Ливърпул взе реванш от Атлетико във футболна лудост с 5 гола, червен картон и отменена дузпа

Ливърпул продължава с пълен актив в група "В" на Шампионската лига, след като постигна драматична победа с 3:2 над Атлетико Мадрид на "Уанда Метрополитано". Така мърсисайдци взеха реванш за двете загуби от "дюшекчиите" от осминафиналите на Шампионската лига през 2019/20 година. Отборът на Юрген Клоп вече е с единия крак във фазата на елиминациите, тъй като в момента има аванс от пет точки пред Атлетико и Порто. Милан все още е без точка. Двубоят се превърна в истински трилър. Гостите поведоха набързо с 2:0 до 13-ата минута след голове на Мохамед Салах (8') и Наби Кейта (13'). Антоан Гризман (20', 34') изравни още до почивката с две попадения на своята сметка. Французинът обаче остави отбора си с човек по-малко в 52-рата минута заради опасна, макар и неволна, игра срещу Фирмино. Мохамед Салах изведе отново мърсисайдци напред в 76-ата минута, когато реализира дузпа, а драмата стана пълна няколко минути след това, тъй като главният рефер Даниел Зиберт първо отсъди 11-метров наказателен удар в полза на Атлетико, но след намесата на ВАР отмени решението си.

Симеоне заложи на схема 3-5-2, в която централни защитници бяха Фелипе, Кондогбия и Ермосо. Трипиър и Караско изпълняваха ролята на уинг-бекове, докато Де Паул, Коке и Льомар изградиха халфовата линия. Антоан Гризман и Жоао Феликс започнаха в атака, а бившият играч на Ливърпул Луис Суарес остана на пейката. Промените в сравнение с дербито с Барселона, което бе последният мач на Атлетико преди днешния сблъсък, бяха четири.

Юрген Клоп направи само една рокада от мача с Бърнли. Алисон Бекер се завърна на вратата. Изненадата бе, че Фабиньо остана на пейката за началото. В халфовата линия отново започнаха Кейта, Милнър и Хендерсън. Триото в атака бе съставено от Салах, Мане и Фирмино, който отбеляза хеттрик в последния мач. Това означаваше, че Диого Жота остана сред резервите за началото.

Очаквано Ливърпул бе отборът, който играеше с топката и се опитваше да атакува от самото началото, докато „дюшекчиите“ се защитаваха с петима бранители. Това не им помогна в осмата минута, който Салах получи от Робъртсън и тръгна на рейд между няколко съперникови играчи. Египтянинът стреля ниско от границата на наказателното поле, след което изглеждаше, че Милнър протяга крак и отклонява топката във вратата на Облак. Първо попадението бе записано на името на Салах, след това на сметката на халфа, но накрая отново египтянинът фигурираше като голмайстор.

Само пет минути след това Ливърпул удвои аванса си. Фелипе изчисти наполовина центриране на Александър-Арнолд към Фирмино. Топката стигна до Кейта, който със страхотно воле от 20 метра не остави шанс на Облак.

След като се видя с два гола пасив, Атлетико тръгна напред. В 20-ата минута домакините изпълниха късо корнер, Льомар преодоля Кейта и върна към Коке, който стреля по земя, а Гризман подложи крак и отклони топката във вратата на Алисон. Попадението дълго бе преглеждано от ВАР заради евентуална засада, но в крайна сметка бе признато.

В 28-ата минута Гризман имаше страхотен шанс да изравни, след като получи чудесно извеждащо подаване от Де Паул. Французинът се измъкна от засадата и излезе очи в очи с Алисон. Бразилецът обаче запази хладнокръвие и направи много важно спасяване.

Шест минути след това обаче вторият гол на Гризман бе факт. Кейта отново игра слабо в дефанзивен план и позволи на Жоао Флеикс да го преодолее с лекота, след което португалецът пусна към Гризи. Французинът с едно докосване се освободи от Ван Дайк и плъзна топката в далечния ъгъл – 2:2.

На почивката Клоп направи логичната смяна и пусна в игра Фабиньо, който замени Кейта, който се представи много слабо въпреки страхотния си гол. Хименес пък замени Кондогбия в състава на "дюшекчиите".

Второто полувреме също започна на високо темпо. Корнер, изпълнен от Арнолд, бе засечен с глава от Мане, но Облак успя да избие, макак и не много сигурно. Веднага след това Алисон направи ново блестящо спасяване. Де Паул и Караско направиха двойно, след което белгиецът излезе очи в очи със стража, който обаче отново скъси бързо дистанцията и блокира удара.

В 53-тата минута героят на Атлетико до момента Антоан Гризман получи директен червен картон за това, че вдигна високо крака си и с бутоните посрещна лицето на Роберто Фирмино. Французинът следеше полета на топката и нямаше никакво намерение да направи точно това, но действието му бе много опасно за здравето на съперника.

Юрген Клоп веднага направи промени, за да освежи играта на Ливърпул в атака. Жота замени Мане, който не изигра силен мач, а Алекс Окслейд-Чембърлейн влезе на мястото на Милнър.

20-ина минути след червения картон играта бе много накъсана и нервна, като играчите на Атлетико използваха всяка единоборство, за да печелят време. Окслейд-Чембъркейн пропусна една добра възможност в този период, след като комбинира добре със Салах, но стреля право в ръцете на Облак. След 70-ата минута Ливърпул засили натиска. В 76-ата минута Ермосо изблъска съвсем умишлено Диого Жота в гръб на наказателното поле, след което го повали. Главният рефер отсъди дузпа в полза на Ливърпул, която Салах реализира без проблем, за да даде отново преднина на гостите.

Главният съдия Даниел Зиберт отсъди дузпа в полза и на Атлетико в 81-вата минута, след като Хименес падна в наказателното поле след контакт Жота след центриране от свободен удар. ВАР прегледа ситуацията и призова реферът да види повторение на монитора, след което той промени решението си и отмени дузпата.

В добавеното време Луис Суарес, който се появи като резерва, можеше да накаже бившия си тим, но стреля неточно.