Balkan Grand Prix 6

Здравните власти прекратиха Бразилия - Аржентина, ФИФА решава съдбата на мача

Очакваният с огромен интерес двубой между Бразилия и Аржентина от световните квалификации стана жертва на мерките срещу разпространение на коронавирус. Мачът от осмия кръг на пресявките в Зона Южна Америка в Сао Пауло беше прекратен още в седмата минута след намесата на местните здравни власти заради присъствието на терена на играчи на “гаучосите”, които са подали невярна информация при пристигането си.

Става въпрос за играещите в Англия Емилиано Мартинес, Емилиано Буендия, Джовани Ло Селсо и Кристиан Ромеро, трима от които стартираха като титуляри. Според правилата на местната Национална агенция за наблюдение на здравето (Anvisa) те е трябвало да прекарат 14-дневна карантина, преди да влязат в Бразилия.

18 Скандално прекратиха Бразилия - Аржентина

При пристигането си те са посочили, че не са посещавали скоро Великобритания. По-рано през деня стана ясно, че от Anvisa са се обърнали към полицията за задържането на играчите в хотела им и последваща депортация, но това не се се е случило. В крайна сметка те пристигнаха на стадиона, трима от тях започнаха мача, но здравните власти действаха твърдо и сложиха край на мача.

Очакваше се, че от южноамериканската футболна конфедерация КОНМЕБОЛ са намерили компромис с бразилските власти, но се оказа, че това не е така. След разразилия се скандал от КОНМЕБОЛ оставиха нещата в ръцете на ФИФА, под чиято егида са световните квалификации.

“С решение на съдията мачът е прекратен. Арбитърът и делегатът на мача ще изпратят доклад до дисциплинарния комитет на ФИФА, койте ще вземе последващо решение. Квалификациите са турнир на ФИФА. Всички решения по организацията и развитието са изключително във властта на тази институция”, написаха от КОНМЕБОЛ и на практика си измиха ръцете за хаоса.

Заради мерките на здравните власти и бразилския отбор беше засегнат, тъй като девет играчи от Премиър лийг не пристигнаха, след като бяха спряни от клубовете си по подобни причини.

Иначе “селесао” върви уверено към Катар 2022, след като записа седем победи до този момент. Аржентинците са с четири успеха и три равенства. В последните си мачове Бразилия победи Чили с 1:0 като гост, докато аржентинците се справиха с 3:1 със Венецуела

Това бе първи мач между двата южноамерикански колоса от финала за Копа Америка, когато Аржентина спечели с 1:0.

Първата възможност се откри пред състава на Бразилия в 3-ата минута, когато звездата на домакините Неймар пресира вратаря на гостите Мартинес, но стражът успя да избие топката от краката на брацилеца.

В 5-ата минута Неймар отново се оказа в центъра на вниманието, когато се опита да си изпроси статично положение, след като падна на границата на наказателното поле.

В седмата минута мачът беше прекъснат, след появата на терена на представители на здравните власти. В крайна сметка отборът на Аржентина напусна терена, а малко след футболистите ги последва и съдийската бригада. Бразилците останаха на игрището в очакване на официалното решение за съдбата на мача и дори изиграха двустранна игра. След повече от час след началото на срещата беше обявено и официалното решение - реферите прекратиха мача, а съдбата му остава в ръцете на дисциплинарния комитет на ФИФА, под чиято егида са световните квалификации.

Бразилия - Аржентина 0:0

Бразилия: Уевертон, Данило, Верисимо, Милитао, Алекс Сандро, Каземиро, Жерсон, Евертон, Габи, Неймар, Пакета.

Аржентина: Мартинес, Акуня, Отаменди, Ромеро, Монтиел, Ло Селсо, Паредес, Де Паул, Ди Мария, Мартинес, Меси.