Вихрен половин час осигури победата на Ман Сити

Манчестър Сити спечели гостуването си на Брайтън с 4:1 след блестящо начало на мача. Отборът на Пеп Гуардиола водеше с три гола в 31-ата минута. Илкай Гюндоган откри резултата в 13-ата минута, а два бързи гола на Фил Фоудън направиха разликата от три попадения. Брайтън се представи по-добре след почивката и върна един гол в 81-ата минута, когато Алексис Мак Алистър се разписа от дузпа. В добавеното време влезлият като резерва Риад Марез оформи крайния резултат.

"Гражданите" се изкачиха на втора позиция, като изостават на две точки от лидера Челси. Въпреки загубата, Брайтън остана на четвърто място след блестящото начало на сезона.

Двубоят започна с преимущество на гостите, които владееха топката в големи периоди. Роберт Санчес трябваше да се справя с удар на Кансело в осмата минута, а малко по-късно Дънк запази равенството, след като изби топката от голлинията. Жезус бе изведен зад защитата и заобиколи вратаря на Брайтън, като насочи кълбото към опразнената мрежа, но Дънк блестящо успя да избие.

В 13-ата минута Ман Сити поведе с попадение на Гюндоган. Санчес излезе в опит да избие топката, но бе блъснат от Жезус. Топката се озова в Бернардо Силва, който намери Гюндоган пред опразнената врата и германският национал откри резултата. Останаха съмнения за нарушение на Жезус срещу вратаря, но съдията и проверката с ВАР прецениха, че такова няма.

Брайтън успя да организира първата си добра атака в 17-ата минута, но тя завържи с неточен удар на Тросар. Последваха няколко опасности пред вратата на домакините. Първо Санчес излезе отлично, за да спре Фоудън, който бе изведен зад защитата. След това той трябваше да се справя и с удар на Жезус.

Интригата в двубоя до голяма степен приключи в 31-ата минута след два бързи гола на Фил Фоудън. Първият дойде след блестяща контраатака, при която Бернардо Силва великолепно изведе Грийлиш, а той напредна и пусна успоредно към Фоудън, който се разписа на празна врата. Следващата атака на Сити отново завърши с гол. Грийлиш пак се озова на добра позиция и стреля, но в краката на Санчес. Топката се озова в Жезус, който я насочи към мрежата, а по пътя бе отклонена от Фоудън.

След като си осигури много солиден аванс, Манчестър Сити леко намали темпото, но продължи да контролира събитията на терена. Това продължи и в началото на второто полувреме, но постепенно Брайтън показа качествата си и след почивката и демонстрира доста по-различна игра.

В 55-ата минута Грос стреля право в Едерсон, който реагира бързо и не позволи на Мопе да стигне до топката за добавка. След час игра вратарят реагира добре и при изстрел на Тросар, а удар на Модер бе блокиран. Домакините все пак стигнаха до гол, но чак в 81-ата минута. Алексис Мак Алистър се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Едерсон срещу влезлия като резерва Енок Мвепу.

Попадението вдъхнови Брайтън и тимът на Греъм Потър организира още 2-3 добри атаки, но до края гостите се разминаха с ново попадение. Влезлият като резерва Кевин Де Бройне не успя да намери Риад Марез от добра позиция, а минута преди края Санчес не позволи на Фоудън да стигне до хеттрик, след като направи отлично спасяване. В добавеното време все пак се стигна до още един гол, дело на Марез, който получи топката от Фоудън.

БРАЙТЪН - МАН СИТИ 1:3
0:1 - Гюндоган (13)
0:2 - Фоудън (28)
0:3 - Фоудън (31)
1:3 - Мак Алистър (81-д)