Първата победа при Нагелсман донесе пореден трофей на Байерн (видео)

Отборът на Байерн (Мюнхен) спечели девета Суперкупа на Германия, след като сломи с 3:1 Борусия (Дортмунд) на “Сигнал Идуна Парк”. С два гола за баварците се отчете голмайсторът Роберт Левандовски (41, 74), а един добави Томас Мюлер след асистенция на поляка в 50-ата. За Борусия почетно се разписа Марко Ройс.

Това беше първи успех за баварците под ръководството на новия треньор Юлиан Нагелсман, който досега нямаше победа в предсезонните контроли, както и на старта на Бундеслигата.

Байерн стартира сезона с 1:1 като гост на Борусия в Мьонхенгладбах, докато "жълто-черните" разгромиха Айнтрахт (Франкфурт) с 5:2.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на легендарния голмайстор Герд Мюлер, който си отиде на 75-годишна възраст.

Срещата стартира вихрено, като и двата отбора се “захапаха” от първата минута. В 6-ата минута отбраната на Борусия се пропука, но баварците не успяха да се възползват. Малко по-късно ситуацията се повтори, но отново без резултат.

Силните минути за Байерн продължиха. В 14-ата минута дортмундци сбъркаха при изнасянато на топката, последва светкавична контраатака, но Томас Мюлер не успя да отправи хубав удар. Минута по-късно Кингсли Коман се озова в удобна позиция пред вратата, но прати топката над рамката.

В 20-ата минута и Борусия показа “зъби”. Джуд Белингам изведе Марко Ройс в наказателнотго поле, нападателят на домакините стреля в ъгъла, но Мануел Нойер с крак успя да отклони топката и да предотврати опасността.

Постепенно играта се изравни, а на терена започнаха да прехвърчат искри. Марко Ройс вдигна високо крак в борба за топката и едва не контузи сериозно новото попълнение на баварците Дайо Упамекано.

В 33-ата минута Байерн създаде много сериозна опасност, като топката беше избита от вратаря Грегор Кобел от голлинията в ъглов удар. В ответната атака пък гол на Борусия беше отменен заради засада на Мукоко.

Така се стигна до 40-ата минута, когато след пробив отдясно Серж Гнабри центрира в наказателното поле, където Роберт Левандовски с глава успя да насочи топката в мрежата за 1:0. Резултатът се запази до почивката, а след паузата играта отново тръгна много динамично.

Баварците бързо стигнаха до втори гол, като негов автор стана Томас Мюлер след подаване на Левандовски. Малко по-късно втори гол на Борусия беше отменен, отново заради засада, този път на Ерлинг Холанд.

При този резултат футболистите на Борусия заиграха с повече риск. В 60-ата минута отново Холанд беше в центъра на събитията, но вместо да стреля, реши да комбинира и опасността премина. Така се стигна до 65-ата минута, когато Джуд Белингам намери перфектно пред границата на наказателното поле Ройс, който без подготовка стреля и прати топката в мрежата зад Нойер.

Точно когато изглеждаше, че Борусия е в подем последва груба грешка на Аканджи, която опитен голмайстор като Левандовски не прости и отбеляза втория си гол в мача за 3:1.

Пет минути преди края Ройс и Толисо се сдърпаха в наказателното поле на Борусия, след като французинът имаше претенции за игра с ръка на капитана на домакините. В крайна сметка резултатът остана непроменен и така радостта и Суперкупата останаха за Байерн, докато Борусия плати скъпо за грешките си в решаващи моменти.

Сега двата тима могат да се фокусират върху представянето си в Бундеслигата. Байерн приема Кьолн, а Борусия (Д) гостува на Фрайбург.

Борусия (Д): Кобел, Шулц, Аканджи, Витсел, Пашлак, Дахуд, Белингам, Рейна, Ройс, Мукоко, Холанд

Байерн: Нойер, Станишич, Упамекано, Зюле, Дейвис, Кимих, Горетцка, Гнабри, Мюлер, Коман, Левандовски