Челси покори европейския връх!

Челси е новият първенец в Шампионската лига, след като надви с 1:0 Манчестър Сити в английския финал в Порто. Рекордната покупка Кай Хавертц отбеляза паметното попадение в 42-ата минута, с което клубът от Лондон взима трофея за втори път в историята си след успеха през 2012 г.

Отборът на Томас Тухел категорично беше по-добрият, докато “гражданите” разочароваха и определено не оправдаха очакванията, че са фаворит. За цял мач футболистите на Сити отправиха само един удар в очертанията на вратата, а не им стигна и даденото 7-минутно продължение на втората част. Те обаче имаха претенции за дузпа в 61-вата минута за игра с ръка на Рийс Джеймс, но според ВАР нарушение на правилата не е имало.

Триумфът е специален за мениджъра на лондончани, защото преди година той беше начело на загубилия финала Пари Сен Жермен. В същото време Джосеп Гуардиола се разминава с купата вече десета година, като това сега беше първият финал за отбора му в ШЛ.

Челси можеше да има по-добър аванс в резултата на почивката, след като Тимо Вернер пропусна на два пъти. Две възможности обаче се откриха и пред Рахийм Стърлинг и Фил Фодън от състава на Сити. През втората част преследващият изравняване отбор остана без Кевин Де Бройне, който напусна с травма. Кристиан Пулишич пропусна да успокои Челси с втори гол в 73-ата минута, когато излезе сам срещу Едерсон, но не уцели вратата. Финалният натиск на Манчестър Сити доведе само до една опасност след шут на Марез, но кълбото профуча в аут.

39 Феновете на Манчестър Сити - Челси (29-05-21)

Изненадващо Джосеп Гуардиола заложи на Рахийм Стърлинг като титуляр за Сити, а в същото време и Фернандиньо, и Родри бяха сред резервите. Фил Фодън и Кевин Де Бройне се разменяха в ролята на “фалшива деветка”.

В състава на Челси нямаше нито една изненада, като се оправдаха прогнозите, че Кай Хавертц ще е титуляр в атака заедно с Тимо Вернер и Мейсън Маунт. Н’Голо Канте и вратарят Едуард Менди бяха възстановени и също попаднаха сред стартовите 11.

59 Манчестър Сити - Челси (29-05-21)

Включване на Тимо Вернер по дясното крило и последвал опит на Хавертц да притесни защитата на Сити беляза първата опасност в мача, като тя дойде в 4-ата минута. Четири минути по-късно далеч по-сериозна беше опасността пред вратата на Челси. Тогава Стърлинг изскочи зад защитата и овладя топката, но се забави да стреля и така в крайна сметка шансът беше пропилян. В 10-ата "сините" от Лондон отговориха с атака, при която Вернер получи възможност да стреля от няколко метра, но не намери добре кълбото. Германският национал направи още един голям пропуск за Челси в 14-ата минута, като този път стреля слабо и Едерсон спаси.

Челси сътвори още една опасност пред вратата на Сити в 17-ата, като този път Канте стреля с глава в аут. Тимът на Гуардиола се съвзе и за малко да излезе напред в резултата, след като в 27-ата Фодън се беше устремил към вратата на Менди и шутира от движение, но Антонио Рюдигер спря топката с изключителен шпагат.

Хавертц не беше далеч от шанса да излезе на стрелкова позиция в 37-ата, но топката му беше отнета в наказателното поле. Секунди по-късно съотборникът му Тиаго Силва напусна заради контузия, а на негово място се появи Андреас Кристенсен. Все пак по-опасната игра на Челси даде резултат и тимът излезе напред в резултата. В 42-ата минута Маунт изведе Хавертц сам срещу вратаря, след което германецът го преодоля и порази опразнената мрежа.

Втората част започна без промени на почивката. Очаквано футболистите на Пеп упражниха натиск и накараха съперника да се прибере изцяло в своята половина. Усилията на отбора в светлосиньо обаче бяха затруднени, след като може би най-опасният играч в редиците на Сити Кевин Де Бройне напусна с контузия в 59-ата минута. Малко след това шампионите на Англия поискаха дузпа за игра с ръка на Рийс Джеймс, но след преглед от страна на ВАР беше заключено, че такава няма. Главният съдия се довери на колегите си и не преразгледа положението.

Междувременно Пеп вкара в игра Габриел Жезус и Фернандиньо в стремежа си да обърне развоя на събитията. Сити създаде опасност чак в 68-ата минута, но Сесар Аспиликуета успя да избие кълбото в последния момент, преди то да се озове в непокрития пред вратата Илкай Гюндоган.

Челси можеше да удвои аванса си в 73-ата минута, когато Хавертц намери резервата Кристиан Пулишич, но той не уцели вратата от ситуация едно на едно с Едерсон. Веднага след това "гражданите" пак застрашиха, но и този път тимът на Тухел се справи. За последния четвърт час на терена за изоставащия в резултата отбор се появи Серхио Агуеро, за когото това беше последен мач за клуба. Аржентинецът обаче не стори нищо, а единствената реална опасност за Менди дойде след удар на Марез, който обаче не попадна в целта.