Ботев вече е втори след успех над Арда! ВАР беше главно действащо лице

Ботев (Пловдив) извоюва ценни три точки в мача си с Арда (Кърджали). Тимът на Азрудин Валентич игра около половин час с човек по-малко след червен картон на Реда Рабей (60), но успя да удържи аванса си и спечели с 2:1. Маркиньос (9, 36) изведе пловдивчани напред, а след това и удвои. Тонислав Йорданов (54) намали изоставането на гостите през второто полувреме. Пламен Крумов също получи червен картон в добавеното време на мача. Днешният успех изкачи "канарчетата" на втората позиция във временното класиране. Дебют днес за Арда направи наставникът Георги Чиликов, който едва ли ще помни с добро първия си мач начело на кърджалии. ВАР пък беше главно действащо лице и взе много важни решения.

В 8-ата минута Ботев поведе в резултата с гол на Хосе Маркос Маркиньос. Голяма заслуга за попадението обаче има Тодор Неделев, който пресече подаване на Милен Желев. Халфът на "канарчетата" напредна и пусна пас в коридор към влизащия в наказателното поле Антоан Бароан. Той пък от своя страна върна топката към точката за дузпа, където Маркиньос насочи във вратата.

Веднага след гола Иван Караджов парира опасен удар на голмайстора Маркиньос. Така се стигна до 12-ата минута, в която Ботев стигна до втори гол. Па Конате подаде към Бароан, а той отправи неспасяем удар под горната греда. Топката се оплете в мрежата, а всички на стадиона в Коматево изригнаха от радост. Точно преди играта да бъде подновена с удар от центъра, ВАР се намеси, след което стана ясно, че Конате е изблъскал в гръб Милен Желев.

В 36-ата минута по-активните действия на "канарчетата" в атака доведоха до втори гол във вратата на Арда, който този път беше редовен. Тодор Неделев отново намери Маркиньос в наказателното поле, а бразилецът стреля по земя в близкия ъгъл. Караджов успя да се намеси в първия момент, но топката се изплъзна от ръцете му и се оплете в мрежата.

Арда отговори с удар по земя на Лъчезар Котев, който Аргилашки улови без проблеми. В последната минута на първата част Па Конате получи топката с голяма доза късмет в наказателното поле. Нагласи си я на ляв крак и стреля, но Караджов показа класа и отрази удара.

В 49-ата минута Тодор Неделев стреля извън наказателното поле, но твърде слабо и право в Иван Караджов. Три минути по-късно влезлият на почивката Кевин Янсон намери Неделев, а той подаде към влизащия в наказателното поле Бароан. Пламен Крумов обаче показа класата си и с шпагат блокира шута.

Веднага след това Тонислав Йорданов върна един гол за Арда. Той изпревари защитата в "жълто-черно" в 54-ата минута и засече безупречно центриране от левия фланг. Попадението беше разгледано и със системата ВАР, която показа, че Йорданов е бил покрит от Конате и засада няма.

В 60-ата минута Реда Рабей беше изгонен от игра след грубо влизане в краката на противников състезател. Първоначално му бе показан жълт картон, но отново след намесата на ВАР главният съдия Драгомир Драганов промени решението си и извади директен червен картон.

В 74-ата минута Емануел Току се размина с центриране на Николай Минков по земя, успоредно на голлинията. В добавеното време Маркиньос изработи Пламен Крумов и му изкара втори жълт картон. Капитанът на Арда бутна леко бразилеца, който пък падна веднага на земята. Така численото равенство на терена беше възстановено.

БОТЕВ - АРДА 2:1
1:0 Маркиньос (9)
2:0 Маркиньос (36)
2:1 Тонислав Йорданов (54)

БОТЕВ: Георги Аргилашки, Па Конате, Виктор Генев, Дилан Мертенс, Маркиньос, Тодор Неделев, Емануел Току, Антоан Бароан, Николай Минков, Самюел Супрайен, Реда Рабей;

АРДА: Иван Караджов, Милен Желев, Александър Георгиев, Иван Коконов, Румен Руменов, Алекс Петков, Иван Тилев, Пламен Крумов, Лъчезар Котев, Тонислав Йорданов, Спас Делев;