Аякс обърна десетима от Борусия (Д) и вече е на 1/8-финалите

Аякс продължи безупречната си серия в група "С" на Шампионската лига, записвайки четвърта поредна победа. Нидерландците спечелиха с 3:1 гостуването си на Борусия (Дортмунд) и по този начин си гарантираха класиране на 1/8-финалите в турнира. Гостите на "Сигнал Идуна Парк" бяха подпомогнати от факта, че съперникът им остана с 10 човека на терена още в 29-ата минута, когато Матс Хумелс получи малко пресилен директен червен картон. Въпреки това германците поведоха от дузпа в 37-ата минута, реализирана от Марко Ройс. През второто полувреме обаче те рухнаха и допуснаха обрат след попадения на Душан Тадич в 72-ата, Себастиан Алер в 83-ата и Дейви Клаасен в 93-ата минута, а Антони блесна с три асистенции.

Борусия стоеше по-добре в началото на мача и в 8-ата минута Алварес се подхлъзна и позволи на топката да го прехвърли и да попадне Торган Азар, който се озове очи в очи с вратаря. Рембо Пасвеер излезе добре и попречи на белгиеца да стреля, но пък Азар успя да центрира за Джуд Белингам, който с глава пропусна да отбележи в опразнената врата.

След това домакините имаха още дев възможности, като първо Хумелс стреля опасно от дистанция, а след това изстрел по земя на Ройс бе спасен от вратаря.

В 29-ата минута устремът на вестфалци бе прекършен. Матс Хумелс направи закъснял шпагат и извърши нарушение за картон, но не изглеждаше толкова опасен фаул, за да бъде изгонен с директен червен картон. Въпреки това съдията Майкъл Оливър реши да направи точно това и му показа пътя към съблекалнята, като дори и разглеждане на ситуацията с ВАР не го накара да промени решението си.

В 35-ата минута Белингам се строполи в наказателното поле в опит да отправи удар. Разглеждане на ситуацията с ВАР показа, че кракът му е закачен от защитник и Майкъл Оливър като че ли реши да компенсира за изгонването на Хумелс и отсъди дузпа, а Марко Ройс вкара от бялата точка за 1:0.

Аякс постепенно започна да се възползва от численото си предимство и в края на първото полувреме имаше няколко добри възможности, като удар на Алварес профуча покрай вратата, а след това Берхуйс изскочи очи в очи с вратаря Грегор Кобел, но не успя да го преодолее.

През второто полувреме гостите все пак наложиха волята си. В 72-ата минута Антони центрира отдясно и топката стигна до Душан Тадич на далечната греда, а той успя да засече във вратата за 1:1.

След това в 83-ата минута Антони се отчете с втора асистенция, като този път сложи топката на главата на Себастиан Алер, който реализира за 1:2.

Крайното 1:3 оформи Дейви Клаасен, а отново голът изработи Антони, който подаде успоредно на голлиинята и Клаасен отблизо засече във вратата.

С тази победа Аякс е лидер в групата с 12 точки и вече е сигурен участник на 1/8-финалите. Борусия остава на 2-ото място и ще се бори да го задържи в оставащите два кръга. Германците имат 6 точки в актива си, колкото и 3-ия Спортинг (Лисабон).