Исторически резил на "Герена"! Левски копае дъното в efbet Лига

Срамното представяне на Левски продължава с пълна сила. “Сините” се закотвиха мощно на дъното, като записаха историческа трета поредна загуба в първите три кръга на сезона в българския елит. Столичани отстъпиха с 0:2 от Арда на стадион “Георги Аспарухов” в мача от 3-ия кръг, като останаха без нито една точка на последното 14-то място. Нападателите Тонислав Йорданов (20-дузпа) и Спас Делев (32) бяха точни за кърджалийци, които записаха втори пореден успех на “Герена” в рамките на няколко месеца. Попаденията дойдоха след детински грешки на левскарите, за които дебютира футболист №1 на България през 2012 година - Георги Миланов. Халфът беше много активен след 440 дни без официален мач. Той имаше и възможност да се разпише, но пропусна.

Собственикът на 26-кратните шампиони Наско Сираков гледа мача от трибуните и изживя един от най-големите резили на Левски в деня, в който половинката му Илияна Раева плака от радост заради най-големия успех на българската художествена гимнастика - историческата титла на Олимпиадата в Токио.

Положението на “Герена” става все по-тъжно, тъй като и привлечените национални състезатели не помагат на отбора да надигне глава и да запише точки, въпреки подкрепата на сините фенове, които и този път бяха на трибуните. Преди една година в дебютния сезон на Сираков, като собственик Левски имаше една точка от три мача, а тази година дори и точка не бе спечелена срещу Славия, Ботев (Враца) и Арда.

Сега Левски, който се намира на дъното в класирането с голова разлика 1:6, демонстрира, че борбата за спасението ще е много тежка предвид цялостната ситуация в легендарния клуб, който копае дъното на всички нива.

Наставникът на Левски Живко Миланов направи четири промени от загубата с 0:2 от Ботев (Враца). Борислав Цонев, Ивайло Найденов, Здравко Димитров и Мартин Петков са отстъпили своите места на дебютанта Георги Миланов, който ще запише първи минути със синия екип, Андриан Краев, Патрик-Габриел Галчев и Христофор Хубчев.

25 Левски - Арда

Пред Николай Михайлов в защита започнаха Галчев, Христос Шелис, Георги Александров и Христофор Хубчев. Симеон Славчев ще бъде опорен халф в схемата 4-1-4-1. Билал Бари ще действа отдясно, а Иван Горанов отляво в халфовата линия.  Георги Миланов и Андриан Краев ще помагат на 17-годишния Марин Петков, който води атаката.

Николай Киров, който изведе тима си до исторически успех на “Герена” през пролетта, залага на Иван Караджов под рамката. В защита са Деян Лозев, Пламен Крумов, Милен Стоев и Александър Георгиев. Опорните халфове са Милен Желев и Емил Мартинов. Жуниньо, Спас Делев и Иван Коконов ще помагат на Тонислав Йорданов.

Въпреки двете поредни загуби в старта на сезона няколко хиляди фенове на столичани пристигнаха по трибуните, за да подкрепят своя отбор. Още от първата минута се видя, че домакините имат желание, но нямат идея. Георги Миланов пробва няколко центрирания, но без успех.

Двубоят беше равностоен, въпреки че се виждаше колко по-подреден отбор е този на гостите. Положения преди Ники Михайлов нямаше, но левскарите решиха да влязат в ролята на Дядо Коледа и да раздадат подаръци на кърджалии, които се възползваха отлично.

Първо в 19-ата минута Симеон Славчев реши да дава дълъг диагонален пас, който бе пресечен пред наказателното поле на тима, последва хубава комбинация между Жуниньо и Коконов, който бе фаулиран от Хубчев в наказателното поле. Валентин Железов веднага посочи бялата точка, а Тонислав Йорданов реализира с удар в центъра на вратата дебютното попадение на клуба си през сезона в шампионата.

Юношата на Литекс посвети своя девети гол за клуба на президента на кърджалии Петър Пешев, който вчера празнуваше рожден ден.

Упражнението се повтори в 31-ата минута, когато друг от опитните в състава на столичани Ники Михайлов подари топката на Йорданов при опита си да изнесе топката. Коженото кълбо стигна до Делев, който с лекота свали топката с глава към Жуниньо, а бразилецът технично го изведе зад защитата през четирима защитници в синьо, а Галчев дори се подхлъзна и нападателят остана очи в очи с Михайлов и без проблем удвои. Голът бе негов 12-и за Арда, а десет от тях са в елита.

Караджов спаси Арда в 35-ата минута, когато майсторски изби над гредата удар от фаул на Георги Миланов. Делев също пробва удар, но този път Михайлов без сериозен проблем спаси.

На почивката Здравко Димитров и Ивайло Найденов влязоха вместо Славчев и Хубчев. Крилото не бе посрещнат добре от феновете в Сектор "А", които опънаха плакат срещу него, заради изявите му извън терена.

Втората част играчите на Миланов, които бяха подкрепяни силно от трибуните, опитаха да се върнат в мача.

Още в 48-ата минута Миланов беше близо до първия си гол за Левски, но след пробив на Димитров стреля встрани от дясната греда. Бившият национал напусна в 55-ата минута за сметка на Боби Цонев, а в 67-ата минута невероятен пропуск направи Бари. Нападателят пропусна на пет метра от вратата, като прати топката далеч над горната греда.

Две минути по-късно и Анди Краев пропиля отличен шанс с глава да върне Левски в мача, като стреля покрай гредата на Караджов.

Веднага след това Божинов го замени и вдигна публиката на крака. Времето минаваше, а положенията липсваха, въпреки желанието на “сините”, които нямаха и късмет в този мач. Това се видя в 85-ата минута, когато друг играч появил се от пейката Мартин Петков със силен шут от 14-15 метра удари дясната греда на Арда.

Това беше и последното положение, след което Арда записа официално втората си победа в своята история срещу един от грандовете на родния футбол. Този гранд, на който остана само името, пък ще има още по-трудна седмица и няма да е нищо ново, ако бъде заменен и Живко Миланов, след като бе записано исторически резил на старта в елита на сезон.

Тимът на Царско село, който миналата година допусна само една загуба от столичани, е следващият противник на “сините”.

ЛЕВСКИ - АРДА 0:2
0:1 Йорданов (20-д)
0:2 Делев (32)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Христос Шелис, Георги Александров, Христофор Хубчев, Симеон Славчев, Билал Бари, Георги Миланов, Андриан Краев, Иван Горанов, Мартин Петков

АРДА: Иван Караджов, Деян Лозев, Пламен Крумов, Милен Стоев, Александър Георгиев, Милен Желев, Емил Мартинов, Иван Коконов, Жуниньо, Спас Делев, Тонислав Йорданов