Греда на Меси, контузия на Мбапе и разочарование за ПСЖ

Лионел Меси изигра първия си мач като титуляр за Пари Сен Жермен, но отборът направи фалстарт в Шампионската лига. Парижани стигнаха само до 1:1 при гостуването си на Брюж и дори белгийците са тези, които могат повече да съжаляват за изпуснатата победа. Андер Ерера изведе ПСЖ напред в 15-ата минута, а в 27-ата Ханс Ванакен изравни.

Меси беше близо до дебютно попълнение с екипа на новия си отбор, но негов изстрел срещна гредата. Килиан Мбапе пък се контузи и след излизането му отборът на Маурисио Почетино не създаде почти нищо в атака. Брюж доминираше през второто полувреме и само добрите намеси на Кейлор Навас съхраниха равенството.

Двата отбора се срещнаха в групите на ШЛ и през сезон 2019/20, когато парижани спечелиха двата мача с общ резултат 6:0. Освен това, ПСЖ може да се похвали, че все още няма загуба от белгийски съперник от изиграните общо 7 срещи.

От шестте си участия в групите на турнира в сегашния му формат, Брюж само веднъж стартира с победа. Сега "синьо-черните" искаха да изненадат звездния състав на гостите и да си отмъстят за поражението с 0:5 през 2019 година, което е и най-тежката домакинска загуба на тима в евротурнирите.

Меси започна като титуляр в своя мач номер 150 в Шампионската лига, а страховитото офанзивно трио на ПСЖ включваше още Килиан Мбапе и Неймар. В средата на терена Почетино заложи на Жоржиньо Вайналдум, Андер Ерера и Леандро Паредес, а пред вратаря Кейлор Навас действаха Ашраф Хакими, Преснел Кимпембе, Маркиньос и Абду Диало.

Старши треньорът на Брюж Филип Клеман подреди своя състав в 3-5-2. В атака си партнираха Ноа Ланг и Шарл Де Кетелар, тримата в защита бяха Клинтън Мата, Джак Хендри и Стенли Н'Соки, а по двата фланга сновяха Едуард Собол и Камал Сова. На вратата застана Симон Миньоле, а в халфовата линия започнаха Матс Ритс, Едер Баланта и капитанът Ханс Ванакен.

От самото начало гостите взеха инициативата, а за футболистите на Брюж беше много трудно да се доберат до топката. ПСж атакуваше разнообразно, но не намираше никакви свободни пространства. В 12-ата минута Паредес допусна сериозна грешка и се принуди да фаулира Де Кетелар. Аржентинецът получи само жълт картон, защото Маркиньос беше наблизо, в противен случай Де Кетелар щеше да се отскубне сам срещу вратаря.

Надмощието на ПСЖ донесе гол в 15-ата минута, но негов автор стана не някой от звездните нападатели, а Андер Ерера. Испанският халф се възползва от хубав пробив и отлично центриране на Мбапе, след което разстреля Миньоле. Попадението падна в период от двубоя, когато Брюж се опитваше да задържа по-продължително топката, но Мата не успя да спре Мбапе и за Ерера остана най-лесното.

В 23-ата минута Меси майсторски се освободи от противников футболист и подаде на Мбапе. Французинът веднага се обърна и стреля, но Миньоле спаси. Малко по-късно домакините изравниха. Голът много наподобяваше на този на ПСЖ. Собол свърши добра работа по левия фланг и намери Ванакен, който прати топката зад гърба на Кейлор Навас.

Меси можеше да открие головата си сметка за ПСЖ в 29-ата минута, но фалцовият му изстрел срещна напречната греда. Малко по-късно Навас трябваше да се намесва след удар от статично положение на Ванакен. В края на полувремето костариканецът още веднъж показа класа, този път след шут на Де Кетелар. Бързоногият нападател на Брюж създаде много проблеми на защитата на ПСЖ, която в няколко ситуации показа липса на синхрон.

Почетино видимо не беше доволен от играта на тима си и на почивката извърши двойна смяна. Терена напуснаха Вайналдум и Паредес, а техните места заеха Юлиан Дракслер и Данило. Брюж стартира втората част много агресивно и на два пъти имаше шанс да поведе, но Кейлор Навас и Диало запазиха резултата непроменен. Лошите новини за парижани продължиха. Мбапе получи травма и бе заменен от Мауро Икарди, а Неймар беше тотално изолиран от играта.

Домакините ставаха все по-напористи, а крайните им защитници вече не се притесняваха да се включват в атаките на своя отбор. В 69-ата минута Де Кетелар стреля, но Навас спаси. Секунди след това Меси демонстрира техниката си и намери позиция за удар, но Миньоле беше добре пласиран. Аржентинецът също се поизнерви от случващото се на терена и получи жълт картон за нарушение срещу Ритс.

В 74-ата минута Ноа Ланг сътвори нещо много красиво, но ножичният му удар прати топката на сантиметри от гредата. В 79-ата появилият се от пейката Нуно Мендеш напредна и подаде на Меси, но той стреля в аут. Не сле дълго младият португалец отново се прояви и изведе Икарди на голова позиция, но нападателят направи непростим пропуск.

До края не се случи нищо интересно и мачът завърши без победител. В другата среща от групата Манчестър Сити победи РБ Лайпциг с впечатляващото 6:3. В следващия кръг ПСЖ посреща Ман Сити, а РБ Лайпциг ще е домакин на Брюж.