Бразилия излъга Мексико с дузпи и е на финал (видео)

Бразилия излъга след изпълнение на дузпи Мексико с 4:1 в първия полуфинал от футболния турнир при мъжете на Олимпийските игри в Токио. Двубоят се игра на стадиона в Кашима, а рефер беше българинът Георги Кабаков. Негови асистенти бяха Мартин Маргаритов и Диян Вълков. След като 120 минути не стигнаха на двата тима да си отбележат гол, дузпи ттрябваше да решат победителя и бразилците показаха доста по-голямо хладнокръвие при ударите от бялата точка, а на финала чакат домакина Япония или Испания.

Антони бе на върха на атаката на бразилците във формация 4-2-3-1, като в офанзивен план той бе подпомоган от Ричарлисон, Клаудиньо и Паулиньо. Мексиканците пък бяха заложили на схема 4-3-3 с нападателно трио Уриел Антуна - Хенри Мартин - Алексис Вега.

Половин час след началото на мача имаше интересна и дискусионна ситуация, а Кабаков трябваше да вземе важно решение. Той първоначално отсъди дузпа в полза на Бразилия, след като Дъглас Луис падна в наказателното поле на “ацтеките” след съприкосновение с играч на Мексико. Кабаков прегледа ситуацията с помощта на системата ВАР и в крайна сметка промени решението си, като отмени дузпата, но останаха съмнения, че срещу бразилския футболист действително бе извършено нарушение.

Малко преди ситуацията с дузпата Дани Алвеш пробва опасен изстрел от фал, но опитният страж на Мексико Гийермо Очоа се намеси стабилно и изби. В края на полувремето пък имаше три интересни ситуации пред вратата на Бразилия, но до гол не се стигна. В една от ситуациите стражът Сантос се намеси блестящо след шут на Луис Ромо, друга ударът на играч на Мексико бе блокиран от бранител, а в третата имаше изстрел с глава, който мина встрани от целта.

В 82-ата минута бразилците бяха много близо до гол, но звездата на Евертън Ричарлисон имаше малшанса да уцели греда с глава. Той се извиси във въздуха и отправи блестящ удар, но топката се отби от десния страничен стълб на Очоа.

В последните секунди на добавеното време на редовните 90 минути бразилците имаха прекрасен шанс за победен гол, но футболист на "златистите" потърси подаване към свой съотборник вместо изстрел от близко разстояние и това се оказа погрешно решение.

Мачът влезе в продължения, но в тях не се случи нищо по-интересно и първият финалист трябваше да бъде определен след изпълнение на дузпи.

Първата дузпа бе изпълнена от Дани Алвеш и топката се оплете в мрежата, въпреки че Очоа реагира отлично и беше много близо до спасяване. Последваха два поредни пропуска на мексиканците, като в единия случай Сантос спаси лошия удар на Едуардо Агире, а после Йохан Васкес стреля в десния страничен стълб. Междувременно Габриел Мартинели и Бруно Гимараеш изпълниха блестящи дузпи и Бразилия поведе с 3:0 в резултата. Карлос Родригес изпълни почти перфектна дузпа за 1:3, но Рейниер сложи точка на спора след това и олимпийските шампиони от Рио преди 5 години отново ще атакуват златото.