Чакането свърши! Милан се завърна в Шампионската лига

Отборът на Милан постигна голямата си цел - седемкратният европейски клубен първенец ще играе в Шампионската лига за първи път от сезон 2013/14 насам. Това стана факт след победата на “росонерите” с 2:0 при гостуването на Аталанта в двубой от последния кръг на Серия “А”. Автор на попаденията беше Франк Кесие (43', 90+3'), който на два пъти се разписа от дузпа. В самия край на срещата Мартен де Роон от състава на бергамаските беше изгонен от игра.

Джан Пиеро Гасперини заложи на силен състав, като направи само две промени след загубения финал за Купата на Италия от Ювентус. Джимсити се появи на мястото на Хосе Луис Паломино, а Йоаким Меле замени контузения Ханс Хатебур. Атаката отново беше водена от Дуван Сапата. Стефано Пиоли пък предприе само една промяна след нулевото реми с Каляри. Контузията на Анте Ребич принуди наставника да постави Рафаел Леао като централен нападател.

Мачът започна с минута мълчание заради днешната трагедия край езерото Маджоре, при която загинаха най-малко 14 човека. В 4-ата минута Алексис Салемакерс опита далечен шут, който мина над вратата. В 19-ата Джимсити стреля с глава при центриране от фал, но не успя да намери целта. Нищо интересно не се случи до 40-ата минута, когато Тео Ернандес нахлу в наказателното поле и двама противникови играчи се опитаха да му отнемат топката. Вторият от тях - Меле, от задна позиция влезе остро в краката на левия бек и последва дузпа за гостите. Тя беше успешно реализирана от щатния изпълнител Кесие.

В 57-ата минута Сапата отправи шут по земя, който мина на сантиметри от далечната греда. В 60-ата домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Фикайо Томори, но съдията прецени, че няма основания за това. В 65-ата Руслан Малиновски пробва удар по земя, който се оказа много неточен. След минута той стреля по същия начин, а Джанлуиджи Донарума направи първото си спасяване в мача. В 69-ата "росонерите" организираха опасна контраатака, при която Леао се озова сам срещу вратаря, но прехвърлящият му удар се отби в далечната греда. В 72-ата резервата Луис Муриел отправи снаряд, който профуча покрай вратата.

"Нерадзурите" притиснаха своя опонент, но не застрашиха вратата му. Така се стигна до добавеното време, когато при удар на Хакан Чалханоолу топката срещна вдигнатата ръка на Робин Госенс. Съдията за втори път в мача посочи бялата точка. Последва меле, при което Де Роон беше изгонен с директен червен картон. След това Кесие реализира 20-ата дузпа за "росонерите" през сезона за крайното 2:0 в тяхна полза.

Така Милан приключи кампанията на втората позиция в класирането със 79 точки на сметката си. Това е най-доброто представяне на тима от сезон 2011/12 насам. Тогава “Дявола” отново завърши втори, но с точка повече спрямо сегашния си актив. Впечатляваща е статистиката на отбора на чужд терен - 16 победи в 19 шампионатни гостувания през настоящия сезон. Аталанта събра 78 пункта и завърши на третото място в Калчото за трета поредна година, което им гарантира участие в Шампионската лига.

АТАЛАНТА - МИЛАН 0:2

0:1 Кесие (43' - дузпа)

0:2 Кесие (90+3' - дузпа)

Аталанта: Голини, Толой, Ромеро, Джимсити, Меле, Де Роон, Фройлер, Госенс, Малиновски, Песина, Сапата

Милан: Дж. Донарума, Калабрия, Кяер, Томори, Ернандес, Бенасер, Кесие, Салемакерс, Диас, Чалханоолу, Леао