Левски се сгромоляса във Враца след над 30 години, "сините" на дъното в елита

Отборът на Левски се сгромоляса мощно при гостуването на Ботев (Враца) в мач от втория кръг на efbet Лига. Домакините, които заедно със столичани са двата най-млади тима в елита, напълно заслужено победиха с 2:0 гранда от столицата. Герой за врачани стана Дориан Бабунски, който отбеляза и двете попадения в мача. Северномакедонецът първо бе точен в петата минута с глава, след което бе точен и от дузпа в 58-ата минута.

Преди това Борислав Цонев пък пропусна дузпа в края на първата част, която бе отсъдена с помощта на ВАР, след това пък трябваше да напусне контузен в началото на втората част. Така 32-години по-късно феновете във Враца отново видяха успех над Левски в елита на България. Именно през октомври 1988 година Левски бе отстъпил за последно на стадион “Христо Ботев”. Тогава столичани загубиха с 1:3. През 2018 година Ботев записа успех също с 3:1 над Левски на “Герена”, но пред своя публика нямаше такъв от над три десетилетия.

42 Ботев (Враца) - Левски

Левски стартира сезона с две поредни загуби, като заема последно място в първенството без спечелена точка. Това не се бе случвало от лятото на 2013 година, когато “сините” стартираха кампанията с две поредни поражения от пловдивските Ботев и Локомотив в първите два кръга. Миналата година Левски имаше едва една точка след първите три кръга, но тя бе спечелена във втория кръг, а сега остава без спечелена точка преди домакинството на Арда (Кърджали).

Двата тима търсеха първа победа през този сезон, след като врачани записаха равенство срещу Арда, докато столичани паднаха с 1:2 от Славия на “Герена”.

Наставникът Живко Миланов, който загуби капитана си Радослав Цонев в предния мач поради травма, преоткри двама бивши капитани на тима от първата минута. Това бяха завърналите се в клуба Николай Михайлов и Иван Горанов. Ивайло Найденов, Христос Шелис и Георги Александров бяха останалите от отбраната. Симеон Славчев бе опорен халф в схемата 4-1-4-1. Марин Петков, Мартин Петков, Борислав Цонев и Здравко Димитров бяха четиримата зад Билал Бари.

Новият треньор на врачани Даниел Моралес залага предимно на млади футболисти, които нямат почти никакъв опит в елита.

Капитан бе вратарят Красимир Костов, а в защита действаха Костадин Ничев, Илия Миланов, Мартин Николов и Валери Христов. Йоан Бауренски и Сержио Силва бяха опорни халфове, докато атаката на врачани се водеше от Дориан Бабунски, подкрепян от 17-годишните Мирослав Маринов и Красимир Тодоров, както и от Виктор Василев.

Срещата започна при температура от над 32 градуса, което не улесняваше двата тима. Домакините обаче стартираха по-мотивирани и още в 5-ата минута Дориан Бабунски изправи местната публика на крака. Таранът първо подаде към Валери Христов, който центрира, след което северномакедонецът изпревари Найденов и с глава не остави шансове на Ники Михайлов.

Попадението е първо за врачани през тази кампания и общо четвърто за нападателя с екипа на Ботев.

Малко по-късно домакините имаха още една възможност след създадено меле в наказателното поле на гостите. Михайлов не успя да изчисти добре центриране от корнер, но ударът на Сержио бе блокиран.

В 21-ата минута гол на Бари бе отменен поради засада. Цонев центрира от фаул, а нападателят изпревари Костов и се разписа, но попадението правилно не бе зачетено, тъй като бившият играч на Монтана бе зад защитата. Ники Михайлов парира добре изстрел отдалеч на 17-годишния Маринов в 32-ата минута. Тези минути Ботев имаше инициативата, докато Левски така и не успяваше да се организира.

Изключително глупава постъпка на Мартин Николов в 38-ата минута даде отличен шанс на “сините” да изравнят. Защитникът удари с лакът Здравко Димитров при безобидно центриране в наказателното поле на врачани. Последва намесата на ВАР и реферът Станимир Тренчев, който изгледа ситуацията, посочи бялата точка. Зад топката застана Боби Цонев, който стреля в долния десен ъгъл на Костов, но стражът плонжира и изби, като запази преднината на Ботев (Враца).

Секунди преди края Горанов дръпна леко за фланелката на Бауренски, който падна в наказателното поле, но този път Тренчев не гледа ситуацията и даде знак играта да продължи. Нещо, което не се хареса на домакините, които искаха дузпа в тяхна полза.

Втората част започна още по-лошо за столичани, след като Боби Цонев трябваше да напусне мигновено с травма в адуктора. На негово място влезе Андриан Краев, като това още повече обърка плановете на “сините”.

Марин Петков имаше възможност с глава да изравни, но стреля право в ръцете на Костов.

В 57-ата минута Бабунски получи подаване отляво и бе спънат от Георги Александров, което означаваше дузпа в полза на Ботев. С изпълнението се нагърби именно голаджията, който без проблем отбеляза своето второ попадение в срещата.

Вторият гол матира Левски, който нямаше никаква идея как да реагира и да се опита да обърне нещата в своя полза, като на трибуните се видяха разочароващите лица на контузения Ради Цонев и новото попълнение Георги Миланов.

Димитров центрира опасно пред вратата на Костов, но останалите играчи на Левски не успяха да се разпишат. Валери Божинов и Хубчев също влязоха в игра, но и това не помогна на гостите. Краев пробва един удар, но защитник изби.

Пет минути преди края Божинов стреля слабо с глава след центриране на Димитров. Буквално в продължението Бари също можеше да върне едно попадение, но пропусна и той, като ударът му беше олицетворение на представянето на 26-кратните шампиони на България.

Младият състав на Ботев, който ще се бори за оставане в елита, напълно заслужено празнуваше след мача под аплодисментите на своите фенове. Множеството привърженици на гранда, които цял мач подкрепяха Михайлов и компания, също изпратиха тима си със скандирания.

Кошмарът на Левски пък няма край, като и тази година не се знае каква е целта на отбора през новата кампанията. Най-големият капитал - феновете, обаче заслужават адмирации и именно те могат да помогнат да се види светлина в тъмния тунел, в който се движат “сините”.

БОТЕВ (ВРАЦА) - ЛЕВСКИ 2:0
1:0 Бабунски (5)
2:0 Бабунски (58-д)

БОТЕВ (ВРАЦА): Красимир Костов, Костадин Ничев, Илия Миланов, Мартин Николов, Валери Христов, Йоан Бауренски, Сержио Силва, Виктор Василев, Красимир Тодоров, Мирослав Маринов, Дориан Бабунски

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Христос Шелис, Георги Александров, Иван Горанов, Симеон Славчев, Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров, Борислав Цонев, Билал Бари

СЪДИЯ: Станимир Тренчев
СТАДИОН: “Христо Ботев”
НАЧАЛО: 18:45 часа