Барселона показа голова мощ в първия си мач от новата си ера

Барселона започна успешно новия сезон в Ла Лига, след като постигна домакинска победа с 4:2 над Реал Сосиедад. Това беше първи официален мач за каталунците след напускането на суперзвездата Лионел Меси, като тази вечер играчите на тима показаха, че могат да бележат много голове и без аржентинския нападател. Жерард Пике (19') и Мартин Брейтуейт (45+2', 59') и Сержи Роберто (90+1') вкараха попаденията за "блаугранас", а за "чури урдин" точни бяха Хулен Лобете (82') и Микел Оярсабал (85'). Така Барса записа 26-и пореден успех на "Камп Ноу" срещу този съперник.

Роналд Куман избра следната единайсеторка за първия мач от новата кампания. Нето беше на вратата, тъй като Марк-Андре тер Стеген е контузен. Двойката централни бранители бяха Жерард Пике и регистрираният в последния момент Ерик Гарсия, а двамата бекове бяха Сержиньо Дест и Жорди Алба. В средата на терена бяха възстановеният от контузия Френки де Йонг, новият капитан Серхио Бускетс и неуморният Педри. Триото в атака беше съставено от Антоан Гризман, Мартин Брейтуейт и Мемфис Депай, който също беше записан в Ла Лига малко преди мача. От друга страна, гостите бяха подредени в 4-4-2 с опитния Давид Силва и капитана Микел Оярсабал като нападатели.

Още в 30-ата секунда Брейтуейт стреля по земя, но Алекс Ремиро успя да улови топката. Минута по-късно Гризман също пробва шут, който обаче се оказа неточен. В 10-ата минута именно той се опита да се разпише с акробатично изпълнение, но отново не намери целта. Две минути по-късно французинът отправи удар с глава, но топката се отби в напречната греда. В 19-ата Депай центрира от фал, а Пике стреля с глава и откри резултата в полза на домакините.

В 28-ата минута Депай пробва да прехвърли Ремиро от голямо разстояние, но вратарят се върна навреме и улови топката. Впоследствие Барселона намали темпото, но въпреки това стигна до второ попадение секунди преди почивката. То беше отбелязано от Брейтуейт, който се разписа с глава след центриране на Де Йонг.

В 47-ата минута Гризман прати топката в противниковата мрежа, но го направи при вдигнат флаг за засада. В 50-ата, останал сам срещу вратаря, Алба прати топката в аут, но и без това изглеждаше, че е бил в позиция на засада. В 53-ата Оярсабал стреля по посока на противниковата врата, но го направи много неточно. Веднага след това съотборникът му Йон Баутиста също се отчете с пропуск. В 59-ата отлично двойно подаване между Алба и Депай позволи на левия бек да пробие в наказателното поле. След това той опита центриране, което беше избито от Ремиро, но Брейтуейт стигна до топката и отбеляза втория си гол за вечерта.

В 66-ата Нето отрази удар по земя на Микел Мерино, а секунди по-късно Андер Баренечеа не умери рамките на вратата със своя изстрел. В 71-ата Емерсон дебютира за домакините, заменяйки Дест. В 73-ата Педри шутира и принуди Ремиро да избие топката в корнер. В 82-ата резервата на баските Лобете намали изоставането им, възползвайки се от добра асистенция на Баренечеа. В 85-ата Оярсабал върна интригата в мача, след като се разписа с перфектно изпълнен пряк свободен удар. В добавеното време "блаугранас" организираха чудесна контраатака, при която Брейтуейт асистира на резервата Роберто, който оформи крайното 4:2.

По този начин Барселона спечели първия си мач с фенове на "Камп Ноу" от март 2020 г. насам. Тази вечер на стадиона имаше 20384 зрители заради ограничения капацитет на стадиона.

БАРСЕЛОНА - РЕАЛ СОСИЕДАД 4:2

1:0 Пике (19')

2:0 Брейтуейт (45+2')

3:0 Брейтуейт (59')

3:1 Лобете (82')

3:2 Оярсабал (85')

4:2 Роберто (90+1')

Барселона: Нето, Дест, Гарсия, Пике, Алба, Де Йонг, Бускетс, Педри, Гризман, Брейтуейт, Депай

Реал Сосиедад: Ремиро, Салдуа, Елустондо, Льо Норман, Муньос, Порту, Субименди, Мерино, Янузай, Силва, Оярсабал