жълт картон.

Въпреки че останаха с човек по-малко, домакините отново можеха да поведат в 77-ата минута. Делев стреля от малък ъгъл след центриране от корнер, Костов изби, а Желев направи добавка. Тя се отклони в крак на бранител и излезе в корнер на сантиметри покрай лявата греда.

В 83-ата минута Ботев пропусна добро положение за пълен обрат. Това можеше да се случи и в 90-ата минута, когато резервата на врачани Георги Николов стреля с глава в напречната греда след центриране от корнер.

В тази ситуация късметът не бе на страната на Ботев, което се оказа решаващо за крайния изход на двубоя. В 93-ата минута Кики подхвана атака за Арда отляво. Защитникът подаде към Делев в наказателното поле на гостите, нападателят отклони за Йорданов и резервата на кърджалийци вкара с техничен удар в долния ляв ъгъл за крайното 3:2.

АРДА - БОТЕВ (ВРАЦА) 3:2

1:0 Спас Делев 33
2:0 Румен Руменов 46
2:1 Дориан Бабунски 51 д.
2:2 Дориан Бабунски 54
3:2 Тонислав Йорданов 93

АРДА: 12. Караджов, 11. Георгиев, 8. Желев, 24. Петков, 81. Зехиров, 80. Котев, 19. Руменов, 33. Тилев, 17. Коконов, 9. Делев, 37. Жуниньо

БОТЕВ (ВРАЦА): 76. Костов, 2. Христов, 5. Ничев, 6. Георгиев, 15. Маринов, 16. Матеус, 18. Миланов, 20. Бабунски, 22. Фераресо, 28. Тодоров, 88. Бауренски