Челси удари Арсенал, Лукаку се завърна с гол

Ромелу Лукаку се завърна в Челси по блестящ начин. Белгиецът отбеляза първия си гол за клуба и то го направи в лондонското дерби с Арсенал. Тимът на Томас Тухел спечели с 2:0 и записа втора поредна победа в първенство от началото на сезона. Лукаку откри резултата в 15-ата минута след подаване на Рийс Джеймс, който пък се разписа в 35-ата минута.

Челси не случайно е смятан за много сериозен кандидат за титлата, а с включването на Лукаку нивото на тима се вдига още повече. Привлеченият за 115 милиона евро от Интер нападател показа, че няма да има никакви проблеми, свързани с адаптация. Белгиецът се разбираше със съотборниците си, сякаш е в отбора от години, и много бързо започна да оправдава големите очаквания.

Арсенал записа втора поредна загуба от новата кампания и отборът все още няма отбелязан гол. Ситуацията в клуба не изглежда оптимистична, въпреки че в първите два мача не играха някои от основните играчи, като Пиер-Емерик Обамеянг и Александре Лаказет.

Въпреки че имаше доста проблеми преди мача, Арсенал започна на висока скорост. Малко преди срещата се разбра, че лятното попълнение Бен Уайт няма да вземе участие, тъй като е дал положителен тест за коронавирус. Още във втората минута “артилеристите” организираха добра атака, топката стигна до Сака, която я спря, а Смит Роу отправи удар, но Менди бе на мястото си.

Челси владееше топката в по-голяма част от времето, а Лукаку бързо започна да демонстрира качествата си. При първото си участие в атаката, той намери Хавертц, чийто удар бе блокиран. В 15-ата минута Лукаку откри резултата. Рийс Джеймс бе изведен отлично отдясно, а той пусна топката успоредно на голлинията и белгиецът засече топката на опразнената врата.

За Лукаку това е първи гол за Челси, тъй като в предишния си период между 2011 и 2014 г. няма отбелязано попадение за клуба от “Стамфорд Бридж”. Той обаче има 113 гола във Висшата лига с екипите на Уест Бромич, Евертън и Манчестър Юнайтед.

Арсенал играеше с енергия, но “сините” имаха много по-ясна идея какво да прави с топката. Атаките на тима на Томас Тухел носеха по-голяма опасност, Рийс Джеймс създаваше сериозни проблеми на “артилеристите” с пробивите си по дясното крило, а защитата на “червените” трудно се справяше и с опазването на Лукаку. При един от опитите на Арсенал Сака се озова на добра позиция, но бе спрян от Аспиликуета.

В 35-ата минута Челси нанесе втори удар. Отлична комбинация мина през Маркос Алонсо, който потърси Лукаку. Белгиецът пропусна топката към Маунт, а английският национал пусна към Рийс Джеймс, който с красив удар преодоля Лено и “сините” поведоха с два гола.

Към края на полувремето тимът на Артета имаше добър период, но той отново не доведе до удари в рамката на Менди. “Артилеристите” имаха претенции за дузпа в 41-ата минута след падане в наказателното поле на Сака след съприкосновение с Джеймс. Съдията изчака разглеждането с ВАР, но наказателен удар не бе отсъден.

Втората част започна с по-добра игра на Челси, но лондонският им съперник не се беше предал и имаше добър период. Пабло Мари успя да спре Лукаку в една ситуация - нещо, което бе рядкост през първото полувреме. Пробив на Тиърни по лявото крило накара феновете на “артилеристите” да се вдъхновят, а в 52-ата минута прекрасен удар на Сака накара Менди да показва качествата си.

В 58-ата минута Маунт получи възможност да стреля от добра позиция, след като Лукаку насочи топката към него. Англичанинът обаче не бе точен и топката мина покрай вратата. След час игра Арсенал имаше може би най-добрата си възможност да стигне до гол. След ъглов удар Мари отклони топката с глава, а Холдинг бе на отлична позиция, но не успя да уцели вратата след удар с глава.

Артета пусна в игра Обамеянг, а той можеше бързо да върне тима в мача. В 63-ата минута Мартинели проби и го намери, но габонският национал стреля право в Менди. Малко по-късно вратарят трябваше да излиза далеч пред наказателното си поле, за да предотврати топката да стигне до Обамеянг. Темпото продължаваше да е много високо под дъжда, който валеше в Лондон.

Лукаку имаше нов отличен момент в 78-ата минута. Маунт сложи топката на главата му, а белгиецът я насочи към мрежата. Бернд Лено обаче направи блястящо спасяване и успя да отклони кълбото в горната греда и топката не влезе във вратата. Последва кратко прекъсване, което позволи на феновете на Челси да поздравят Лукаку за завръщането му и добрата му игра, скандирайки името му, а той на три пъти ръкопляска в израз на признателност.

До края и двата отбора имаха още възможности. Менди бе по-бърз от Холдинг и не му позволи да стреля, а на другата врата Лено също правеше отличен мач. Няколко дни след привличането на Аарън Рамсдейл, германецът показа, че Арсенал няма нужда от нов вратар. Той скъси ъгъла и спаси удар на Хавертц, който бе изведен на добра позиция. Влезлият като резерва Хаким Зиеш също получи шанс да стреля, но ударът бе отклонен и топката мина над вратата.

АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 0:2
0:1 - Лукаку (15)
0:2 - Джеймс (35)