Спорна дузпа остави Ботев (Враца) в efbet Лига

Ботев (Враца) остава в елита! Врачани се наложиха с минималното 1:0 над Септември (София) в баражен мач между двата тима, който трябваше да реши кой ще играе в efbet Лига през следващия сезон. Северозападният тим създаде повече положения и игра по-добре през почти целия двубой, но стигна до попадение едва в 75-ата минута след много спорно отсъдена дузпа. Все пак Златински успя да я реализира и да донесе успеха за своя тим. Така Септември ще трябва да се задоволи само с бронзовите медали, които получи преди първия съдийски сигнал, за третото място, което зае във Втора лига през изминалия сезон.

34 Ботев Враца - Септември

Първата сериозна ситуация дойде в 8-ата минута. Тогава Петър Атанасов успя с хубав пас да изведе Чавдар Ивайлов по левия фланг. Той центрира по земя в наказателното поле и намери Дани Генов, който стреля от около десетина метра, но ударът му не бе достатъчно силен и Банков изби.

В 17-ата минута Бабунски стреля с глава от корнер, но безуспешно. В ответната атака Кабов опита късмета си с далечен изстрел, но вложи прекалено много сила и топката прелетя високо над вратата на Ботев.

4 минути по-късно Илеивски остана очи в очи с вратаря на врачани, но точно когато щеше да отправи шут, Мартин Николов се намеси блестящо и изби от краката му.

В 30-ата минута Даниел Генов се оказа сам срещу стража на столичани след подаване от тъч на Мартин Николов. Централният нападател на “зелените” обаче не успя да се възползва добре от ситуация и допусна кълбото да му бъде отнето. 3 минути по-късно Златински стреля от дистанция, но неточно.

В заключителните секунди на първата част отново Христо Златински получи правото да изпълни пряк свободен удар, фронтално от вратата на Септември. Опитният футболист стреля по прекрасен начин по зема, пращайки топката под стената на столичани. Банков обаче показа много добри рефлекси и спаси.

Началото на втората част започна отново с натиск на врачани. В 50-ата минута двойно подаване между Дориан Бабунски и Петър Атанасов завърши с това десятката на Ботев да се озова на чиста позиция отдясно. Той обаче не успя да придаде достатъчно фалц на удара си и не намери очертанията на вратата.

Септември отговори с шут от малък ъгъл на Кабов, който не затрудни Красимир Костов.

В 56-ата минута Генов центрира по прекрасен начин ниско по земя и предостави топката на крака на влезлия като резерва секунди по-рано Юлиан Ненов. Той обаче пропусна от много чиста позиция и прати коженото кълбо в аут.

В 68-ата минута отново Ненов проби отляво, смени рязко посоката и отправи истински снаряд от границата на наказателното поле, но за негово съжаление шутът му срещна напречната греда.

В следващите минути Ботев оказа сериозен натиск и това доведе до отсъждането на дузпа в тяхна полза в 74-ата минута. Тогава след изпълнение на корнер Чавдар Ивайло овладя и навлезе в наказателното поле, където бе фаулиран от Асен Георгиев. На повторенията обаче ясно се видя, че защитникът на Септември дърпа крака си и контакт почти няма. В този бараж ВАР система липсва и така решението на Драгомир Драганов остана.

С изпълнението на наказателния удар се натовари Христо Златински. Опитният футболист не сбърка и откри за 1:0 в 75-ата минута.

В следващите минути Септември се втурна в търсене на изравнително попадение. В 85-ата минута центриране в наказателното поле намери Иван Арсов. Защитникът стреля с глава, но Красимир Костов спаси с една ръка. До края на срещата столичани се опитваха да натиснат своя съперник, но до изравнително попадение така и не се стигна.

Така Ботев (Враца) не позволи на седми софийски тим да заиграе в родния елит от догодина и запази мястото си в него. Септември от своя страна, въпреки силния пролетен полусезон, който направи във Втора лига, ще трябва да се бори за влизане в efbet Лига следващата кампания. Локомотив (София) и Пирин (Благоевград) остават единствените отбори, които печелят промоция.

БОТЕВ (ВР) 1:0 СЕПТЕМВРИ (СФ)
1:0 Златински (75) - д.

Стартови състави:

Ботев(Враца): 33. Красимир Костов, 18. Илия Миланов, 37. Венцислав Керчев, 5. Костадин Ничев, 77. Мартин Николов, 22. Никола Колев, 23. Христо Златински, 9. Даниел Генов, 10. Петър Атанасов, 17. Чавдар Ивайлов, 20. Дориан Бабунски

Септември: 1. Николай Банков, 5. Георги Сърмов, 8. Александър Тодоров, 22. Асен Георгиев, 10. Атанас Кабов, 4. Иван Арсов, 23. Йоан Гаврилов, 16. Кристиян Пешов, 14. Марио Илиевски, 11. Мартин Ачков, 20. Християн Казаков

СЪДИЯ: Драгомир Драганов
СТАДИОН: Славия, София
НАЧАЛЕН ЧАС: 19:00

Снимки: Борислав Трошев