Юбилеен гол на Мане и Салах пречупиха Кристъл Палас

Ливърпул постигна четвърта победа от първите си пет мача във Висшата лига, след като спечели с 3:0 домакинството си на Кристъл Палас. Садио Мане откри резултата в 43-ата минута със своя гол номер 100 за мърсисайдци, Мохамед Салах се разписа в 78-ата минута, а влезлият като резерва Наби Кейта отбеляза третия гол минута преди края. Лондончани затрудниха сериозно “червените” и пропуснаха няколко възможности да се разпишат. Отборът на Юрген Клоп не е допускал гол в четири от петте си мача в първенството през този сезон и временно оглави класирането.

Ливърпул излезе с напълно променена защита. Анди Робъртсън получи почивка, а Трент Александър-Арнолд не се е почуствал добре днес сутринта. На тяхно място играха Цимикас и Милнър, а в центъра на защитата до Вирджил Ван Дайк, който получи почивка през седмицата срещу Милан (3:2), дебют направи лятното попълнение Ибрахима Конате.

Променената защита на Ливърпул имаше проблеми още в самото начало на срещата. Центриране на Галахър намери Заха зад отбраната. Звездата на гостите не успя да уцели добре топката, но това му помогна и кълбото мина над Алисон и тръгна към голлинията. Вратарят успя в последния момент да отклони топката и тя се удари в гредата. Секунди по-късно и Бентеке нацели греда след удар с глава, но белгиецът бе в положение на засада.

След тези силни начални минути на Палас домакините поеха контрола върху случващото се на терена. В деветата минута центриране на Цимикас стигна до Жота, който се освободи за удар, но от малък ъгъл стреля покрай вратата.

Отборът на Клоп опитваше да притисне съперника, но лондончани оказваха сериозна съпротива и използваха всяка възможност да контраатакуват. В 16-ата минута Хендерсън бе близо до откриване на резултата. Капитанът на Ливърпул, който се разписа през седмицата срещу Милан, стреля от воле, но Гуаита изби. Дебютиращият Конате пък се представи отлично малко по-късно, когато Бентеке се откъсна и напредна към Алисон. Бранителят го настигна и блокира удара му.

На два пъти мърсисайдци подложиха на обстрел вратата на съперника, но поредица от изстрели бяха блокирани или не намериха целта. В 38-ата минута Жота направи огромен пропуск. Центриране на Хендерсън бе засечено с глава от Тиаго, вратарят отрази, но топката се озова в португалеца, който бе на два метра от голлинията. Жота стреля от въздуха, но високо над вратата.

Надеждите на Палас да се оттегли на почивката без да допусне гол се изпариха в 43-ата минута. След ъглов удар Салах отправи хубав удар с глава, Гуаита го отрази, но Мане бе точен при добавката. За сенегалеца това бе гол номер 100 с екипа на Ливърпул. Той се разписа в девети пореден мач срещу Кристъл Палас.

След почивката “червените” по-трудно стигаха до вратата на съперника, въпреки че в началото на втората част стигнаха до две по-опасни ситуации. Мърсисайдци загубиха Тиаго след час игра. Испанският национал се контузи и бе заменен от Кейта. Палас пък получи отлична възможност да изравни, след като съдията отсъди спорен фал на Жота срещу Галахър на границата на наказателното поле. Джордън Аю обаче стреля в стената.

В следващите минути играта на Ливърпул бе доста накъсана, а гостите на моменти имаха инициативата. В игра се появи Одсон Едуард, който бързо започна да създава проблеми на защитата на домакините. Френският нападател получи отличен шанс да изравни в 73-ата минута. След центриране на Кели той се оказа непокрит в наказателното поле. Едуард обаче не успя да спре топката, тя му избяга и това позволи на Алисон да я избие.

Отборът на Клоп отбеляза втори гол в период, в който изпитваше затрудения да се справи с опитите на съперника да се върне в мача. В 78-ата минута центриране на Цимикас бе отклонено от Вай Дайк и стигна до Салах, а египтянинът заби топката в мрежата с удар от въздуха. Кристъл Палас не се отчая от второто попадение и продължи да търси гола, а Едуард бе близо. Той се измъкна от защитата, но Конате го настигна и му попречи да отправи точен удар. Малко преди края влезлият като резерва Наби Кейта направи резултата 3:0 след страхотен удар. За него това е първи гол във Висшата лига от юли 2020 г.

ЛИВЪРПУЛ - КРИСТЪЛ ПАЛАС 3:0
1:0 - Мане  (43)
2:0 - Салах  (78)
3:0 - Кейта (89)