Ради Кирилов е играч на 29 кръг в Efbet лига

Исторически мач за България! Камбуров детронира великия Петър Жеков!

Исторически мач за България! Историческо постижение на Мартин Камбуров! Берое победи Царско село с 1:0 в двубой от 7-ия кръг на efbet Лига, а победното попадение вкара именно 40-годишният голмайстор на заралии.

С този гол той стана стрелец №1 в историята на българското първенство, измествайки от първата позиция легендарния реализатор на заралии и ЦСКА Петър Жеков. Камбуров вече има 254 попадения, докато "Вълшебния стрелец" е с едно по-малко.

27 Берое - Царско село 1:0, Мартин Камбуров подобри рекорда на Петър Жеков

Гостите започнаха по-добре срещата, но първото по-опасно положение бе пред тяхната врата. Лебон проби отляво, стигна почти до аутлинията на малкото наказателно поле и опита шут от малък ъгъл, но Георгиев изби.

В 10-ата минута Камбуров получи отличен извеждащ пас и за момент се озова очи в очи с вратаря на Царско село, но се засуети и бранителите в червено му отнеха топката.

Гостите отговориха с бомбен шут на Сашо Александров в 15-ата минута, който профуча покрай лявата греда.

В 22-ата минута Берое организира скоростна атака през центъра. Камбуров подаде на Серкан, който върна към Тунгара. Последва удар от границата на наказателното поле, но твърде слаб, и Георгиев без проблем улови.

В добавеното време на първото полувреме Берое пропусна да открие резултата. Василев преодоля отляво Сашо Александров и намери в наказателното поле Лебон, който стреля силно, но над напречната греда.

Секунди по-късно заралии спечелиха корнер. След неговото изпълнение Георгиев изби опасен шут на Лебон, който щеше да влети под гредата.

Три минути след почивката Берое изпусна златна възможност да поведе. Фуртато изведе Тунгара отдясно в наказателното поле на гостите, той му върна обратно, но футболистът от Кабо Верде направи сериозен пропуск, тъй като не успя да отбележи от 5-6 метра, защото ударът му бе избит от намиращия се пред голлинията Балтанов.

Секунди по-късно Сако засече с глава центриране от корнер, но Янко Георгиев улови.

В 55-ата минута Камбуров се възползва от грешка в отбраната на Царско село и се откъсна сам срещу вратаря. Бандаловски го фаулира пред наказателното поле, за което получи директен червен картон.

Останали с 10 човека гостите заиграха по-добре и не допускаха опасности пред своята врата. Всичко това се промени в 74-ата минута, когато Георгиев допусна груба грешка при опит да изчисти топката. Стражът на царете не я уцели добре и я "подари" на Камбуров. Първоначално Георгиев спаси първия опит на голмайстора на заралии да го преодолее, двамата паднаха на земята, но Камбуров стана по-бързо и вкара в празната врата за 1:0.

Феновете на стадиона започнаха да скандират "Мартин Камбуров, Мартин Камбуров", тъй като това бе негов 254-и гол и така изпревари с един легендарния нападател на заралии и ЦСКА Петър Жеков, който дълги години оглавяваше вечната голмайсторска листа в родния шампионат.

Празникът на старозагорци можеше да пропадне в 88-ата минута, когато Меси Мезу се озова очи в очи с Бакер, но стреля в тялото на вратаря.

БЕРОЕ - ЦАРСКО СЕЛО 1:0

1:0 Мартин Камбуров 74

БЕРОЕ: 1. Бакер, 5. Сако, 6. Цветков, 9. Камбуров, 17. Даскалов, 19. Василев, 20. Фуртадо, 21. Лебон, 26. Хаджиев, 27. Тунгара, 30. Серкан Юсеин

ЦАРСКО СЕЛО: 1. Георгиев, 6. Бандаловски, 10. Балтанов, 12. Лукас, 20. Атанасов, 21. Василев, 25. Ал. Александров, 29. Мезу, 77. Нганиони, 88. Колев, 93. Шопов

Снимки: Владимир Иванов