Лудогорец превзе бетонената крепост на Шахтьор в продължението

Шампионът Лудогорец започна с победа тазгодишната си еврокампания. “Орлите” успяха да спечелят с 1:0 срещу гостуващия Шахтьор (Солигорск) в първи мач от първия квалификационен кръг на Шампионската лига. Макар и пълната си доминация в срещата разградчани стигнаха до успеха в даденото от съдията продължение на двубоя, когато точен бе Каули.

36 Лудогорец - Шахтьор (Солигорск)

Българите имаха тотална доминация в мача, но така и не намериха верния път към попадението във вратата на стража Александър Гутор 90 минути. Стражът на няколко пъти се намеси добре, а в два случая и гредите бяха негови помощници. Все пак логичното се случи в допълнителното време и Лудогорец може да гледа с оптимизъм към реванша след седмица в Белград.

Гостите от своя страна заложиха на солидна игра в защита и почти успяха да стигнат до равенство, благодарение на затворената си подредба и късмета си. В предни позиции не показаха почти нищо и ще трябва да променят тактиката си за втория мач, ако искат да имат шансове срещу българския първенец.

Наставникът на "орлите" Валдас Дамбраускас започва на вратата с Кристиян Кахлина, а пред него в защита са Жордан Икоко, Оливие Вердон, Игор Пластун и капитанът Антон Недялков. В халфовата линия ще действат Стефан Баджи, Клод Гонсалвеш и Каули. В атака ще действа Клаудиу Кешерю, подпомаган по двете крила от Бернард Текпетей и Кирил Десподов.

В началото на мача домакините бяха по-активният тим и на няколко пъти стигнаха до опасности пред вратата на съперника. Каули, Десподов и Текпетей пробваха да открият, но опитите им не се поздравиха с успех.

В 22-ата минута Каули получи възможност за стрелба от границата на наказателното поле и шутира. Вратарят на беларуския тим обаче с плонж спаси.

В 32-ата минута Кирил Десподов удари горната греда на Шахтьор. Крилото стреля доста добре от пряк-свободен удар, но напречният стълб спаси попадението във вратата на гостите.

До края на първата част ситуацията на терена бе равностойна, а положенията пред двете врати липсваха и така на полувремето двата тима се оттеглиха без попадения.

Още в първата минута на втората част Лудогорец можеше да открие резултата. След центриране отляво топката се озова на крака на Текпетей, който стреля изключително мощно, но право във вратаря на съперника.

Малко по-късно домакините отново бяха близо до попадение. Недялков нахлу отляво и намери Десподов, който протегна крак и стреля точно, но отново стражът на Шахтьор спаси.

В 61-ата минута Лудогорец удари още една греда. При едно центриране Пластун свали топката към Вердон, който стреля, но стълбът отново бе помощник на Гутор.

Лудогорец продължи да налага натиск, но попадението така и не идваше. Текпетей и Вандерсон пропуснаха, а в 80-ата минута и попадение на Пиерос Сотириу бе отменено заради засада. Кипърецът прати топката в мрежата с глава, но при подаването бе зад отбраната.

Домакините продължаваха да натискат, а гостите да се защитават и така логичното се случи в даденото от съдията продължение. В 92-ата минута Сотириу се пребори с двама съперника за топката и изведе отляво резервата Мавис Чибота, който от своя страна подаде на празна врата към Каули, за ценния гол.

Така Лудогорец заслужено стигна до успех в първия си мач от Шампионската лига. Все пак българите трябва да бъдат внимателни на реванша, тъй като преднината им все пак е само един гол. Трябва да се има предвид, че от тази година вече не важи и правилото за гол на чужд терен, така че за играчите на Дамбраускас предстои реванш, в който трябва да запазят пълна концентрация. Двубоят ще бъде в сръбската столица Белград поради санкциите към Беларус от страна на УЕФА.

ЛУДОГОРЕЦ 1:0 ШАХТЬОР
1:0 Каули (92)

ЛУДОГОРЕЦ: 71. Кахлина, 22. Икоко, 24. Вердон, 30. Пластун, 3. Недялков, 25. Баджи, 8. Гонсалвеш, 95. Каули, 37. Текпетей, 11. Десподов, 28. Кешерю

ШАХТЬОР (Солигорск): 30. Гутор, 5. Антич, 20. Сачивко, 21. Филипенко, 99. Шаученка, 10. Ахмеди, 18. Корзун, 77. Кендиш, 19. Подстрелов, 12. Иванович, 88. Дарбо