Челси добави Суперкупата към трофея от ШЛ, дузпите този път препънаха Виляреал

Челси спечели Суперкупата на Европа за втори път в историята си, след като победи с 6:5 след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време) Виляреал пред 13 000 зрители на "Уиндзор Парк". Хаким Зиеш откри резултата в 27-ата минута, след което на два пъти и гредите помагаха на лондончани след удари на Алберто Морено и Жерард Морено. Челси имаше сериозна доминация през по-голямата част от първото полувреме, но след почивката Виляреал бе по-активният отбор и заслужено стигна до изравнително попадение, реализирано от Жерард Морено (73'). Нови голове нямаше до края. В продълженията Челси имаше две възможности, но не успя да ги реализира и така се стигна до дузпи. Точно преди тях Томас Тухел смени своя вратар, гласувайки доверие на Кепа Арисабалага за 11-метровите наказателни удари. Той го оправда, след като спаси ударите на Манди и Албиол. Хавертц пропусна за Челси. Така Тухел спечели втори трофей за малко повече от шест месеца като мениджър на лондончани. Дузпите пък този път препънаха Виляреал, след като преди няколко месеца донесоха радост на "жълтата подводница" във финала на Лига Европа срещу Манчестър Юнайтед.

Челси излезе в мача за Суперкупата за пети път. През 1998 "сините" триумфираха срещу Реал Мадрид, но след това губеха двубоя в следващите си три участия.

Томас Тухел заложи на схема с трима централни бранители, единият от които записа дебют за първия отбор на лондончани. Това бе 22-годишният Трево Чалоба. Негови партньори бяха Курт Зума и Антонио Рюдигер. Калъм Хъдсън-Одой и Маркос Алонсо изпълняваха ролята на уинг-бекове. На върха на атаката бе Тимо Вернер, подкрепян от Кай Хавертц и Хаким Зиеш. Общо петима от играчите, които стартираха срещу Ман Сити във финала за ШЛ, започнаха и днес. Единият от тях беше Н'Голо Канте, който изведе отбора с капитанската лента. Съставът бе идентичен с този, който започна при равенството с Тотнъм на 4 август.

Новото попълнение на Виляреал Булайе Диа стартира в атака заедно с Жерард Морено и Йереми Пино. Пау Торес отново беше титуляр, въпреки че през лятото изигра шест мача на Евро 2020, а след това бе на терена във всяка една минута от участието на селекцията на Испания на Олимпийските игри, на които Ла Роха взе сребърните медали.

40 Челси - Виляреал (финал за Суперкупата на Европа)

Челси влезе много по-добре в двубоя и веднага се настани в половината на Виляреал. В шестата минута Асенхо трябваше да се намесва и да избива акробатично удар на Вернер, който протегна крак и засече на близката греда центриране на Зиеш от корнер. Няколко минути след това Канте стреля добре от около 25 метра, но топката профуча встрани от вратата.

Лондончани владееха топката в 80% от времето след първите 20-ина минути. В 27-ата минута логичното се случи. Алонсо изведе Хавертц по левия фланг, след което германецът намери пролука и центрира много добре ниско в наказателното поле. Зиеш засече от десетина метра и въпреки че не уцели добре топката, тя влезе във вратата за 1:0.

Виляреал реагира на това попадение и пет минути след него стигна до първото си чисто голово положение. Фойт изведе Диа на стрелкова позиция, но Менди реагира много добре и спаси силния удар. Много скоро след това и стражът на Виляреал се намеси решаващо, избивайки удар на Алонсо до гредата. Секунди след това Зума пропусна чисто положение. Бранителят засече от воле центриране от свободен удар на Зиеш, но не успя да "свали" топката, която премина над вратата.

В 40-ата минута най-добрият играч на Челси през първото полувреме Хаким Зиеш контузи рамото на дясната си ръка след борба за висока топка с Фойт. Тухел трябваше да направи принудителна смяна, като включи в игра Кристиан Пулишич.

Минута преди края Рюдигер влезе доста остро срещу Пино и въпреки че игра с топката, закачи опасно крака на своя съперник. Играчите на Виляреал реагираха бурно. Рюдигер получи жълт картон, което пък ядоса и Томас Тухел, който също бе декориран заради протестите си срещу това решение.

В добавеното време Виляреал можеше да изравни, но късметът покри англичаните. Жерард Морено центрира към далечната греда, където Алберто Морено засече от воле. Бившият играч на Ливърпул стреля много силно, топката рикошира в напречната греда, след което тупна пред голлинията.

В 53-тата минута за втори път гредата спаси Челси. Едуар Менди се подхлъзна в момента, в който изпълняваше аут. По този начин стражът подари топката на Жерард Морено, който напредна и стреля по диагонала. Менди успя да чукне кълбото, което след това рикошира в далечната греда.

В 65-ата минута Тухел предприе тройна смяна. Жоржиньо, Кристенсен и Маунт се появиха на местата на Канте, Зума и Вернер.

Далеч по-активната игра на Виляреал през втората част доведе закономерно до изравнителен гол. В 73-тата минута Жерард Морено направи двойно с Диа, който увлече Кристенсен със себе си и пусна топката на пътя на испанския национал, който стреля в горния десен ъгъл – 1:1.

В самия край на добавеното време Рюдигер изведе Алонсо отляво и испанецът опита удар от малък ъгъл, но топката премина встрани от целта. Това означаваше, че ще се играят продължения.

В стотната минута Пулишич имаше шанс да изравни резултата. Маунт отигра много технично към Хавертц, който не успя да овладее, но топката стигна до американеца, който стреля, но встрани от далечната греда.

Челси бе по-активният отбор и през второто продължение. В 108-ата минута Асенхо изби доста опасен удар на Маунт. Когато стана ясно, че двубоят отива към дузпи, Тухел реши да смени вратаря си за тях и пусна Кепа Арисабалага на мястото на Менди.

Кай Хавертц пропусна първата дузпа за Челси, след като Асенхо спаси удара му. Жерард Морено даде аванс на Виляреал, след като топката чукна гредата и влезе във вратата на Кепа, който се хвърли в другия ъгъл. Аспиликуета изравни резултата, въпреки че Асенхо отново улови ъгъла. Кепа спаси втората дузпа на Виляреал, изпълнена от Манди. Алонсо бе точен за 2:1 при наказателните удари. Еступинян изравни – 2:2. Маунт нямаше никакви проблеми да изведе Челси отново напред. Гомес за пореден път изравни, след като стреля точно до гредата – 3:3. Жоржиньо реализира хладнокръвно петата дузпа за лондончани. Раба не трепна за 4:4. Пулишич също реализира много спокойно. Хуан Фойт направи 5:5. Рюдигер даде за пореден път аванс на Челси, като не остави шанс на Асенхо. Албиол обаче пропусна и донесе трофея на Челси.