България избухна срещу Грузия с четири гола

Националният отбор на България продължи доброто си представяне от последната седмица и разби с 4:1 Грузия в приятелски мач на стадион "Васил Левски". Страхотен двубой изигра Тодор Неделев, който се отличи с гол и две асистенции. Халфът бе точен в 20-ата минута с красиво изпълнение на фал, а Димитър Илиев се разписа от дузпа в 34-ата минута. Спас Делев (44) и Андреа Христов (52) също отбелязаха, докато Давиташвили (77) реализира почетното попадение за гостите.

Това е най-голямата победа на България от март 2013 година, когато разгроми Малта с 6:0. “Лъвовете” вкараха за първи път четири гола в един мач точно пет години по-късно. Последният път бе при победата с 4:3 над Люксембург в световната квалификация през септември 2016 година.

"Трикольорите" пропуснаха кръга от световните квалификации, след като миналата седмица взеха 4 точки от двубоите с Италия (1:1) и Литва (1:0). С днешната победа България записа най-добрата си серия от три години насам. През 2018 година тимът имаше четири поредни успеха, след което записа само три в следващите 30 двубоя.

39 България - Грузия (контрола) 4:1

Селекционерът Ясен Петров направи девет рокади, както бе предупредил. От титулярите срещу Литва днес започнаха само Петко Христов и Тодор Неделев. На вратата бе Николай Михайлов, а в защитата стартираха Андреа Христов, Васил Божиков, Петко Христов и Димитър Велковски. Дебют за националния отбор записа Борислав Цонев, който си партнираше в средата на терена с Ивайло Чочев и Тодор Неделев. Атаката се водеше от Димитър Илиев, Илиан Илиев и Спас Делев.

Грузия не е тим, който стряска с големи имена. Днешният ни съперник бе в серия от три загуби без отбелязан гол - 0:3 срещу Нидерландия в контрола, 0:1 срещу Косово и 0:4 срещу Испания. В квалификационната си група за Мондиал 2022 отборът на Вили Саньол е на дъното с едва 1 точка от 5 мача.

Пред малко публика и погледа на президента на БФС Борислав Михайлов, двубоят започна на ниски обороти, като Васил Божиков с глава нанесе първия точен удар във вратата на гостите.

След фал срещу Борислав Цонев падна първото попадение в мача. Негов автор бе Тодор Неделев. Играчът с номер 8 на “трикольорите” изпълни страхотно пряк свободен удар от над 20 метра и вкара своето трето попадение с националната фланелка, както и първо за него от 30 месеца.

Попадението даде още повече увереност сред футболистите на Петров, които след хубава атака стигнаха до правото да изпълнят дузпа. Зад топката застана Митко Илиев срещу когото бе извършено и нарушението. Капитанът на Локомотив (Пловдив) в свой стил хладнокръвно удвои в 34-ата минута. Интересното е, че за него това също е трето попадение за тима от 12 мача.

Добрата игра за България продължи и още преди почивката падна и трети гол. Този път Спас Делев се разписа, след като получи отлично подаване от Неделев. Нападателят се опита да овладее неуспешно топката, но след неговото съприкосновение тя спря в мрежата.

Бързакът също се разписа за трети път с екипа на България, като първите му два гола бяха при успеха с 2:0 над Нидерландия през 2017 година. Той трябваше да чака близо 20 мача, за да изпита отново радост от гол с националната фланелка.

Гостите от Грузия имаха две възможности за гол след изпълнение от фал, но топката мина встрани от вратата на Ники Михайлов. В 52-ата минута Тодор Неделев центрира и Андреа Христов с глава увеличи преднината на “лъвовете” на 4:0. За младия бранител това бе първи гол за “трикольорите” в едва шестата му среща.

Митко Илиев имаше възможност да вкара и пети гол, а Петров и Саньол започнаха с рокадите. Янков, Кирилов, Витанов, Костадинов, Кръстев и Карагарен, като замениха всички халфове и нападатели.

Гостите опитаха да търсят почетно попадение и без да създават сериозни положения стигнаха до гол в 77-ата минута, след като Димитър Велковски сбърка. От грешката се възползва Давиташвили, който прониза Михайлов.

В оставащите минути грузинците търсеха и втори гол, но родният страж се намеси при центриранията, а при едно от тях българските национали рискуваха да си отбележат автогол.

Малкото публика изпрати с аплодисменти играчите на Петров, които определено показаха, че имат добър колектив и постепенно израстват. Този успех ще даде още по-голяма увереност и самочувствие на тима преди гостуването на Литва и домакинство на Северна Ирландия след месец.

БЪЛГАРИЯ - ГРУЗИЯ 4:1
1:0 Т. Неделев (20)
2:0 И. Илиев (34-д)
3:0 С. Делев (44)
4:0 А. Христов (52)
4:1 З. Давиташвили (77)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Н. Михайлов; А. Христов, П. Христов, В. Божиков, Д. Велковски; И. Чочев, Б. Цонев; Т. Неделев, С. Делев, И. Илиев; Д. Илиев
Резерви: Наумов, Георгиев, Карагарен, Костадинов, Кирилов, Янков, Витанов, Илиев, Кръстев
Селекционер: Я. Петров

ГРУЗИЯ (4-2-3-1): 12. Мамардашвили, 2. Какабадзе, 3. Кхочолава, 5. Гиорбелидзе, 6. Даушвили, 10. Чакветадзе, 14. Лочошвили, 19. Алтунашвили, 21. Тситаишвили, 22.Микаутадзе, 23. Кхвадагиани
Резерви: 1. Лориа, 17. Купатадзе, 4. Кашиа, 7. Канкава, 8. Давиташвили, 9. Зариа, 11. Квилитаиа, 13. Чабрадзе, 15. Абурханиа, 16. Азаров, 18. Мамучашвили, 20. Жигаури
Селекционер: В. Саньол

СЪДИЯ: И. Стойчевски
СТАДИОН: "Васил Левски"

Снимки: Спасияна Сергиева